Hamilelik

Hamilelikte Bel Ağrısı Ne Zaman Başlar? Neden Olur?

Hamilelikte bel ağrısı sıkça rastlanan bir durumdur. Yapılan araştırmalara göre hamilelik dönemindeki kadınların yaklaşık olarak %50-60’ında bel ağrıları gözlemleniyor. Hamileliğin neredeyse her evresinde görülebilen bel ağrıları, bebeğin büyümesiyle beraber 5. aydan sonra daha da şiddetlenebilir. Tabi ki bel ağrılarının bebeğin büyümesi dışında başka bir çok nedeni olabilir.

Yazımızda sizler için hamilelik döneminizde bel ağrılarının nedenlerini, nasıl giderebileceğinizi anlatıyor olacağız. Ağrılarınızı hafifletmenize yardımcı olacak, evde kolayca ve kendinizi yormadan yapacağınız egzersiz hareketleri ile rahatlamanıza yardımcı olmaya çalışacağız. Hangi durumlarda bel ağrısı tehlikeli olabilir ve doktorunuza ne zaman başvurmanız gerektiği hakkında bilgiler veriyor olacağız. Eğer hamilelik döneminizde bel ağrısı çekiyorsanız, her aşamasında size yardımcı olacak yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Hamilelikte Bel Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelik döneminde ağrı genellikle 4. ve 6. aylar arasında boy gösterir. Çünkü anne adayının vücudundaki bütün değişimler bu aylarda gözlemlenir. Rahmin ağırlaşması ve hormonlarla beraber organların yer değiştirmesiyle birlikte bel ağrıları meydana gelir. Her annede bel ağrısı gözlemlenmeyebilir ancak hamilelik dönemindeki kadınların %50’sinde bel ağrısına rastlanmıştır.

Bebeğin büyümesiyle beraber ağrıların şiddeti hamileliğin son aylarında daha fazla olacaktır. Bu dönemde kilo alımına özellikle dikkat etmek gerekir, çünkü fazla kilo alımı vücut ağırlık merkezinizde kaymalara neden olabilir ve bu nedenle omuzlarınızda düşmeden kaynaklı bel ağrıları meydana gelebilir.

Hamilelikte bel ağrısı neden olur?

Kara Zencefil Şurubu

Gebelik dönemlerinde bel ve sırt ağrılarının birçok sebebi olabilir. Genellikle bebeğin büyümesi veya hormonal değişikliklerden dolayı gerçekleşse de, stres gibi günlük yaşamla alakalı bazı sebepleri de olmuyor değil. Hamilelik dönemi annelerin kendilerine en çok dikkat etmesi gereken dönemlerin başında geliyor. Peki hangi sebeplerden dolayı hamilelikte bel ağrısı yaşanıyor?

1 – Hormonal değişimler

Hamilelik sırasında bel ağrısına rastlanan annelerin genelinde gözlemlenen neden hormonal değişim oluyor. Gebeliğin 4. ayından itibaren leğen kemiği çevresindeki eklemlerde ve pelviste, doğumu kolaylaştırmak için relaksin hormonu salgılanmaya başlar ve yumuşama meydana gelir. Yumuşamayla beraber rahim bölgesinde genişleme meydana gelir ve bebeğe yer açmak için karın organları yer değiştirmeye başlar. Yer değiştirmelerine alışmaya çalışan vücudun ağırlık merkezi de kayar ve vücut buna ayak uydurmaya çalışır. Bu uyum aşaması ve dengelemeden dolayı bel ağrıları meydana gelir.

2 – Fazla kilo alımı

Hamilelik döneminde alınması gerekenden fazla kilo alımı, omurganın kaldıramayacağı kadar olduğunda bel ağrıları meydana gelebilir. Alınan kiloların yanına bir de bebeğin büyümesi ve kilosu eklendiğinde baş edilemez bir durumla karşılaşılabilir. Öne doğru eğilme meydana geleceği için bel ağrıları gözlemlenebilir.

3 – Kas ayrılması

Hamileliğin ilerlemesiyle beraber bebekte büyümeye başlar ve bebeğin büyümesiyle beraber rahim genişler. Genişleyen rahim, bebeğin çıkışı esnasında genişleyen kemikte (Pubik Kemiği) ayrılmalar meydana getirmeye başlar. Kemiklerin ayrılmasıyla beraber kaslar da gevşemeye başlar ve bu nedenle anne adayında bel ağrıları meydana gelebilir.

4 – Stres

Stres, sadece hamilelikte değil hayatımızda genel olarak çoğu belirtinin sebebi olabilir. Farkında olmadan vücudumuza zarar vermemize sebep olabilir. Hamilelik esnasında hormonların sebep olduğu duygusal değişiklikler nedeniyle, anne adayının bel bölgesinde kaslarda gerilme yaşanabilir bu da hamilelikte bel ağrısının belirtilerinden biri olabilir.

Hamilelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Eğer anne adayı doğum öncesinde bir bel ağrısı yaşamamışsa veya kronik bir bel rahatsızlığı yoksa doğumdan sonra bel ağrıları kendiliğinden geçmeye başlar. Bebek doğduktan sonra vücudunuzun taşıdığı ağırlık azalacağı için vücut ağırlık merkeziniz ve eklemleriniz eski haline dönecek ve ağrılar yavaşça yok olmaya başlayacaktır. Ancak yine de bu dönemi hızlandırmak için yapmanız gereken bazı detaylar bulunmakta.

1 – Doğru vücut duruşu

Sadece hamilelikte değil normal zamanlarda da vücudunuzun duruşu düzgün değilse ağrılara sebep olabilir. Vücudunuzun duruşunu doğrultmak, bel ve sırt bölgenizdeki kas ve kemikleriniz için de büyük önem arz ediyor. Bu nedenle, ayakta veya otururken duruşunuza özen göstermeniz gerekmekte. Bunun için, omuzlarınızı her zaman geriye doğru yaslayıp, kamburunuzu çıkarmamanız ve omurganızı da düzgün bir pozisyona getirmeniz gerekiyor. Oturur vaziyetteyken de belinize destek olacak şekilde bir yastık kullanmanız yararlı olacaktır.

2 – Sıcak veya soğuk pres

Öncelikle doktorunuza danıştıktan sonra, ağrıyan bölgeniz için sıcak veya soğuk pres uygulaması da ağrılarınızı geçirmeniz konusunda size yardımcı olabilir. Ağrılarınıza sıcak iyi geliyorsa, sıcak su torbası yardımıyla belinize pres uygulayabilirsiniz. Bu aşamada deneme yanılma yöntemiyle hangi ısı derecesinin size iyi geldiğini bulmanız gerekiyor. Eğer soğuk pres iyi geliyorsa, buzluktan alacağınız buzlu bir şeyi havluya sarıp belinize pres uygulayabilirsiniz.

3 – Doğru ayakkabı kullanmak

Normal zamanlarda dahi doğru ayakkabı kullanımı sağlığınız açısından çok önemlidir. Eğer fazla sıkan, ayağınızı yere basma konusunda sıkıntılar yaşatan bir ayakkabı kullanıyorsanız öncelikle o ayakkabıdan kurtulmanız gerekiyor. Örnek olarak ayağınız eğer yan basıyorsa, ayakta başlayan bu eğim, bütün vücudunuza etki edebilir ve kaymalara sebep olabilir. Bunun dışında, hamilelik döneminde mümkünse yüksek topuklu veya düz tabanlı ayakkabılardan uzak durmaya çalışın. Standart olmayan ayakkabılar belinize binen ağırlığın yayılması konusunda engeller oluşturabilir.

4 – Egzersiz Yapmak

Egzersiz yapmak hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri olmalı. Hem kalp sağlığımız hem vücut sağlığımız için egzersizler büyük önem arz ediyor. Hamilelik döneminde, basit hareketler veya kısa yürüşler ile ağrılarınızı giderme konusunda büyük adımlar atabilirsiniz. Yazımızda hamilelik döneminizde yaşadığınız bel ağrılarını gidermek için birkaç egzersiz önerisinde bulunacağız. Sayfayı kaydırarak yapabileceğiniz egzersizlere göz atabilirsiniz. Ancak, bu hareketleri yapmadan önce doktorunuza danışmanız sağlığınız açısından daha iyi olacaktır.

Hamilelikte bel ağrısı egzersizleri: Pelvis hareketi ve deve hörgücü!

                                                                                                                    Kaynak: Anneysen TV

1- Pelvis hareketleri

Pelvis hareketini hamilelik döneminde bel ağrılarını gidermek için uygulayabilirsiniz. Pelvis hareketi, vücudunuzun duruşunu dikleştirir, bel ağrılarınızın azalmasına yardımcı olur ve karın kaslarınızı güçlendirir. Aynı zamanda kasılmaları etkileyen kasları kuvvetlendirdiğin için doğum için de yardımcı olan bir egzersizdir. Hareketi, ayakta veya oturarak uygulayabilirsiniz.

2- Deve hörgücü

Deve hörgücü hareketi, normal zamanlarda da belinizi kuvvetlendirebilecek ve ağrılarınızı gidermeye yardımcı olabilecek bir egzersiz. Kediler gibi ellerimiz ve dizlerimizin üzerinde durup, kalçanızı yukarıya kaldırarak belinizi sıktıktan sonra nefesinizi vererek bel bölgenizi tamamiyle yukarıya doğru gevşeterek hareketi uygulayabilirsiniz.

Hareketi yaparken başınızın dik durmasına ve omurganızın hizalı bir şekilde durmasına özen göstermeniz gerekiyor. Eğer eğik veya tam dik olmayan bir şekilde yaparsanız hareketin faydasını göremezsiniz. Aynı zamanda daha çok ağrıya sebep olabilirsiniz. Bu hareketi 10 tekrar şeklinde uygulayabilirsiniz tabi kondisyonunuzun el verdiği kadar yapmanız da işinize yarayacaktır.

Hamilelikte Bel Ağrıları İçin Ne Zaman Doktora Başvurmalıyım?

Hamilelik döneminizde yaşadığınız bel ağrıları yukarıdaki saydığımız sebeplerin dışında bir sebepten kaynaklanıyorsa, en kısa sürede doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Eğer bel ağrılarınızın şiddeti fazlaysa, neredeyse kıpırdayamayacak noktaya geldiyseniz kesinlikle doktorunuza görünmeli ve tam teşhisi koydurmalısınız. Yine de yukarıda saydığımız ağrıların yanında;

  • Vajinal kanama,
  • Ani başlayan karın ağrıları veya kramplar,
  • Vajinadan kanla beraber doku parçaları gelmesi,
  • Vajinadan sızan sulu akıntı (kahverengi veya açık pembe renginde) gibi belirtiler varsa acilen doktorunuza görünmelisiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı