Hamilelik

Hamilelikte Ayak Ödemine Ne İyi Gelir?

Hamilelikte yaşanan en can sıkıcı durumlardan birisi, vücutta oluşan şişliklerdir. Genellikle gece vakitlerinde meydana gelen bu şişlik kimi zaman öyle dereceye gelir ki yürürken ve hareket ederken çok zorlanırsınız. Bu durum sizi olduğunuzdan daha kiloluymuş gibi gösterebilir. Çoğu zaman korkulacak bir durum yoktur çünkü hemen hemen her gebede olan doğal bir durumdur. Ancak bu şişlik sizi çok rahatsız ediyorsa ve ağrıya yol açıyorsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Hamilelikte Ayak Şişmesi Neden Olur?

Şişlik olarak da bilinen ödem hemen hemen her gebe kadın da görülen bir durumdur. Genellikle hamileliğin ikinci veya üçüncü ayından itibaren görülmeye başlar. En sık ayaklarda ve ayak bileklerinde görülür. Bunun birden çok nedeni vardır. Hamilelik süreci boyunca hücreler arasındaki sıvılar artar ve dokular şişmeye başlar.

Rahimin basısı sonucunda da dolaşım yavaşladığı için ayaklar ve ayak bilekleri buna bağlı olarak etkilenir. Ayaklarınızda ödem olduğunu anlamak için parmağınızı hafifçe ayağınızın üstüne bastırmanız yeterli olacaktır. Parmağınızı bastırdığınızda ayağınızda çukur oluyorsa ve hemen geçmiyorsa ödem oluşmuş demektir. Ödem oluşmasının birçok nedeni vardır.

Bu sebepler şöyledir;

  • Uzun süre ayakta durmak
  • Ayak veya bilek şiş ise bacak bacak üstüne atmak
  • Sıcak ve nemli havalarda dışarıda kalmak
  • Rahat ayakkabılar kullanmamak
  • Yeterli miktarda su tüketmemek
  • Aşırı tuz tüketimi

Bu maddeler ayakta ve vücutta ödem oluşmasına zemin hazırlar. Birden çok bebeğe gebe olma, hamile olmadan önce kilolu olma bu durumları etkileyebilir.

Ödem Ne Zaman Tehlikeli Olur?

Hamilelik döneminde ayak ödemi çok sık karşılaşılan durum olduğu için fazla önemsenmez. Fakat ödem bazı zamanlarda tehlikeli bir durumun gebelik zehirlenmesinin habercisi olabilir. Gebelik zehirlenmesinin belirtilerinden biri el, ayak ve yüzde oluşan şişliklerdir. Tansiyon birden bire çok yükselmişse, nefes alışverişte zorlanma yaşanıyorsa ve şuur kaybedilmişse acil bir durumun belirtisidir. Bu belirtiler gebelik zehirlenmesinin belirtileridir. Onun dışında tek başına ayakta oluşan ödem, gebelik zehirlenmesiyle karıştırılmamalıdır.

Kara Zencefil Şurubu

Hamilelikte Ödem Atmaya Yarayan Besinler Nelerdir?

Ödemi önlemenin kesin bir çözümü bulunmasa da en aza indirgeyecek bitkisel ve doğal yöntemler vardır. Kolay sindirilebilen yiyecekler tüketmek gereklidir. Yoğurt, ananas, kivi ve nar gibi besinler kolay sindirildiği için tüketilmesi önerilir. Bunun dışında çok fazla su tüketilmelidir. Karbonhidrat ve şeker tüketimi mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır. Normalde ödem atmaya yarayan kiraz sapı ve maydanoz bu dönemde kullanılmamalıdır. Ödem sökücü ilaçlar doktora başvurmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Ara ara tuzlu su banyosu yapılarak ödem atılabilir.

Hamilelikte Ödem Oluşması Nasıl Engellenir?

Ayaklar şişmeye başlandıkça rahat ve ortopedik ayakkabı giyilmesi önerilir. Ayakkabının topuğu en fazla 5 cm olmalıdır. Gün içinde ayaklar dinlendirilmelidir. Destek çorapları kullanılabilir. Şişen bölgelere soğuk kompres uygulamak kan dolaşımını hızlandıracağından ödem azalır. Ayaklara masaj yapılabilir. Basit ve yormayan egzersizler yapmak ödemi azaltabilir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.9 / 5. Toplam oy sayısı: 394

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı