Hamilelik

Göz Altı Morluklarına Ne İyi Gelir?

Erkeklerde ve kadınlarda sıklıkla rastlanan göz altı morlukları, gözün altında halka şeklinde oluşur ve koyu renkte gözükür. Göz altı morluğu ile beraber gözün altında oluşan göz torbaları ile daha çirkin bir hal alır ve sizi daha yaşlı gösterir. Genellikle göz altı morluğunun nedeni yorgunluk stres olarak bilinse de, buna sebep olabilecek çeşitli nedenler vardır. Göz altı morlukları, endişelenecek ve korkacak bir hastalık değildir. Herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmez ama çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Ama bu halkalardan kurtulmak gerçekten zordur.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Göz altı morlukları neden olur?, sorusuna cevap verelim. Göz altı morluklarına neden olabilecek faktörler şunlardır;Yaş,kişi yaşlandıkça gözaltındaki morluklar belli olur. Yaşlandıkça cilt incelir ve eski gücünü kaybeder ve cilt ihtiyacı olan kolajen miktarı azalır. Cildin ince olması sonucu cilt altındaki damarlar daha belirgin olur ve göz altının koyu görünmesine neden olur.

goz-alti-morluk-ne-iyi-gelir

Çeşitli alerjiler nedeniyle göz altlarınız koyu olabilir. Vücudumuz herhangi bir alerji tespit ettiğinde korumaya geçer ve histaminler serbest kalır. Histamin gözlerde kaşıntı, şişkinlik, kızarıklık gibi rahatsızlıklara neden olur. Bu nedenle kan damarları genişler ve haliyle ince olan derinde daha belirgin bir hale gelir. Alerji nedeniyle cildimiz kaşınabilir, göz altını kaşımanız ve ovalamanız daha kötü sonuçlar doğurabilir. Bu iş kan damarlarının çatlamasına bile neden olabilir. Kan damarı çatladığında gözümüzün altı daha kötü gözükecektir.

Halsizlik, uykusuzluk gibi nedenler göz altında halka oluşumuna neden olabilir. Birey uykusuz kaldığında, cildi donuk ve soluk bir görünüme sahip olur. Daha sonrasında cilt altındaki damarlar şişerek daha belirgin bir hale gelir ve göz altı morluklarına neden olabilir. Uykusuzluk yalnızca göz altı morluğu değil, şişkinlikte yapar. Uykusuz kalan vücut göz altına su biriktirir ve şişmesine neden olur.

Günümüzde herkezin elinde olan telefon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik aletler gözü aşırı derecede yorar ve göz altında morluklara neden olabilir. Bununlada kalmaz görme bozuklukları gibi önemli rahatsızlıklarında yolunu açmış olur. Göz uzun süre bir şeye sabit baktığında sulanmaya ve göz altında şişkinliğe neden olabilir. Bu da cildiniz için hiç iyi olmaz.

Göz altı morlukları yalnızca çeşitli problemlerden ortaya çıkmaz. Eğer ailenizde aynı problemi yaşayan varsa sizde de o problemden olma olasılığı oldukça fazladır. Göz altı morarmaları genetik olarak sizde de olabilir. Bunu ilk olarak çocukluğunuzda rastlarsınız ve büyüdükçe dah kötü bir hal alır. Bu nedenle önceden tedbir almanız sizin ve çocuğunuz için daha iyidir.

Gün ışığında fazla vakit geçirmek ve gözlerinizin güneş ışığına maruz kalması da göz altı morluklarının nedenlerindendir. Cildimiz güneşi gördüğünde, melanin isimli bir pigmenti fazlasıyla üretmeye başlıyor ve bu da cildimize zararlar verebiliyor. Güneşin altında fazla dırmak göz altının kararmasına neden oluyor.

Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morlukları nasıl geçer? Göz altında oluşan morlukların herhangi bir tıbbi tedavisi yoktur ama evde kendiniz biraz sabırla göz altı morluklarını tedavi edebilirsiniz. Tamamen doğal yollarla tedavi edilebilir. Salatalık, yeşil çay, patates, aloe vera, üzüm çekirdeği yağı, gül suyu gibi malzemelerle tedaviye başlayabilirsiniz. Peki bunların cilde ne gibi faydaları var, göz altı morluklarına ne iyi gelir?

Salatalık göz altı morlukları deyince hemen hemen herlkezin aklına gelen ilk şeydir. Salatalık zengin içeriği sayesinde cilde oldukça faydalıdır. Düzenli bir şekilde kullanarak göz altı morluklarınızı azaltabilirsiniz. Tedaviye başlamadan önce salatalığın sulu olduğuna emin olun ve dolapta bir süre beklettikten sonra göz altınıza yerleştirebilirsiniz. Salatalık aynı zamanda gözdeki şişkinliği de azaltarak daha iyi görünmenizi sağlar.

Patates göz altı morluklarında etkili bir tedavi ürünüdür. Patates içerisindeki C vitamini sayesinde cilde oldukça faydası olan bir üründür. Patatesi iki farklı şekilde göz altınıza uygulayabilirsiniz bunlardan birisi çiğ olarak dilimlemek ve salatalık gibi göz altına yerleştirmektir. Diğer yöntem ise çiğ patatesi rendeleyerek bir tülbent yardımıyla suyunu çıkarmak ve göz altına sürmektir.

Çeşitli faydaları bulunan ve çoğu hastalığın tedavisinde kullanılan yeşil çay, göz altı morlukları için oldukça faydalı bir üründür. Yeşil çay poşetini ilk olarak demleyin ve soğutun. Ardından çay poşetini göz altınıza yerleştirerek morluklardan kurtulabilir ve gözünüzün rengini açabilirsiniz.Gül suyu cildi yenileme gibi büyük özelliklere sahiptir. Göz altı morluklarına da iyi gelir ve tamamen faydalıdır. Bir pamuk yardımıyla her gün düzenli olarak göz altına uygulanmalı ve yaklaşık bir ay sonra etkisini gözlerinizle göreceksiniz. Bir diğer tedavi yöntemi ise aloe vera. Aloe vera jelini göz altına masaj yolu ile uygulayabilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.6 / 5. Toplam oy sayısı: 120

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı