«
 1. Ana sayfa
 2. Hastalıklar
 3. Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Gut hastalığı halk arasında padişah hastalığı ya da zengin hastalığı olarak nitelendirilir. Genellikle yeme ve içme alışkanlıkları sebebiyle ortaya çıktığına inanılır. Geçmişte birçok padişah bu hastalık yüzünden vefat etmiştir. Fakat yalnızca yeme ve içme ile alakalı bir hastalık değildir.

Uzmanların görüşlerine göre, metabolizmada bozukluk, çeşitli hastalıklar ve yeme alışkanlığının değişmesinde, düzensizleşmesinde meydana çıkabilir. Vücudumuzdan atılması gereken maddeler atılmadığında ürik aside dönüşür. Bunlar vücutta birikir ve kan oranı artar. Eklemlerde biriktiği taktirde ise iltihaplanmalar oluşur. Gut hastalığının tedavisi yapılmaz ise ürik asit kristalleri eklem çerçevesinde bulunan dokular üzerinde birikim yapmaya başlar.

Gut Hastalığının Belirtileri ve Nedenleri

Bu hastalık genellikle kendisini sabaha karşı eklem ağrıları ile göstermektedir. Ayrıca;

 • Eklem şişmeleri ve ağrılar meydana gelir
 • Gece vakitlerinde ağrılar nedeniyle uykusuzluk ya da uyku ortasında uyanmalar yaşanır
 • Karın ve bel ağrılarının yanı sıra idrarda kan görülür
 • Böbreklerde taş oluşumuna neden olur
 • Sürekli şişen eklemlerde deformeler meydana gelir

Gut hastalığı kimlerde çok sık görülmektedir,

 • Aşırı alkol tüketenlerde
 • Kötü beslenen kişilerde
 • Şiddetli ve ani hastalıklar geçirenlerde
 • Yanlış diyet uygulayanlarda
 • Eklem travmalarında
 • Genellikle idrar sökücü ilaçlarda ve bazı ilaç tedavilerinde
 • Cerrahi operasyonlardan sonra

Gut Hastalığının Evreleri Nelerdir?

Gut hastalığına erken teşhis koyulması oldukça önemlidir. Ayrıca gut hastalığının tedavisi yapıldığında doktorun verdiği tavsiyelere uyulması gerekmektedir. Gut hastalığı ilerleyebilir. Bu hastalığın evreleri ise;

 • Akut Atak: Eklemlerde ani başlayan ağrılar ve uzun günler boyunca şişmeler
 • İnterkritik Dönem: Tamamen iyileşme gösteren bir dönemin ardından tekrar eden şiddetli alevlenmeler
 • Kronik Gut: Gut hastalığının tedavisi yapılmadığında, kronikleşir. Birçok eklemde kalıcı ağrı, hareket kısıtlığı ve şişlikler. Ayrıca iltihaplı eklem romatizması
 • Tofüslü Gut: Dokuların çökmesi ile görülen, tofüs denilen ürik asitlerin kristalleşerek bir araya toplanması

Gut Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gut hastalığının ilerlememesi oldukça önemlidir. Eğer tedavi edilmezse eklemlerde hasar oluşur. Bu hasarlar genellikle, eklemlerin içerisinde, dirseklerin yanlarında, parmak üzerlerinde, ayak baş parmaklarında ve kulakların kıvrımlarında kendisini göstermektedir. Gut hastalığının tedavisi yapılırken önce hastanın rahatsızlığına göre bir diyet uygulanır. Hasta doktor tedavisi olmadan kendi başına bir diyet uygulayamaz.

Genellikle hastanın düzenli beslenmesi sağlanır ve fazla proteinden uzak tutulur. Eğer alkol kullanıyorsa kesinlikle alkolü bırakması istenir. Ürik asit seviyeleri yüksek ise ilaçlar verilerek idrar yolu ile bu asitleri atması sağlanır. Tuz kristallerinin çözülmesi açısından bol miktarda su tüketilmelidir. Ayrıca bu sayede böbrek taşı oluşumunun da önüne geçilir. Eklemlerde oluşan iltihaplar varsa da mutlaka doktorun vereceği ilaçlar kullanılmalıdır.

Gut hastalığına yakanmış kişiler beslenme alışkanlıklarına oldukça dikkat etmelidir. Az ve sık beslenmelidirler. Doktorun vermiş olduğu ana ve ara öğünleri kaçırmamalı, diyet listesinde hangi yiyecekten ne kadar verilmiş ise birebir uymaları gerekmektedir. Ayrıca yine doktorun verdiği egzersizleri yapmalı, hafif tempolu yürüyüşler yaparak yaşam kalitesini arttırmaları gerekmektedir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

avatar

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.