«
  1. Ana sayfa
  2. Hamilelik
  3. Gergedan Gribinin Belirtileri Nelerdir?

Gergedan Gribinin Belirtileri Nelerdir?

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan incelemeler doğrultusunda 21 farklı ilden gelen örneklerde gergedan gribi adı verilen bir hastalık teşhis edilmiştir. Gergedan virüsü olarak da bilinen ve kendi ile beraber başka hastalıklara da zemin hazırladığı söylenen gergedan gribi belirtileri bireyde birçok şekilde kendisini gösterebilir. Genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında grip benzeri bir belirti ile kendisini gösteren gergedan virüsü, akut solunum yolu ile bireylere bulaşır.

gergedan gribi nedir

Gergedan Gribi Bulaşması

Hastalığı barındıran kişinin hapşırması ya da öksürmesi gibi durumlarda yayılan küçük solunum zerrecikleri içlerinde bulunan virüsü bir başkasına taşır. Gergedan gribinde de bu durum söz konusu olup, bu hastalığı taşıyan kişiler ile aynı ortamda bulunmak ya da öksürme hapşırma gibi durumlarda yanında olmak hastalığın bulaşmasına neden olabilir. Burundan solunan virüsün boğazdan geçerek solunum yolu epiteline ulaşması ile beraber bulaşma işlemi gerçekleşir.

Gergedan Gribinin Belirtileri

Gergedan gribi ilk belirtisi burunda meydana gelen kanama ve sürekli olarak karıncalanma hissidir. En sık rastlanan belirtileri arasında; boğazda yanma ve karıncalanma ile boğazın bir bölümünde meydana gelen şişliktir. Burunda meydana gelen dolgunluk ve zor nefes alma, 2-3 günlük bir süreç içerisinde artarak devam eden tıkanma, kulak ve yüzün belirli bölgelerinde basınç hissetme, koku ve tat duyularında azalma, şiddetli baş ağrısı, boğuk ses ve öksürük, öksürük sonrası kusma gibi durumlar da gergedan gribinin belirtileri arasında yer alır.

gergedan gribi belirtileri

Gergedan Gribinin Önlenmesi

Gergedan gribinin hasta açısından önlenebilmesi için bir kaç etmene dikkat edilmelidir. Gergedan gribi virüsünü vücudunda barındıran hastanın mutlaka dinlenmesi ve sıvı gıdalar tüketerek vücudun ihtiyacı olan suyu karşılaması gerekir. Burun açıcı ilaçların yanı sıra burun damlalarının kullanılması solunum yolunun rahatlatılması ve hastalığın önlenmesi için gerekli etmenlerden bir tanesidir.

Hastalığın çevreye bulaşmasının önlenebilmesi için ise bulunulan ortamın alkol bazlı dezenfektanlar ile temizlenmesi gerekir. Bulunulan ortamda sigara kullanılmaması ve ellerin bol su ile yıkanması önlem almak açısından uygulanmalıdır. Gergedan gribini taşıyan kişiler ile yakın temas kurmaktan kaçınmak, hastalığın karşı tarafa geçmesini önler.

Bitkisel tedavi yöntemleri ile ilgileniyorsanız çörek otu yağı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

avatar

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.