Güzellik ve Kişisel Bakım

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Yaz aylarında deniz tatili yapmak isteyenler, uzun süre güneş altında kalmakta ve oluşan güneş yanıklarından dolayı da, tatilleri eziyete dönüşmektedir. Özellikle daha bronz bir tene sahip olmak isteyenler, güneş altında daha fazla kalmakta ve bu kişilerde daha ciddi güneş yanıkları oluşmaktadır. Güneş yanıkları çoğu zaman önemsenmeyerek tedavi uygulanmamakta, bu da bir çok önemli cilt rahatsızlığına yol açmaktadır.

güneş yanığı nedir

Güneş Yanığı Nedir?

Güneşin ultraviyole ışınları, cildin direk teması ile ciltte kızarıklıklara ve içi su dolu olan kabarıklara yol açmakta, buna da güneş yanığı denmektedir. Direkt olarak güneş ışınları ile temas eden cilt, yaklaşık iki ile dört saat arasında kızarmaya başlar. Bu kızarıklıklar 24 saat sonunda ise en ileri seviyeye ulaşır. Tıp dilinde bu kızarıklıklara birinci derece yanık denmekte, derinin su toplayarak kabarmasına ise ikinci derece yanık denmektedir.

Güneş yanıkları ciltte acı ve kaşıntı oluştururken, aynı zamanda vücutta halsizlik ve üşüme hissi de meydana getirir. Kızarıklık seviyesinde olan güneş yanıklarının tedavisi kolay olurken, su topladıktan sonra tedavi zorlaşmakta ve uzamaktadır. Birinci derece yanıklar yaklaşık bir haftada, ikinci derecede yanıklar ise en az iki haftada tedavi edilebilmektedir. Tedavi uygulanmayan bazı güneş yanıkları, cilt kanseri vakalarına da dönüşebilmektedir.

1.Dereceli Yanıklar: Deride oluşan hasar ve cilt üzerinde bozulma yoktur. Kızarıklık barsa bazen öden olabilir. İyileşme süresi çok kısadır ve böyle yanıklarda endişe etmeye gerek yoktur.

2.Dereceli Yanıklar: Cilt üzerinde kızarıklık ile beraber su toplaması da görülür. Acı ve ağrı hissedilebilir. Cildin kendini yenileme özelliğine sahip olması nedeni ile kısa sürede iyileşme görülür.

Güneş Yanığından Nasıl Korunulmalı?

Güneş yanıklarından iki türlü korunma yöntemi bulunuyor ve bunlar şu şekilde sıralanıyor;

Kara Zencefil Şurubu

1. Güneşle direkt temas saat ve sürelerini ayarlamak: güneş ışınları en şiddetli olarak, özellikle temmuz ve ağustos aylarında ülkemizde yeryüzüne ulaşmaktadır. Gün içerisinde ise 11:00 ile 16:00 saatleri arasında daha dik ve tesirli olmaktadır. Bu nedenle bu saatler arasında, direkt olarak güneş ışığı ile temastan kaçınılmalı, en azından bu temas süresi mümkün olduğunca kısaltılmalıdır. Bir şezlong veya gölgeliğin altında dinlenerek de, sağlıklı bir şekilde bronzlaşmanın olabileceği unutulmamalıdır.

2. Koruyucu krem ve losyonlar kullanılmalı: güneşlenmek istendiğinde, kaliteli ve güvenilir markaların güneş koruyucuları sürülerek güneşlenilmelidir. Bu koruyucu krem ve losyonların üzerinde, hangi ciltlere uygun olduğu ve koruma faktörleri bulunmaktadır. Özellikle çocuklar ve açık tenli kişiler için daha yüksek koruma faktörlü ürünler tercih edilmelidir. Güneş koruyucu ürünlerin doğal olması da çok önemlidir, aksi takdirde kimyasal içerikli ürünler güneş ışığı ile birleşip, çok daha fazla sorunlara yol açabilirler.

güneş yanığına ne iyi gelir

Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir?

Güneş yanıklarında ve özellikle de birinci derece yanıklar oluştuğunda, şu tedbirler uygulanmalıdır;

1. Yanık oluşan bölgelere nemlendirici kremler sürmek

2. Su tüketimini arttırmak, daha çok sulu yemek tüketmek

3. Yanık bölgelere soğuk uygulamalar yapmak

4. Mümkün olduğu kadar ılık duş almak

5. Acıyı hafifletmek için daha hafif ve ince kıyafetler giymek

Doğa bizlere birçok tedavi yöntemi ile mucizeler sunmuştur. Yanıklar içinde birçok tedavi seçeneği doğal yollarda mevcuttur. Her insanın evinde rahatlıkla bulunan malzemeler ile deride oluşan yanıkların tedavisi mümkündür. Örneğin yumurta akını kullanarak yanıklar kolaylıkla iyileşebilir. Yanmış bölgeye biraz un dökülerek bir poşet, naylon ya da folyo ile kaplanır. 20 dakika beklenir ve soğuk su ile yanan bölge yıkanır. Bu un ile yanığın şişmesi ve su toplaması önlenmiş olur.

Aloe Vera İle Yanık Tedavisi

Aloe Vera güneş yanığından dolayı oluşmuş yaraları kurutarak onarır yanan yere aloe vera bitkisini kırıp içinden çıkan jeli sürebilirsiniz. Kısa sürede çektiğiniz acıyı dindirerek yanıklarınızı düzeltir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4 / 5. Toplam oy sayısı: 88

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı