«
  1. Ana sayfa
  2. Güzellik ve Kişisel Bakım
  3. Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

gunes yanigi nedir

Yaz aylarında deniz tatili yapmak isteyenler, uzun süre güneş altında kalmakta ve oluşan güneş yanıklarından dolayı da, tatilleri eziyete dönüşmektedir. Özellikle daha bronz bir tene sahip olmak isteyenler, güneş altında daha fazla kalmakta ve bu kişilerde daha ciddi güneş yanıkları oluşmaktadır. Güneş yanıkları çoğu zaman önemsenmeyerek tedavi uygulanmamakta, bu da bir çok önemli cilt rahatsızlığına yol açmaktadır.

güneş yanığı nedir

Güneş Yanığı Nedir?

Güneşin ultraviyole ışınları, cildin direk teması ile ciltte kızarıklıklara ve içi su dolu olan kabarıklara yol açmakta, buna da güneş yanığı denmektedir. Direkt olarak güneş ışınları ile temas eden cilt, yaklaşık iki ile dört saat arasında kızarmaya başlar. Bu kızarıklıklar 24 saat sonunda ise en ileri seviyeye ulaşır. Tıp dilinde bu kızarıklıklara birinci derece yanık denmekte, derinin su toplayarak kabarmasına ise ikinci derece yanık denmektedir.

Güneş yanıkları ciltte acı ve kaşıntı oluştururken, aynı zamanda vücutta halsizlik ve üşüme hissi de meydana getirir. Kızarıklık seviyesinde olan güneş yanıklarının tedavisi kolay olurken, su topladıktan sonra tedavi zorlaşmakta ve uzamaktadır. Birinci derece yanıklar yaklaşık bir haftada, ikinci derecede yanıklar ise en az iki haftada tedavi edilebilmektedir. Tedavi uygulanmayan bazı güneş yanıkları, cilt kanseri vakalarına da dönüşebilmektedir.

Güneş Yanığından Nasıl Korunulmalı?

Güneş yanıklarından iki türlü korunma yöntemi bulunuyor ve bunlar şu şekilde sıralanıyor;

1. Güneşle direkt temas saat ve sürelerini ayarlamak: güneş ışınları en şiddetli olarak, özellikle temmuz ve ağustos aylarında ülkemizde yeryüzüne ulaşmaktadır. Gün içerisinde ise 11:00 ile 16:00 saatleri arasında daha dik ve tesirli olmaktadır. Bu nedenle bu saatler arasında, direkt olarak güneş ışığı ile temastan kaçınılmalı, en azından bu temas süresi mümkün olduğunca kısaltılmalıdır. Bir şezlong veya gölgeliğin altında dinlenerek de, sağlıklı bir şekilde bronzlaşmanın olabileceği unutulmamalıdır.

2. Koruyucu krem ve losyonlar kullanılmalı: güneşlenmek istendiğinde, kaliteli ve güvenilir markaların güneş koruyucuları sürülerek güneşlenilmelidir. Bu koruyucu krem ve losyonların üzerinde, hangi ciltlere uygun olduğu ve koruma faktörleri bulunmaktadır. Özellikle çocuklar ve açık tenli kişiler için daha yüksek koruma faktörlü ürünler tercih edilmelidir. Güneş koruyucu ürünlerin doğal olması da çok önemlidir, aksi takdirde kimyasal içerikli ürünler güneş ışığı ile birleşip, çok daha fazla sorunlara yol açabilirler.

güneş yanığına ne iyi gelir

Güneş Yanıklarına Ne İyi Gelir?

Güneş yanıklarında ve özellikle de birinci derece yanıklar oluştuğunda, şu tedbirler uygulanmalıdır;

1. Yanık oluşan bölgelere nemlendirici kremler sürmek

2. Su tüketimini arttırmak, daha çok sulu yemek tüketmek

3. Yanık bölgelere soğuk uygulamalar yapmak

4. Mümkün olduğu kadar ılık duş almak

5. Acıyı hafifletmek için daha hafif ve ince kıyafetler giymek

Diğer Hususlar

Güneş yanıklarında, güneşlenme sonrasında kullanılan bazı losyonlar ile salatalık suyu, zeytinyağı, aloe vera ve doğal elma sirkesi de faydalı olmakta ve vücuttaki acı ve yanmayı azaltmaktadır. Güneş yanıklarının geçmemesi ve su toplaması halinde ise mutlaka bir cilt doktoruna başvurulması gerekmektedir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.