Hamilelik

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Erken Gebelik Belirtisi

Hamile olduğunuzdan mı şüpheleniyorsunuz? Hamilelik testi yapmadan önce vücudunuzun verdiği tepkileri de ölçerek hamilelik belirtilerini kontrol edebilirsiniz. Hamilelik testleri çoğunlukla doğru sonucu gösterse de anne adaylarının vücutlarında yaşadığı değişimler en erken belirtiler olabiliyor.

Hamilelik belirtilerini kendinizde görüyorsanız, bu kesinlikle hamile olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Bu konuda kesin bilgiyi almak için mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktor gözetimi altında yapılan kontroller sonrasında hamilelik tanısı tam olarak konulabilir. Yine de erken hamilelik belirtileri hakkında sizlere vereceğimiz bilgiler yardımcınız olabilir. Hadi o zaman hamilelik belirtilerine bakalım!

1 – Adet Gecikmesi

Hamileliğin en önemli belirtilerinden bir tanesi adet gecikmesidir. Normal zamanda ortalama 28 gün süre ile tekrarlayan adet döneminizde 10-15 gün süreli bir gecikme yaşıyorsanız, hamile olma ihtimaliniz yüksek olabilir. Tabi adet gecikmesinin başlıca stres gibi nedenlerle gecikmesi durumu da söz konusu olabilir. Eğer adet gecikmesinin sebebinin hamile olduğunuz için olabileceğini düşünüyorsanız, en yakın eczaneden gebelik testi alıp durumu kontrol edebilirsiniz.

Eğer adet gecikmesi hamilelikten kaynaklanıyorsa muhtemelen hamilelik evrenizin 6-7. haftalarında olabilirsiniz. Bu nedenle bir kadın doğum uzmanı ile görüşmeniz durumun kontrolü için iyi olacaktır. Ancak, yukarıda da belirttiğimiz gibi stres veya ilaç kullanımı gibi nedenlerden dolayı gecikme yaşadığınızı düşünüyorsanız doktora gitmenize gerek olmayabilir.

2 – Göğüs ve göğüs uçlarında hassasiyet

Kara Zencefil Şurubu

Göğüs ağrısı ve göğüs uçlarında hassasiyet belirtileri adet dönemlerinde de yaşanabilen durumlardır. Ancak, hamilelik konusunda da belirtiler arasında yer almaktadır. Hamilelik evresinin başlangıcından itibaren oluşan hormanal değişimler (östrojen ve progesteron hormonlarının artması) göğüste ağrıya sebep olabilir ya da göğüs uçlarında hassasiyet oluşturabilir. Hamilelik dönemindeki ağrı ve hassasiyet adet dönemine göre daha şiddetli olabilir.

Göğüste oluşan ağrı, sızı ve hassasiyet artması sebebiyle dokunulduğunda acıyan göğüs uçları, en erken hissedilen hamilelik belirtilerinden olabilir. Bu durum gebelikten sonraki 1-2 gün içerisinde başlayabilir. Ancak adet dönemi ağrıları ile karıştırılmaması için bir doktora görünmek veya eczaneden alabileceğiniz bir hamilelik testi yardımıyla tam tanıyı koymak en iyi çözüm olabilir.

3 – Meme başlarının koyulaşması

Göğüslerde yaşayacağınız belirtiler sadece şişkinlik, hassasiyet ve acı ile sınırlı kalmıyor. Göğüsün etrafında şişlik, genişleme ve koyulaşma fark edebilirsiniz. Bu yüzden hamile olduğunuzu düşünüyorsanız göğsünüzü incelemek sizin için önemli olabilir. Eğer hamilelik evresine girdiyseniz, göğüs etrafındaki genişleme ve koyulaşma oldukça normaldir, çünkü hormonal değişim etkilerini göstermeye başlar.

Tabi ki vücudun bu sürece alışması 1-2 hafta sürebilir. Geçen süreyle beraber vücudunuzdaki değişimlere siz de alışır ve kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz.

4 – Vajinadan akıntı gelmesi

Vücudunuz kendini hamileliğe alıştırmak için, vajinanızda beyaz yapışkan bir akıntıya sebep olabilir. Bu tamamen hamileliğe alışma sürecini ifade edebilir. Ancak belirtmekte fayda var, adet öncesi ve sonrası dönemlerde de bu akıntı görülebilir. Beyaz akıntı, tek başına bir hamilelik belirtisi olmak için yeterli olmayabilir.

Ancak eğer ki kanama şeklinde bir akıntınız olursa, kanamalarda hafif lekelenme varsa, hamileliğin başlangıcına işaret ediyor olabilir. Bu kanamalar, adet kanamalarından farklılıklar gösterir. Bu nedenle, erken hamilelik belirtileri arasında yer alır. Ancak, kanamalar dış gebelik belirtisi de olabilir, bu nedenle bir kadın doğum uzmanına görünmeniz iyi olacaktır.

5 – Sık Sık İdrara Çıkma

Hamileliğin 1-3. haftaları arasında sıklıkla karşılaşılan sık sık idrara çıkma durumu da hamileliğin erken belirtileri arasında olabilir. Normal zamanlarınızdan daha fazla idrar giderme ihtiyacı duyuyorsanız ve zamanınızın çoğu tuvalette geçiyorsa hamile olma ihtimaliniz yüksek olabilir. Hamileliğin sonlarına doğru bebeğin başının mesaneye baskı uygulaması ile bu durum daha da artış gösterebilir. Ancak, sık sık idrara çıkmanın yanında yanma gibi durumlar da ekleniyorsa idrar yolu enfeksiyonu rahatsızlığınız olabilir. Bunun için bir doktora görünmeniz ve tedavi görmeniz uygun olacaktır.

6 – Koku Hassasiyeti

Hamilelik belirtileri arasında ilk sıralarda yer alan bir diğer belirti ise koku hassasiyetidir. Hamile kadıların çoğunda kokulara karşı hassasiyet artışı, buna bağlı mide bulantıları gözlemlenmektedir. Eğer burnunuz kokulara karşı hassasiyetini arttırdıysa, normalde sizi etkilemeyen kokular şimdi midenizi bulandırıyorsa veya ağır geliyorsa, hamile olma ihtimaliniz yüksek olabilir.

7 – Sürekli uyku isteği, halsizlik

Hamilelik gerçekleşmişse, vücudunuzda yaşadığınız değişimler (meme ucu genişlemesi, hormonal değişimler) sizde aşırı halsizliğe ve fazlaca uyku isteğine sebep olabilir. Gün içerisinde hiçbir şey yapmak istemiyorsanız, kılınızı bile kıpırdatmaya haliniz yoksa, yataktan çıkmak istemiyor ve sürekli uyumak istiyorsanız, hamilelik belirtilerinden birini daha yaşıyor olabilirsiniz.

8 – Kasıkta ağrı

Kasık ağrıları hamileliğin 4-5. haftaları arasında görülebilen belirtiler arasındadır. Embriyonun yavaş yavaş iç rahime yerleşmesinden kaynaklı kasık bölgesinde ağrılar meydana gelebilir. Bu da hamile olduğunun belirtileri arasında olabilir. Eğer, kasık ağrıları ile beraber vajinal kanama da belirtiler arasında yer alıyorsa, doktor kontrolü yaptırmak gerekebilir.

 
 

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı