Hastalıklar

Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

Gaz sancısı tüm yaş gruplarını etkileyen bir rahatsızlıktır. Özellikle yeni doğan bebeklerde görülen gaz sancısı bünyenin fiziki olarak olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır. Büyükten küçüğe günlük yaşamı etkileyen gaz sancısı ağrısı oldukça şiddetlidir. Genel itibari ile önemsenmeyen gaz sancısı bazı önemli hastalıklarında habercisi olabilmektedir. Gaz sancısının belirli nedenleri olabildiği gibi tedavi süreci de uzman hekimlerin önerileriyle yapılabilmektedir.

Gaz Sancısı Nasıl Oluşur?

Gaz sancıları çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Gaz sıkışması olarak bilinen bu rahatsızlık beslenme çeşitlerinden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Özellikle süt, yoğurt, peynir, kuru fasulye ve barbunya gibi yiyeceklerin sindirim sistemine sıkıntı yaratabileceğinden gaza ve beraberinde sancılara neden olabilmektedir.

Ayrıca gıda dışında üşütmeye bağlı olarak da gaz sancısı ortaya çıkar. Soğukta kalmak veya suya maruz kalma gibi durumlarda gaz sancıları oldukça şiddetlidir. Diğer bir faktörde bağırsak bozukluklarında ishal ve kabızlık gaz sancısını önemli ölçüde arttırmaktadır. Ayrıca hava yutma da gaz sancısını tetikler. Yiyecekleri çiğnemeden yutma ve büyük lokmalarla yemek yeme alışkanlığı gaz sancısına ne olur.

Gaz Sancısı İçin Neler Yapmak Gerekir?

Oluşan ve sıkıntı yaşatan gaz sancılarının belirli tedavi süreci bulunmaktadır. Bunun için online sitelerden veya uzman hekimlerden bilgiler alınabilmektedir.

Gaz sancısını ortadan kaldıran nedenler;

  • İlk yapılması gereken adım ılık olarak bir bardak su içmek
  • Midenizin üstünde olan ve sıkan kıyafetlerinizi daha bolları ile değiştirmek ve yüzüstü uzanmak
  • Bel ve sırt bölgesini ufak ufak masaj hareketleri ile rahatlatmak
  • Gaz yapan gıdalardan uzak durmak
  • Yemek yerken acele etmeden çok küçük lokmalarla tüketmek
  • Sürekli gaz problemi yaşıyorsanız gün içerisinde sakız çiğneyebilir ve düzenli egzersizler yapabilirsiniz.
  • İçeceklerinizi tüketirken asla pipet kullanmamanız tavsiye edilmektedir.
  • Gaz yapıcı içecekler yerine daha doğal sıvılar içmek en doğru davranıştır

Gaz Sancısına İyi gelen Doğal Karışımlar

Gaz sancısından dolayı oluşan karın ağrılarını azaltmak için papatya, nane, rezene ve zencefil çayı tüketmek gerekir. Prebiyotik yoğurtlarda bağırsakta emilimi kolaylaştırdığından tavsiye edilmektedir. Ayrıca süt ve yoğurt tüketmek için laktozsuz olanları tercih etmek en doğru karardır. Gereken tavsiyeler yapılırsa gaz sorunu tamamen ortadan kalkar. Gaz yapamayan yiyecekler tüketilmek zorunda kaldıysa ardından ılık su içmek ağrıyı önemli derecede azaltacaktır. Gaz sancısı için bitki çayları çok işe yararken karın ve ayak bölgesini de sıcak tutmak gerekir.

Kara Zencefil Şurubu

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.7 / 5. Toplam oy sayısı: 188

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı