Doğal Takviyeler

Gilaburu Suyu Nedir? Böbrek Taşlarına Kesin Çözüm!

Doğada bulunan şifalı bitkilere her gün bir yenisi daha ekleniyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu gibi biyoteknoloji uzmanları bitkisel takviyeler konusunda şehir şehir dolaşıp, yepyeni şifalı kürler ve sağlık sırları ortaya çıkarıyor. Gilaburu meyvesinin adını ilk defa duyuyor olabilirsiniz, yazımız okuduktan sonra bir daha aklınızdan çıkarmayacaksınız. Çünkü gilaburu tam anlamıyla her derde deva olan bir bitki.

Güzellikten, zayıflamaya, stresten, romatizmaya kadar birçok derde şifa olan gilaburuyu merak ediyorsanız ve onu daha iyi tanımak istiyorsanız yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Gilaburu nedir? Gilaburu suyu nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? diye merak ediyorsanız yazımıza başlayalım.

Gilaburu Nedir? Nerelerde Yetişir?

Gilaburu meyvesi, kayseri bölgesinde yetişen, şekil olarak üzüme benzeyen kırmızı bir bitkidir. Bu mucizevi bitki Kayseri ile beraber akıllara kazınmaya başlamıştır. Daha önce kimsenin bilmediği bu meyve ağacı bitkisi, kayseri halkına da gelir kapısı olmuştur. Gilaburu, beyaz çiçeklerinden dolayı bazı yörelerde Kartopu Ağacı olarak da adlandırılmaktadır. Geçmişi Osmanlı dönemi’ne kadar uzanmaktadır.

Gilaburu meyvesi içerisinde birden fazla aminoasit barındırdığı için sağlığa çok faydalı bir bitkidir.

Amino Asit Nedir ?

Proteinlerin yapı taşları olarak adlandırılan amino asitler aynı zamanda vücudumuzdaki proteinlerin, hormonların ve nörotransmitterlerin sentezlenebilmesi gibi hayati süreçler için gereklidirler.

Kara Zencefil Şurubu

Yediğimiz yiyeceklerden aldığımız amino asitler proteinleri oluşturur. Protein sindirildiği zaman tekrar amino asitlerine ayrıştırılır ve vücutta farklı amaçlar için kullanılır. Bu yeni oluşan proteinler deride, gözlerde, kalpte, bağırsaklarda, kemiklerde ve tabi ki kaslarda kullanılır. Bu yüzden yediklerimizden aldığımız her bir amino asidin vücutta ayrı bir işlevi olduğunu anlamamız çok önemlidir.

Nerede Yetişir ve Ne İşe Yarar ?

Özellikle, böbrek taşı rahatsızlığı olanların kullanılması tavsiye edilir. Gilaburu ağacı yaklaşık olarak 3 metre uzunluğundadır. Yaklaşık 30 meyve veren gilaburu ağacı, üzüm ağacına çokça benzerlik gösterir. Meyvelerin olgunlaşması ve toplama süreci ise sonbahar aylarında başlar. Ağacın meyvelerinden elde edilen gilaburu suyu pek çok derde şifa olmaktadır. Gilaburu suyunu içenler tadını üzüme veya sirkeye çok benzetirler.

Gilaburu Suyunun Faydaları Nelerdir?

Daha önce de söylediğimiz gibi, Gilaburu suyu her derde şifa olabilecek bitkisel bir meyvenin suyu. Ödem atımı, böbrek taşı düşürme, stres gibi başlıca rahatsızlıklara iyi geldiği özellikle Türkiye’nin Lokman Hekim’i Ahmet Maranki tarafından kitabında dile getirilmiştir. İsterseniz bütün faydalarına birlikte göz atalım.

  • En önemli özelliği böbrek taşı ve kumlarını eritici bir özelliğe sahiptir. Taşları ağrı ve sancı olmadan vücuttan atmanıza olanak sağlar.
  • Antioksidan etkisi gösterdiği için ödem ve vücudunuzdaki zararlı maddelerin atımı konusunda oldukça yardımcıdır. Bağırsak problemleriniz varsa bir bardağı bile çok etkili olacaktır.
  • Tıpkı ekinezya çayı gibi, stresi önleyici bir içeriğe sahip olduğu için gerginliğinizi ve yorgunluğunuzu atmanızda yardımcı olur. Aynı zamanda uyku problemleriniz varsa, uykuya dalma sürecinde de yardımcı olur.
  • Ağrı kesici özelliğe sahiptir ve romatizma ağrılarınız için etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bu sayede, kas ve eklem ağrılarınızın da önüne geçebilirsiniz.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.
  • Kanser hücrelerinin ilerlemesinin durdurur ve çoğu doktor tarafından bitkisel bir tedavi yöntemi olarak uygulanır.
  • Safra kesesi problemlerini engelleyerek, karaciğerinizin sağlığı konusunda yardımcı olur.

Gilaburu Suyu Zayıflatır Mı?

Gilaburunun ödem atıcı ve bağırsak çalıştırıcı özellikleri olduğu için zayıflamanız konusunda yardımcı olur. Vücudunuzdaki ödemi atmak zayıflamanıza, incelmenize yardımcı olacaktır. Ödemi atmak için ise, gilaburu suyu gibi ödem atıcı besinlerle beslenmeniz gerekmektedir. Gilaburu suyu sayesinde metabolizmanız hızlanacak, ödem atımı konusunda da hızlı bir şekilde etkisini görebileceksiniz.

Düzenli bir şekilde gilaburu suyu kullanımında, metabolizmanın hızlanmasıyla beraber, sindirim sisteminizi düzene girecektir. Düzenli bir sindirim sistemi sayesinde yediğiniz besinleri kolayca hazmedip sağlıklı bir şekilde sindirebileceksiniz. Vücudunuzdaki ödemi atıp, sindirim sisteminizi de düzene soktuğunuzda kilo verme konusunda gelişmeler görmeye başlayacaksınız. Bunun yanında sabahları aç karnına yarım saatlik tempolu yürüyüşler yaparsanız daha hızlı zayıflayabilirsiniz.

Gilaburu Suyunu Kimler Kullanamaz?

Her besinde olduğu gibi gilaburu suyunda da kullanılmaması gereken bazı durumlar vardır. Öncelikle kullanırken aşırıya kaçılmamalı ve dozunda kullanılmalıdır. Eğer bir rahatsızlığınız varsa kesinlikle doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız. Yan etkileri herkese göre değişiklik gösterebilir, bünyenize uygun bir besin değilse size faydadan çok ciddi zararı dokunabilir. O yüzden mutlaka alanında uzman birine danışmanız sizin için yararlı olacaktır.

Bunun yanı sıra, Gilaburu suyu asidik bir yapıya sahip olduğu için, mide rahatsızlığı bulunan kişilere tavsiye edilmez. Yoğun asit içeriğinden dolayı mideyi fazlaca yoracağı için özellikle ülser gibi bir rahatsızlığınız varsa bu bitkisel şifadan uzak durmanızı tavsiye ederiz.Çünkü mided (eki asidi harekete geçirir ve sindirim sisteminizi hızlandırır.Asidin artması mide sorunlarınızı (Gastrit, Reflü) arttırır. Mide rahatsızlığı olanlar dışına 7’den 77’ye herkes gilaburu suyunu kullanabilir. İçerisindeki aminoasitler ve vitaminler sayesinde sağlığınıza da çok fayda sağlar.

Gilaburu çeşitli mevsimlerde yetişme özelliği taşımadığı için bulması zor olan bir meyve çeşididir. Ülkemizde Kayseri’de yetişebildiği bilinmektedir. Yoğun talep gören bu meyve kartopu ağacı denilen ağaçlardan toplanabilir. Barındırdığı aminoasitler sayesinde çeşitli konularda vücuda fayda sağlar ve bağışıklık sistemini de güçlendirdiği bilinmektedir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.8 / 5. Toplam oy sayısı: 98

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı