Yaşam

Güneş Çarpması Belirtileri Nelerdir?

Havaların ısınmasıyla birçok kişinin başına gelen güneş çarpması belirtileri neler? İlk olarak güneş çarpmasını ele alalım. Çok fazla güneşe maruz kaldığımızda vücudumuzdaki ısıyı ayarlayan mekanizmalar bozulmaya başlar. Hava sıcaklarının aniden yükselmesi birçok kişide güneş çarpmasına sebep olmaktadır.

Güneş Çarpması Belirtisi

En çok görünen belirtileri, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma ve yüksek ateştir. Bazı durumda vücut ısısına rağmen terleyememe olayı da görünmektedir. Ruhsal olarak da vücudu bozan güneş çarpması bilinç kaybına da sebep olmaktadır. Sinir sisteminde geçici zarar da yol açtığı görünmektedir. Bununla birlikte sersemlik, yürüme bozukluğu veya ayakta duramama olayları görünür. Sıcak koması durumuna dikkat edilmelidir. Sıcak komasının belirtileri ise vücut derisinin soyulması, +41 derece ateş ve nefes alamama durumudur. Güneş çarpması ciddi bir durumdur, birçok kişi güneş çarpması sonucu hayatını kaybetmektedir. Aynı zamanda güneş çarpmasına maruz kalan kişilerin iyileşme durumu iyi oranda olsa da sinir sistemlerinde kalıcı hasarlara sebep olabilmektedir.Bunlarla birlikte tansiyon yükselmesi de görülebilir

Tansiyon Nedir ?

Atardamarların içinde dolaşan kanın basıncıdır. Tansiyon kanın atardamarlara yaptığı baskı ne kadar fazlaysa o kadar yükselir ne kadar azsa o kadar düşer

Yüksek Tansiyona Neler İyi Gelir

 • Başınızı soğuk su ile yıkayabilirsiniz
 • Enseye buz uygulamak
 • Kekik tansiyonu düşürmekte faydalı bir besindir
 • Limon yüksek tansiyonu düşürmekte oldukça etkilidir
 • Sarımsak yüksek tansiyonu düşürmekte büyük rol oynar
 • Pancar suyu
 • Nar suyu
 • Muz
 • Tuz tüketimini azaltmak
 • Kuşburnu ve vişne yaprağı çayı
 • Zerdeçal

güneş çarpması tedavisi

Güneş Çarpmasında İlk Tedavi Ne Olmalıdır?

İlk olarak bir acil servise gidilmelidir. Fakat güneş çarpması etkileri görünüyorsa hastaneye gitmeden önce ilk yardım yapılabilir. İlk olarak kişi serin bir yere götürülmelidir. Ardından üzerindeki sıkı kıyafetler gevşetilmeli ve imkan varsa üzerinde az kıyafet bırakılmalıdır. İlk belirtiler genel olarak kusma ile başlayacağından kusma ihtimaline karşı kişi yan yatırılmalıdır. Soğuk su ile ıslatılmış bezler hemen kişinin başına, koltuk altına, göğsüne ve ayaklarına koyulmalıdır. Bu kişinin vücut ısısını düşürecektir. Kan dolaşımını başa doğru yönlendirmek için ayaklarının altına destek koyulmalıdır. Eğer kişi evde ise duş aldırılması iyi olacaktır. Sıvı alınmasına dikkat edilmelidir. Eğer kişinin bilinci açık ise sıvı alabilir fakat bilinci kapalıysa sıvı verilmeden direkt olarak hastaneye götürülmelidir.

Güneş Çarpmasından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Mümkün oldukça saat 11:00 ile 16:30 aralarında dışarıya çıkılmamalıdır. Terletmeyen, ince ve bol kıyafetler tercih edilmelidir. Güneşten koruyan aksesuarlar bulundurulmalıdır. Örneğin: gözlük, şapka, şemsiye ve buzlu su vs. Güneşe çıkmadan 30 dakika önceden güneş kremi sürülmelidir. Gün içerisinde en az 2.5 litre sıvı tüketilmelidir. Örneğin: su, ayran, maden suyu vs. Her gün ılık su ile duş alınmalıdır. Yorucu egzersizler yapılmamalıdır.

Kara Zencefil Şurubu
güneş çarpması nasıl olur

Güneş Çarpması Nasıl Olur?

Güneş çarpması genel olarak öğle saatlerinde güneş ışınlarının kişiye dik açıdan gelmesiyle oluşmaktadır. Aşırı sıcak havalarda vücut ısısını ayarlayan mekanizmanın ayarları bozulmaktadır ve güneş çarpmasına sebep olmaktadır. En riskli yaş grupları ise +50 yaş üstü ve 15 yaş altıdır. Rüzgarsız havalar güneş çarpmasının olasılığını %20 arttırmaktadır. +38 derece olan havalarda çok fazla güneşte kalmak iç organlara dahi zarar verebilmektedir. Bu yüzden çocukların ve yaşlıların güneşli havalarda dikkat etmesi gerekmektedir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.5 / 5. Toplam oy sayısı: 154

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı