Beslenme

Folik Asit Nedir? Hangi Yiyeceklerde Var?

Folik asit, B vitamini ailesindedir. Yeni hücrelerin oluşmasını sağlayan folik asit, kan yapımına yardımcı olur ve DNA, RNA gibi üretimlere de katkı sağlar. Peki, folik asit nedir? Hangi yiyeceklerde var? İşte ayrıntılar:

Folik Asit Ne Anlama Gelir? Ne İşe Yarar?

Folat ya da B9 vitamini olarak bilinen folik asit, B vitamini ailesinin bir üyesidir. Folik asit, kan yapımı başta olmak üzere yeni hücre oluşmasında, hücrelerin yaşamına devam etmesinde ve bunun yanında DNA, RNA üretiminde aktif rol alır. Ayrıca folik asit, damarların sertliğine sebep olan homosisteinin normal değerlerde kalmasını sağlar. Bu durum kalp krizi, bunama ve felç krizi gibi riskleri azaltır.

Folik Asit Nedir ?

Folik asit B grubundan bir vitamindir. Yeşil yapraklarda yaygın olarak bulunduğundan bu ad verilmiştir. Çünkü Latincede folum yaprak manasındadır. Mitchell ve arkadaşları bu vitamini, 1941 yılında ıspanak yapraklarında keşfedilmiştir.

folik asit nelerde bulunur

Folik Asit Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Folik asit özellikle hamilelik dönemlerinde kullanılmalıdır. Folik asidin hamileliklerden yaklaşık olarak 3 ay önce alınmaya başlanması ve hamileliğin 12.haftasına kadar alınmaya devam etmesi gerekir. Bu durum ile ilgili yapılan araştırmalar hamilelik öncesi ve hamileliğin 12.haftasının sonuna kadar folik asidin alınmasının gerekli olduğunu ve folik asit vitaminini yeterince alamayan bebeklerin spina bifida hastalığına yakalanma oranının daha yüksek olduğunu kanıtlanmıştır.

Folik Asit İçeren Besinler Nelerdir?

Folik asit kuşkonmaz, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli ve karnabahar başta olmak üzere pancar, turunçgiller, avokado, fasulye, Brüksel lahanası, çeşitli tahıllar, yumurta, bezelye, bira mayası, mercimek, muz, ıspanak, kereviz, karaciğer, elma üzüm gibi meyveler, kırmızı beyaz et ürünleri ve maydanoz nane gibi besinlerde bulunur.

folik asit faydaları

Folik asit besinlerde sıklıkla bulunmasına rağmen, Dünyada en sık rastlanan vitamin eksikliğidir. Bitkisel gıdalarda zengin olarak bulunan folik asit, karaciğer hariç hayvansal gıdalarda çok az bulunmaktadır. Bunların dışında alkol ve sulfasalazin, barbiturat gibi ilaçlar folik asidin metabolizmasını bozar. Işık ve sıcağın etkisi ile kolaylıkla bozulabilen folik asit vitamini çok hassas bir vitamindir.

Kara Zencefil Şurubu

Folik asit eksikliğinde neredeyse tüm hücreler olumsuz olarak etkilenmekte ve büyüme yavaşlaması, ishal, kansızlık, uyku bozuklukları, unutkanlık, iştahsızlık ve diş eti iltihabı gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden yeteri kadar folik asit almak önemlidir.

Folik Asit Kaynağı Ispanak

Genellikle Asya kıtası batısında topraktan yetişir. Demir kaynağı olan ıspanak kan yapar ve çok fazla faydalıdır. Kansızlık yaşayanlara ıspanak tüketmesi önerilir A, E, D ,B vitaminlerinin kaynağıdır. Türk mutfağında da önemli bir yere sahiptir ve oldukça lezzetlidir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.1 / 5. Toplam oy sayısı: 70

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı