Hamilelik

Gebelik Hesaplama Hamilelik Nasıl Hesaplanır?

Hamile kadınların çoğu, hamilelik zamanını hesaplamasına rağmen veya doktorundan kaç haftalık olduğunu öğrenmesine rağmen, ne kadar zamandır gebe olduğunu merak etmektedir. Hamilelik hesaplaması nasıl yapılır gibi sorularla gebelik hesaplama isteği içine girerler. Bunun büyük sebeplerinden biri ayın dört hafta olmamasından kaynaklanır.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

1 – Adet Gecikmesi

Hamileliğin en önemli belirtilerinden bir tanesi adet gecikmesidir. Normal zamanda ortalama 28 gün süre ile tekrarlayan adet döneminizde 10-15 gün süreli bir gecikme yaşıyorsanız, hamile olma ihtimaliniz yüksek olabilir. Tabi adet gecikmesinin başlıca stres gibi nedenlerle gecikmesi durumu da söz konusu olabilir. Eğer adet gecikmesinin sebebinin hamile olduğunuz için olabileceğini düşünüyorsanız, en yakın eczaneden gebelik testi alıp durumu kontrol edebilirsiniz.

Eğer adet gecikmesi hamilelikten kaynaklanıyorsa muhtemelen hamilelik evrenizin 6-7. haftalarında olabilirsiniz. Bu nedenle bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeniz durumun kontrolü için iyi olacaktır. Ancak, yukarıda da belirttiğimiz gibi stres veya ilaç kullanımı gibi nedenlerden dolayı gecikme yaşadığınızı düşünüyorsanız doktora gitmenize gerek olmayabilir.

2 – Göğüs ve göğüs uçlarında hassasiyet

Göğüs ağrısı ve göğüs uçlarında hassasiyet belirtileri adet dönemlerinde de yaşanabilen durumlardır. Ancak, hamilelik konusunda da belirtiler arasında yer almaktadır. Hamilelik evresinin başlangıcından itibaren oluşan hormanal değişimler (östrojen ve progesteron hormonlarının artması) göğüste ağrıya sebep olabilir ya da göğüs uçlarında hassasiyet oluşturabilir. Hamilelik dönemindeki ağrı ve hassasiyet adet dönemine göre daha şiddetli olabilir.

Göğüste oluşan ağrı, sızı ve hassasiyet artması sebebiyle dokunulduğunda acıyan göğüs uçları, en erken hissedilen hamilelik belirtilerinden olabilir. Bu durum gebelikten sonraki 1-2 gün içerisinde başlayabilir. Ancak adet dönemi ağrıları ile karıştırılmaması için bir doktora görünmek veya eczaneden alabileceğiniz bir hamilelik testi yardımıyla tam tanıyı koymak en iyi çözüm olabilir.

Göğüslerde yaşayacağınız belirtiler sadece şişkinlik, hassasiyet ve acı ile sınırlı kalmıyor. Göğüsün etrafında şişlik, genişleme ve koyulaşma fark edebilirsiniz. Bu yüzden hamile olduğunuzu düşünüyorsanız göğsünüzü incelemek sizin için önemli olabilir. Eğer hamilelik evresine girdiyseniz, göğüs etrafındaki genişleme ve koyulaşma oldukça normaldir, çünkü hormonal değişim etkilerini göstermeye başlar.

Kara Zencefil Şurubu

Tabi ki vücudun bu sürece alışması 1-2 hafta sürebilir. Geçen süreyle beraber vücudunuzdaki değişimlere siz de alışır ve kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

3 – Meme başlarının koyulaşması

Göğüslerde yaşayacağınız belirtiler sadece şişkinlik, hassasiyet ve acı ile sınırlı kalmıyor. Göğüsün etrafında şişlik, genişleme ve koyulaşma fark edebilirsiniz. Bu yüzden hamile olduğunuzu düşünüyorsanız göğsünüzü incelemek sizin için önemli olabilir. Eğer hamilelik evresine girdiyseniz, göğüs etrafındaki genişleme ve koyulaşma oldukça normaldir, çünkü hormonal değişim etkilerini göstermeye başlar.

Tabi ki vücudun bu sürece alışması 1-2 hafta sürebilir. Geçen süreyle beraber vücudunuzdaki değişimlere siz de alışır ve kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

4 – Sık Sık İdrara Çıkma

Hamileliğin 1-3. haftaları arasında sıklıkla karşılaşılan sık sık idrara çıkma durumu da hamileliğin erken belirtileri arasında olabilir. Normal zamanlarınızdan daha fazla idrar giderme ihtiyacı duyuyorsanız ve zamanınızın çoğu tuvalette geçiyorsa hamile olma ihtimaliniz yüksek olabilir. Hamileliğin sonlarına doğru bebeğin başının mesaneye baskı uygulaması ile bu durum daha da artış gösterebilir. Ancak, sık sık idrara çıkmanın yanında yanma gibi durumlar da ekleniyorsa idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığınız olabilir. Bunun için bir doktora görünmeniz ve tedavi görmeniz uygun olacaktır.+

5 – Vajinadan akıntı gelmesi

Vücudunuz kendini hamileliğe alıştırmak için, vajinanızda beyaz yapışkan bir akıntıya sebep olabilir. Bu tamamen hamileliğe alışma sürecini ifade edebilir. Ancak belirtmekte fayda var, adet öncesi ve sonrası dönemlerde de bu akıntı görülebilir. Beyaz akıntı, tek başına bir hamilelik belirtisi olmak için yeterli olmayabilir.

Ancak eğer ki kanama şeklinde bir akıntınız olursa, kanamalarda hafif lekelenme varsa, hamileliğin başlangıcına işaret ediyor olabilir. Bu kanamalar, adet kanamalarından farklılıklar gösterir. Bu nedenle, erken hamilelik belirtileri arasında yer alır. Ancak, kanamalar dış gebelik belirtisi de olabilir, bu nedenle bir kadın doğum uzmanına görünmeniz iyi olacaktır.


Doğum Haftaları

Bu zaman zarfında üç gün fazlalık kalabilmektedir. Burada önemli olan ay hesabından çok hafta hesabı olmasıdır. Hamilelik süresi 40 hafta olmaktadır. Doktorların kabul ettiği doğum zamanı ay ve haftaları şöyledir. 4 ila 5 haftalık gebelikler de 1 ay bitmiştir, 8 ila 9 hafta tamamlandığında 2 ay bitmiştir, 12 ila 13 hafta tamamlandığında 3 ay bitmiştir, 16 ila 17 haftalar bittiğinde 4 ay sona ermiştir.

hamilelik hesaplama

20-21 haftalar bittiğinde 5 ay bitmiştir, 24-25 haftalar bittiğinde 6 ay bitmiştir, 28-29 haftalar bittiğinde 7 ay bitmiştir, 32-33 haftalar bittiğinde 8 ay bitmiştir, 36 hafta bittiği zaman 9 ay bitmiştir ve böylece son aya girilmiştir. Doğum 9 ay değil, yaklaşık 10 ay olabilmektedir. 40 hafta bittiğinde ise 9 ay 10 gün denilen toplam 280 gün tamamlanmıştır, bu da toplamda 40 hafta yapar.

Hamilelik Takvimi Nedir?

Hamilelik süresi takvimi bebek bekleyen mutlu anne adaylarının bebeklerinin önemli gelişimini takip edebileceği, gebelik süresini gösteren ve süreçlerde çok dikkat edilmesi gereken önemli durumlar bulunur. Hamilelik testi hesaplama farklılık gösterebilmektedir. Hamilelik hesaplama sistem aracı, anne adayının son adet günü tarihi ve çoğunlukla yaşadığınız menstruasyon döngüleri zamanı arasındaki süreyi kullanarak ovulasyon tarihini ve kişinin gebeliğinin süreçlerinin başlangıç ve bitiş zamanını hesaplar.

gebelik hesaplama

Takvim Kullanımı

Gebelik takvimi ve zamanı önemli bilgileri sizlere sunmaktadır. Gebeliğin kaçıncı haftasında kesin olduğunu bilmelidir. Bebeğin kesin olmayan doğum tarihini, doğuma kaç gün kaldığını, hamile kalabileceği günleri bilmektir. Tahmini doğum zamanı, rahim içine düşme günü, ilk doktor ziyaretinin yapılması dönemi, bebeğin kalp atışlarının başladığı ilk zamanı, bebeğin sakatlık ihtimalinin çok yüksek olduğu dönemi, ense kalınlığı görünür ölçümü ve ikili test dönemi, yapılacaksa CVS dönemi, yapılacaksa amniosentez tarihi ve zamanı, üçlü test tarihi, bebek kalbinin ultrasonografi tarihi, gebelik diyabeti tarama tarihi olmak üzere birçok avantaj sunmaktadır.

Hamilelik başlangıcı olarak hamilelik belirtileri nelerdir? yazımıza buradan ulaşıp bu konuda da ince detayları inceleyebilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.9 / 5. Toplam oy sayısı: 155

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı