Yaşam

Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Aile toplumun temel taşıdır. Bu temel taşın oluşumunun ilk aşaması olan evlilik süreci gerek yasal prosedürleri ile gerekse geleneksel yöntemlerin uygulanarak düğün merasimleri ile zor ama bir o kadar da heyecanlı bir süreçtir. Evlenmek isteyen çiftlerin öncelikle devletin belirlediği yasalar kapsamında evlenmelerinde sağlığı tehdit edecek bir problem olmadığını belirten bir rapor almaları gerekir. Peki, söz konusu evlilik için sağlık raporu nasıl alınır?

saglik raporu

Evlilik Raporu Nerelerden Alınır?

Evlilik raporu 1 Nisan 2019 tarihine kadar Sağlık Bakanlığının ilçeler bazında belirlediği AÇSAP birimlerinden verilmekteydi. Ancak 1 Nisan tarihi itibariyle yapılan düzenlemeler ile evlilik raporlarını her hastaya kendi aile hekimlerinin vermesi zorunlu kılınmıştır. Aile hekimleri tarafından düzenlenen sağlık raporu ile evlenmek isteyen eş adayları istedikleri bir ilçenin belediyesine başvurarak evlenme taleplerini beyan ederler. Söz konusu evlilik raporları geriye dönük arşiv olması açısından uzun yıllar aile hekimliği bilgi sisteminde muhafaza edilirler.

Evlilik Raporu Düzenlenirken Neler Yapılmalıdır?

Evlilik raporu için başvuran kişilerin bir gece önce aç kalmaları ve sabah aç karna aile hekimlerine başvurmaları gerekir. Çünkü hastadan talasemi adı verilen bir kan hastalığının araştırması yapılır. Alınan kan örneğinin sonucu bir kaç gün içerisinde sonuçlanır. Hastalar talasemi hastası olduklarını bilirler, ancak talasemi taşıyıcı olan hastalar her hangi bir belirti vermeden hayatlarını sürdürürler. Talasemi taşıyıcılığı kan numunesinde çıkar. Eğer erkek eş adayı talasemi taşıyıcı olursa kadın eş adayından da örnek alınır. Çünkü her iki eş adayı da talasemi taşıyıcı olursa doğacak bebeklerin hasta olma riski söz konusu olur. Her iki çiftte her hangi bir problem olmaması halinde aile hekim hastalardan birer fotoğraf ister ve bu doğrultuda evlilik raporu verir.

saglik raporu nereden alınır

Evlilik Raporu Ücretli Midir?

Evlilik raporunda prosedür erkek hasta üzerinden işler eğer erkek hastada talasemi taşıyıcılığı varsa kadından kan alınır yoksa kadın hastadan kan alınmadan rapor düzenlenir. Her hasta kendi aile hekiminden raporunu alır ve ilçe evlendirme dairesine diğer evraklar ile teslim eder. Alınan tüm bu hizmetler devlet tarafından karşılanır ve ücretsizdir.

Özel Hastaneler Sağlık Raporu Verebilir mi ?

Bu konularda en çok sorulan sorulardan birisi de özel hastanelerden sağlık raporu alınıp alınamayacağıdır.

07.05.2004 tarihli sağlık bakanlığı genelgesine göre özel hastaneler sağlık raporu veremez.

Kara Zencefil Şurubu

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.7 / 5. Toplam oy sayısı: 257

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı