Hamilelik

Göz Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Bazı etkenlerden dolay gözlerde kızarıklıklar ve kaşıntılar görülebilmektedir. Bu kaşıntıların önüne geçmek ve kaşıntıyı gidermek için bazı uygulamalar yapılmakta ve göz kaşıntısı rahatlatılabilmektedir.

Göz kaşıntısına iyi gelen uygulamalar:

 • Soğuk kompres uygulaması
 • Göze salatalık maskesi
 • Yeşil çay
 • Soğuk süt
 • Düzenli yüz yıkama alışkanlığı
 • Alerjik damlalar
 • Ağız yoluyla alınan ilaçlar

Gözlerdeki kaşıntıyı gidermek adına bu uygulamalar ve yeşil çay gibi ürünler kullanılmaktadır. Gözlerde ilerleyen bulanıklık ve aşırı kaşıntı durumlarında doktora başvurmak gerekir.

göz-kaşıntısına-ne-iyi-gelir

Göze Çay Kompresi Uygulamak

Gözlerdeki kaşıntıyı gidermek adına yeşil çay poşetleri kullanılmaktadır. Ilık halde ele alınan yeşil çay poşetleri göz çevresine ve göz üzerine konularak belli bir süre beklenir. Yeşil çayın gözlerdeki kanalları açtığı ve gözleri rahatlatıldığı bilinmektedir. Ilık çay poşetleri belli bir süre diliminde gözlerde bekletilebilir veya göze yumuşak bir pamuk yardımıyla pansuman yapılabilir. Göz kaşıntısına da iyi gelecek bir uygulamadır.

Soğuk Kompres Uygulaması

Yüzü sık sık soğuk suyla yıkamak gözlerin rahatlamasına neden olmaktadır. Soğuk kompresler kaşınan göz çevresine yumuşak bir bez yardımıyla uygulanabilir. Soğuk su kullanılabildiği gibi buz küpleri de soğuk kompres uygulamalarında kullanılmaktadır. Buz küpleri bir bezin içerisine konulur ve göz üzerine yavaş hareketlerle kompres yapılır. Bu işlem günde 1 veya 2 kez yapılabilir. Yapıldığı taktirde gözdeki kaşıntıyı giderici bir etkiye sahiptir.

Kaşıntı Giderici Alerjik Damlalar

Gözlerdeki kaşıntının nedeni bazı durumlarda alerji kaynaklı olabilmektedir. Gözün hassas yapısı nedeniyle toz, polen gibi maddelere karşı duyarlı olabilmektedir. Buda gözlerin kaşınmasına ve kızarmasına neden olan alerjik bir reaksiyondur. Bunun önüne geçmek adına bir doktora başvurmak gerekir. Doktorun uygun gördüğü kaşıntı giderici göz damlalarının düzenli kullanılması halinde bu problem kısa sürede giderilebilir.

Kara Zencefil Şurubu

Göz Kaşıntısı Neden Olur?

Gözlerde meydana gelen kaşıntılara bazı dış etkenler ve yapılar neden olabilmektedir.

Gözde kaşıntıya neden olabilecek unsurlar:

 • Alerjiler
 • Tozlar, polenler ve kötü çevre koşulları
 • Göz enfeksiyonları
 • Göz hastalıkları
 • Kuru göz
 • Teknolojik cihazlarla sık vakit geçirilmesi
 • Göz yorgunluğu
 • Kirpik iltihaplanması

Bu gibi birçok nedenden kaynaklı olarak göz kaşıntılarına rastlanmaktadır. Göz kaşıntısı gidermenin en etkili yöntemi neden olan unsuru ortadan kaldırmaktır.

Göze Salatalık Koymak

Salatalık hem cilt için hem de gözler için önemli bir bakım malzemesidir. Soğuk ve su emici özelliği sayesinde gözlerdeki şişkinlik ve kaşıntıyı gidermektedir. Kan dolaşımının dağılımının bozulduğu durumlarda gözlerde meydana gelebilecek olumsuzlukları ortadan kaldırır. Eğer salatalığa alerjiniz varsa kesinlikle kullanımı önerilmez.

Havucun Göz Sağlığına Etkisi

Havuç adlı sebze genellikle göz sağlığına sağladığı faydalarla bilinmektedir. Daha iyi bir görüş alanı oluşturmakta ve kaşıntı gibi problemlere karşı gözü güçlendirmektedir. Göz sinirlerine de içerdiği A vitamini nedeniyle iyi gelmektedir. Gece körlüğü problemi yaşamamak adına da göz sağlığı için havuç tüketilmesi gerekmektedir.

havucun göz sağlığına etkisi

Aleo Vera Bitkisi Göz Kaşıntısına İyi Gelir Mi?

Aleo vera adı verilen bitkinin göz kaşıntılarına da iyi geldiği bilinmektedir. Aleo vera adlı bitkinin içerisinde yer alan sıvının yara iyileşmesi, cilt yenilenmesi, göz batmasına iyi gelme gibi faydaları mevcuttur. İçerisinde yer alan sıvı buzdolabında bekletilerek iyice soğuması sağlanır. Pamuk yardımıyla bu bitkinin jelimsi kısmı göz ve göz çevresine sürülebilir. Bu sayede göze kompres yapılmış ve kaşıntının önüne geçilebilir.

Göz Kaşınmasına Papatya İyi Geliyor

Papatya yapraklarının faydalarından biride gözdeki kaşıntıyı rahatlatmasıdır. Kurutulan yapraklar suda iyice kaynatılmalıdır. Kaynattıktan sonra soğuması beklenmeli ve ılık şekilde gözlere pansuman yapılmalıdır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.5 / 5. Toplam oy sayısı: 237

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı