«
  1. Ana sayfa
  2. Hamilelik
  3. Gebelik Hesaplama Hamilelik Nasıl Hesaplanır?

Gebelik Hesaplama Hamilelik Nasıl Hesaplanır?

Hamile kadınların çoğu, hamilelik zamanını hesaplamasına rağmen veya doktorundan kaç haftalık olduğunu öğrenmesine rağmen, ne kadar zamandır gebe olduğunu merak etmektedir. Hamilelik hesaplaması nasıl yapılır gibi sorularla gebelik hesaplama isteği içine girerler. Bunun büyük sebeplerinden biri ayın dört hafta olmamasından kaynaklanır.

Doğum Haftaları

Bu zaman zarfında üç gün fazlalık kalabilmektedir. Burada önemli olan ay hesabından çok hafta hesabı olmasıdır. Hamilelik süresi 40 hafta olmaktadır. Doktorların kabul ettiği doğum zamanı ay ve haftaları şöyledir. 4 ila 5 haftalık gebelikler de 1 ay bitmiştir, 8 ila 9 hafta tamamlandığında 2 ay bitmiştir, 12 ila 13 hafta tamamlandığında 3 ay bitmiştir, 16 ila 17 haftalar bittiğinde 4 ay sona ermiştir.

hamilelik hesaplama

20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir, 24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir, 28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir, 32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir, 36 hafta bittiği zaman 9 ay bitmiştir ve böylece son aya girilmiştir. Doğum 9 ay değil, yaklaşık 10 ay olabilmektedir. 40 hafta bittiğinde ise 9 ay 10 gün denilen toplam 280 gün tamamlanmıştır, bu da toplamda 40 hafta yapar.

Hamilelik Takvimi Nedir?

Hamilelik süresi takvimi bebek bekleyen mutlu anne adaylarının bebeklerinin önemli gelişimini takip edebileceği, gebelik süresini gösteren ve süreçlerde çok dikkat edilmesi gereken önemli durumlar bulunur. Hamilelik testi hesaplama farklılık gösterebilmektedir. Hamilelik hesaplama sistem aracı, anne adayının son adet günü tarihi ve çoğunlukla yaşadığınız menstruasyon döngüleri zamanı arasındaki süreyi kullanarak ovulasyon tarihini ve kişinin gebeliğinin süreçlerinin başlangıç ve bitiş zamanını hesaplar.

gebelik hesaplama

Takvim Kullanımı

Gebelik takvimi ve zamanı önemli bilgileri sizlere sunmaktadır. Gebeliğin kaçıncı haftasında kesin olduğunu bilmelidir. Bebeğin kesin olmayan doğum tarihini, doğuma kaç gün kaldığını, hamile kalabileceği günleri bilmektir. Tahmini doğum zamanı, rahim içine düşme günü, ilk doktor ziyaretinin yapılması dönemi, bebeğin kalp atışlarının başladığı ilk zamanı, bebeğin sakatlık ihtimalinin çok yüksek olduğu dönemi, ense kalınlığı görünür ölçümü ve ikili test dönemi, yapılacaksa CVS dönemi, yapılacaksa amniosentez tarihi ve zamanı, üçlü test tarihi, bebek kalbinin ultrasonografi tarihi, gebelik diyabeti tarama tarihi olmak üzere birçok avantaj sunmaktadır.

Hamilelik başlangıcı olarak hamilelik belirtileri nelerdir? yazımıza buradan ulaşıp bu konuda da ince detayları inceleyebilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.