Hamilelik

Göz Şişliğine Ne İyi Gelir?

Göz şişliği neden olur? Sıklıkla alerjiler, gözde oluşan enfeksiyon ve yaralanmalar göz kapağında şişmeye neden olur. Göz ya da göz kapaklarında oluşan şişme çoğu insanda sıklıkla rastlanan bir problemdir. Göz kapağında oluşan şişme gözü saran bağ dokularında iltihaplanma ve ödem olduğunda ortaya çıkar. Alerjik olara göz kapağının şişmesi, göz şişmesi ve batması herhangi bir ağrı belirtisi bulundurmaz ve gözün sürekli kaşınmasına neden olur. Bu alerjiler genellikle polen, toz, hayvan kılı gibi alerji yaratabilecek problemlerdir. Hatta kullandığınız göz damlaları bile alerjiye sebep olabilir ve göz kapağında şişkinlik yaratır.

Göz kapağı iltihabı oldukça rahatsızlık veren bir hastalıktır ve göz kapağında şişkinliğe neden olur. Göz kapağında oluşan iltihap ve ya enfeksiyon gözün kızarması, yanması ve sürekli olarak kaşınmasına neden olur. Göz kapağının kenarlarında görülen göz şişmesi ve arpacık, gözün bakteriyel olarak iltihaplanması sonucu olabilir. Gözde yağ üreten bezin tıkanması sonucu göz kapağı şişer ve bazen şişkinlik dışarı akabilir. Bu rahatsızlık ileri seviyeye kadar gidebilir ve oldukça ağrı verebilir. Göze dokunulduğunda inanılmaz bir ağrı meydana gelir ve göz kapağının sürekli hareket etmesi bunu daha ciddi bir hale getirebilir.

Gözde oluşan yaralanmalar, önceden göz ile alakalı geçirilen ameliyatlar göze zarar verebilir ve göz kapağında şişkinliğe neden olabilir. Aynı zamanda gözümüz için kullandığımız kontak lensler de göze zarar verebilir. Yanlış uygulanmış kontak lensler gözün iltihaplanmasına neden olabilir ve göze zarar verir. Kirli olan lenslerin de göze takılması göz sağlığınızı bozabilir. Yalnzca göz kapağında şişkinliğe değil aynı zamanda görme bozukluğunada sebep olabilir.

Göz Şişkinliği Belirtileri

Göz şişkinliği neyin belirtisidir? Araştırmalara göre göz kapağında oluşan şişkinlik, bazı hastalıkların habercisidir. Önceden başımıza gelen rahatsızlıklar da göz şişkinliğini meydana getirir. Kronik böbrek yetmezliği, kalp yetersizliği, karaciğer yetersizliği, hipertiroidi gibi rahatsızlıklarınız varsa göz kapağında şişkinliğe neden olur.

Göz şişkinliğine ne iyi gelir? Sorusunu cevaplayalım. Bu oldukça rahatsızlık veren sorunu çözmek için bir çok yöntem var. Öncelikle bu problemi yaşamaya başladıysanız öncelikle bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Doktor ona göre teşhisini koyarak tedavi yöntemini sizlere söyleyecektir. Aynı zamanda göz kapağındaki şişkinliğe tedavi olacak bir çok doğal yöntem bulunmaktadır. Gelin beraber bu doğal ve tamamen sağlıklı tedavi yöntemlerini inceleyelim.

Buz ile sabah kalktığınızda buz kalıbını on beş dakika boyunca aralıklarla göz kapağına tutarak göz kapağında ki şişkinliği indirebilirsiniz. Bunu düzenli olarak yapmanız sizin için oldukça fayda sağlayacaktır. Bir diğer tedavi ise soğuk su. Çokta soğuk olamayan su ile göz kapaklarını yıkayarak ve masaj yaparak tedavi edebilirsiniz. Çay poşetleri de göz şişkinliğine oldukça faydalıdır. Soğuk olan çay poşetini göze tutmak oldukça etkileyicidir ve sizi oldukça çok rahatlatacaktır.

Kara Zencefil Şurubu

Göz Şişliğine Etkili Yöntemler

Çiğ patates oldukça etkili bir üründür. Göz şişkinliği nasıl geçer. Öncelikle patatesi ezerek bir bezin içine koyun. Daha sonrasında o bezi gözünüzde yaklaşık on beş dakika bekletin ve ılık su ile yıkayın. Aynı zamanda patatesi dilim şeklinde keserek göz kapağına da koyabilirsiniz. Ilık tuzlu suya pamuk batırarak göze tutarak ta göz şişkinliğini tedavi edebilirsiniz. Sarı yonca bitkisini beş dakika suda kaynatın ve soğuduktan sonra gözünüzü onunla yıkayın ve göze masaj yapın. Bu da diğer bir tedavi yöntemi.

Düzenli bir uyku her şeye fayda sağlayabilmektedir. Göz kapağında oluşan şişkinlik, yorgunluk, uykusuzluk gibi nedenlerden ortaya çıkabilir. Düzenli bir şekilde uyuyarak göz sağlığınızı koruyabilir ve olası göz şişkinliklerinin de önüne geçebilirsiniz. Bir diğer tedavi yöntemi ise hemen hemen her kezin bildiği salatalık. Salatalık dilimledikten sonra göz kapağının üstünde bekletilmesi de tedavi yöntemlerindendir.

Gözde yaşanan şişlikler farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Özellikle iltihaplanma ve enfeksiyon nedeniyle oluşmaktadır. Ayrıca göz şişli fazla uyumak gibi nedenlerden de kaynaklanabilir. Özellikle göz çevresinde oluşan şişlikler kesinlikle doktora başvurularak çözüm aranmalıdır. Aksi taktirde bu şişlik uzun süre kalabilir ve farklı zararlar verebilir.

Enfeksiyonel göz rahatsızlıkları yaşayan bireylerde sıklıkla gözde şişme gözlemlenebilir. Ayrıca gözde basit nedenlerden dolayı da göz şişmesi yaşanabilir. Bu genellikle kirpiğin göz bebeğinin altına kaçması da gözün şişmesine neden olabilmektedir. Böyle durumları kontrol etmek için el iyice temizlendikten sonra parmağınızı gözün içinden çevresine doğru çevirerek varsa kirpiği çıkartabilirsiniz.

Göz Şişliğine İyi Gelen Mineral ve Vitaminler

Bilindiği gibi gözleri dinlendirmek ve göz altı torbalarını ortadan kaldırmak için göze salatalık koyulması oldukça sık olarak görülmektedir. Peki neden salatalık olduğu hiç düşündünüz mü? Salatalık içerisinde barındırdığı anti-inflamatuar sayesinde gözün canlanmasına, gözün altındaki torbaların ve morlukların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca içerdiği askorbit asit  sayesinde gözde bulunan toksinleri temizleyerek ihtihaplanmaları ortadan kaldırmaktadır. Bu durum göz şişkinliği için de fayda göstermektedir. Ayrıca sadece oluşan şişliği gidermek için değil aynı zamanda gözün kendini onarması için de kullanılabilir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.8 / 5. Toplam oy sayısı: 200

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı