Güzellik ve Kişisel Bakım

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin 5 Evde Siyah Nokta Temizleme Maskesi

Kadın veya erkek farketmeksizin hepimizin derdi olan siyah noktalar, nasıl oluşur? Evde siyah nokta temizleme maskesi yaparak siyah noktalarımızdan kurtulabilir miyiz? Siyah noktalardan kurtulmak için doğal yöntemler hangileri? gibi sorularınızın cevabı niteliğindeki yazımızda detaylıca siyah noktalardan kurtulma yollarını anlattık.

Siyah noktalar, yüzümüzde genellikle burun, alın ve çene bölgelerinde bulunan gözeneklerin, standart yüz temizliğimiz sırasında tamamen temizlenememesinden dolayı ortaya çıkıyorlar. Özellikle ergenlik dönemlerinde çokça ortaya çıkan siyah noktalar hayatımız boyunca peşimizi bırakmayan bir cilt problemidir. Eğer ki temizliğine önem verilmezse, zamanla sivilceye dönüşür. Bu nedenle cilt temizliğinizi, cildinize uygun ürünlerle yapmanız ve mümkünse doğal bir cilt toniği kullanmanızı öneririz. Eğer uzun süre bu siyah noktaları temizlemezseniz, temizlenip içleri boşaltıldığı zaman cildinizde çukurlaşmaya sebep olabilir.

Siyah noktanın, bilim dünyasında kullanılan ismi Komedondur ve en çok rastlanan cilt problemlerinin başında gelir. Cilt derimizin hemen altında yer alan yağ ve kirin temas etmesi sonucunda oluşur. Bir başka ifadeyle, oksitlenmiş kir ve ölü hücrelerin yüzümüzdeki küçük gözenekleri tıkaması sonucunda ortaya çıkarlar. Siyah noktalar, eğer vaktinde temizlenmezse cildin sağlıksız, mat ve cansız gözükmesine sebep olur.

Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Siyah noktalar, özellikle ergenlik dönemlerinde hormonların dengesizleşmesinden dolayı yağ bezelerinin olması gerekenden fazla büyümesi ve buna bağlı olarak yağ üretiminin de artmasından dolayı ortaya çıkarlar. Normal şartlarda üretilen yağlar, vücut gözeneklerinden dışarı atılırlar ancak fazla yağ üretiminden dolayı gözenekler tıkanmaya başlar ve cildiniz bunu dışarıya atamaz. Bunun sonucunda tıkanmalardan dolayı siyah noktalar belirginleşir.

Eğer ki tıkanma olmuşsa ve temizliğini yapmamışsanız siyah noktalar yavaş yavaş sivilceye dönüşmeye başlar. Tabi ki her siyah nokta sivilceye dönüşmez ancak her sivilcenin temelinde siyah noktalar yatmaktadır. Bu kirlenmeyi engelleyemezseniz, bakteriyel oluşumlar sivilcelerinizin daha büyük ve kırmızı olmasına sebep olur. Bu sivilceler de acı verici olabilir. Tabi hormonal durumların dışında siyah noktalarının oluşumu için başka nedenlerde vardır. Gelin bir de o nedenlere göz atalım.

Kara Zencefil Şurubu
  • Pigment Artışı

Pigmentasyon artması sonucunda cildimizde renk koyuluğu meydana gelebilir. Bu da siyahlaşmaya sebep olabilir ve siyah noktaların oluşmasında etkili bir neden olabilir. Pigmentasyon artması genellikle cildinizin belli bir bölgesine darbe veya hasar alımı sonrasına oluşabilir. Bu nedenle darbelere karşı kendinizi korumanız ve daha dikkatli olmanız size fayda sağlayacaktır.

  • Yaz aylarında yoğun güneşe maruz kalmak

Özellikle yaz aylarında hepimiz kumsalda uzanıp güneşlenmeye bayılıyoruz. Güneşin tepede olduğu vakitlere özellikle dikkat etmemiz gerekiyor çünkü güneş ışınları dik bir şekilde geldiği için cildimize ciddi zararlar verebiliyor. Verdiği zararlardan bir tanesi de siyah nokta oluşumudur. Bunun önüne geçmek için yüksek faktörlü koruyucu kremler kullanabilir ve cilt temizliğinize bu dönemlerde daha çok dikkat edebilirsiniz.

  • Yoğun makyaj yapımı ve temizlememek

Çok sık bir şekilde makyaj yapıyorsanız siyah noktaları davet ediyor olabilirsiniz. Özellikle yoğun bir şekilde makyaj yapıyorsanız, yüzünüzdeki gözeneklerin kapanmasına sebep olabilirsiniz. Gözeneklerin kapanması sonucunda cildiniz nefes alamayacak ve yağ oluşumu meydana gelecektir. Aşırı yağlanma da siyah noktalara sebebiyet verecektir. Bunun önüne geçmek için de makyajınızı düzenli olarak temizlemeyi ihmal etmeyin ve mümkünse yoğun makyajlar yapmayın.

  • Sivilce Lekeleri

Sivilceler özellikle ergenlik döneminde baş belası olabiliyorlar. Vücuttaki hormonsal dengesizliklerden dolayı, yağ üretimi fazlalığı gözeneklerin kapanmasına yol açıyor ve cildinizden yağ atımı gerçekleşmiyor. Bu da sivilcelere sebebiyet verebiliyor. Eğer sivilcelerinizi sıkarsanız, sivilce lekeleri meydana gelebilir. Sivilce lekelerinin kapanması uzun zaman alabiliyor ve bu boşluklar kirle birleşince siyah noktalar meydana geliyor. Bu nedenle sivilcelerinizi sıkmamanızı tavsiye ediyoruz.

  • Karaciğer Hasarı

Çoğu zaman siyah nokta oluşumu kendi ihmallerimizden kaynaklansa da bazen de karaciğer rahatsızlıklarının belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Eğer ki karaciğer işlevini yerine getiremiyorsa, vücuttaki toksinleri atma konusunda sıkıntı yaşıyabiliriz ve bu durum sonucunda ortaya siyah noktalar çıkabilir. Böyle bir durumu engellemek için bir cilt doktoruna göründükten sonra ciğer filmi de çektirmeniz sizin için iyi olabilir.

Siyah Noktalar En Sık Hangi Dönemlerde Meydana Gelir

  • Kadınlarda regl dönemi ve regl dönemi öncesinde hormonal değişikliklerden dolayı sıkça görülebilir. Regl dönemi öncesinde sivilcelenme bildiğimiz bir durum. Hormonların düzenli bir şekilde çalışmamasından dolayı yağlanma artıyor ve cildinizden bu yağlanmaları atamadığınız için siyah noktalar oluşabiliyor.
  • Ergenlik dönemlerinde yine yağlanma artışından dolayı siyah noktalar oluşabilmekte. En dikkat edilmesi gereken zaman ergenlik dönemi çünkü siyah noktalarının oluşmasının temelleri bu dönemlerde atılıyor. Cildinizi mutlaka her gün tonik yardımıyla temizlemeniz, sivilcelerinizi sıkmamanız bu dönemde size fayda sağlayacaktır.
  • Çok sık bir şekilde kozmetik ürün kullanıldığı dönemlerde de siyah nokta oluşumunun arttığı gözlemlenmiştir. Yoğun makyaj yapımından dolayı cildinizin nefes alımı zorlaşıyor ve gözenekleriniz tıkanıyor. Bu sebeple siyah noktalarda artış meydana geliyor. Bunun önüne geçmek için yine rutin yüz temizliğinizi yapmalısınız.
  • Yaz aylarında, sıkça güneşe maruz kalındığı ve cildin terlemesinden dolayı aşırı yağlanma meydana gelir. Bu dönemde de cilt temizliğine önem verilmez ve güneşe karşı yüksek faktörlü koruyucu krem kullanılmazsa siyah nokta oluşumunda artış meydana gelebilir.

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Siyah noktalar ertelenmemesi gereken ciddi bir cilt problemidir ve görüldüğü anda temizlenmesi gerekir. Vücudunuzun fazla yağ üretmesinden kaynaklı gözenek tıkanıklıklarını doğal yollarla açmanız ve kesinlikle tırnakla müdahale edip sıkmamanız gerekmektedir. Cildinizdeki güzellik ışıltılarını belli etmek için bu maskeleri kullanarak kişisel bakımınızı sağlayabilirsiniz.

Siyah nokta temizliği için hazır peeling maskelerinin yanı sıra evde doğal yöntemlerle hazırlayabileceğiniz maske tarifleri de bulunmaktadır. Sizler için evde hazırlayabileceğiniz maske tariflerini de listeledik.

Evde Siyah Nokta Temizleme Maskeleri

Buhar Banyosu

Aslına duşa girdiğimizde cildimize doğal bir buhar banyosu uygulamış oluyoruz. Ancak banyo yapmadan da buhar banyosu yapmak cildinize iyi gelebilir. Önerdiğimiz tariflerin tümünü uygulamadan önce, buhar banyosu ile cildinizi temizlemeniz tariflerin daha etkili olmasını sağlayacaktır.

Buhar banyosu yapmak için, bir kabın içine 1 litre kaynamış suyu döktükten sonra, ince bir havlu veya tülbent yardımıyla üstünü kapatabilirsiniz. Yüzünüzü kaba doğru yaklaştırıp buharın cildinizdeki gözenekleri açmasına izin vermeniz gerekiyor. Yaklaşık 10 dakika süreyle buharı cildinize yedirdikten sonra, gözenekleriniz genişleyecek ve siyah noktaları temizlemeniz için uygun zemin hazırlanmış olacak.

Siyah noktaları temizlemek için kesinlikle elle müdahale etmemeli ve tırnaklarınızı kullanmamalısınız. Bunun için yakınınızdaki eczanelerden iğne enjektörü alabilirsiniz. Enjektörden iğneyi çıkarıp enjektörün ucunu siyah noktaların üstüne bastırarak kolayca temizliğini sağlayabilirsiniz.

Temizleme işlemi bittikten sonra, iyi bir tonik yardımı ile cildinizi tekrar temizleyin ve temiz bir havlu ile yüzünüzü kurulayın. Hemen ardından, cildinize uygun nemlendirici bir krem sürerek yüzünüzün yumuşaklığını da destekleyebilirsiniz.

Karbonat ve Limon Maskesi

Limon suyunun antioksidan özellikleri olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bu maskemizde özellikle limon’a yer verdik çünkü cildi temizlemesinin yanı sıra vitamin ve minareller ile cildi beslememize de yardımcı olacak. Karbonat ise gözeneklerimizi boşaltmak için bize yardımcı olacak diğer bir madde. Eğer ki karbonat bulamadıysanız veya kullanmak istemiyorsanız yerine sofra tuzu da kullanabilirsiniz.

Maskenin yapımı için yaklaşık bir yemek kaşığı karbonat ya da tuza yarım limonu sıkarak elde ettiğiniz suyu ekledikten sonra macun kıvamına gelene kadar karıştırmanız gerekiyor. Macun kıvamına gelen kürü cildinizde gördüğünüz siyah noktalara el yordamıyla yavaşça ovalayarak sürün. İyice suratınıza yedirtikten sonra yaklaşık 15-20 dakika kadar yüzünüzde maskeyi bekletin. Bekleme süresini tamamladıktan sonra cildinizi soğuk su yardımıyla temizleyin çünkü soğuk su cildi gereceği için gözeneklerinizin kapanmasında yardımcı olacaktır. Son olarak, temiz bir havluyla cildinizi temizleyin.

Yeşil Çay Maskesi

Yeşil çay, normal kullanımda kilo vermenize de yardımcı olabilecek şifalı bir bitki. Kurusunun bile kozmetik amaçlarla kullanıldığı bilinen yeşil çayı maskemizde kullanacağız.

Öncelikle yaklaşık bir kaşık yeşil çayımızı bir havanın içine dolduruyoruz. Ezebileceğiniz başka bir kap bulabilirseniz havan kullanmanıza gerek yok. Havanın içine doldurduğumuz yeşil çayı ezip toz kıvamına getiriyoruz. Sonrasında, yarım limonun suyunu sıkarak üstüne ilave ediyoruz ve yarım kaşık kadar da tuz ekliyoruz. Karışımı macun kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz.

Karışımızı sürmeden önce cildinizi mümkünse buhar yardımıyla temizleyin. Eğer buhar yoluyla temizleyemiyorsanız bir tonik yardımıyla temizlebilirsiniz. Cildinizi temizledikten sonra, siyah noktaların bulunduğu bölgelere parmaklarınızla yavaşça karışımı yedirin. İyice ovalayıp, cildinize yedirdiğinizden emin olduğunuzda, 15-20 dakika maske ile cildinizi dinlendirin. Bekleme işleminden sonra, cildinizi soğuk su yardımıyla yıkayın ve temiz bir havluyla kurulayın.

Jelatin ve Süt Maskesi

Jelatin tozu neredeyse tüm aktarlardan ya da süpermarketlerden bulabileceğiniz bir ürün. Ancak alırken içerisinde herhangi bir kimyasal madde bulunmadığından emin olun. Maske için kullanacağımız jelatin, yapışkanlık özelliğine sahip olduğu için siyah noktalarınıza yapışacak ve cildinizden sökme konusunda yardımcı olacaktır.

Yaklaşık olarak bir yemek kaşığı toz jelatini, uygun bir kaba koyuyoruz. Üstüne 2 yemek kaşığı kadar süt ekleyip macun kıvamına gelene kadar karıştırıyoruz. Eğer ki karışım macun kıvamına gelmemişse yeterli miktarda süt ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz. Karışımımız macun kıvamına geldikten sonra kabı mikrodalgaya atıp 20 saniye kadar bekliyoruz. Macun ılıyana kadar dışarıda bekletip, ılık hale geldiğinde yüzümüze ince bir tabaka halinde yediriyoruz. Maske kuruyana kadar bekledikten sonra, yavaşça maskeyi yüzünüzden çıkarabilirsiniz. Tüm işlemler bittikten sonra soğuk suyla veya tonik yardımıyla cildinizi temizleyip temiz bir havlu ile kurulayabilirsiniz.

Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı maskemiz için, 1 adet yumurta ve kağıt havluya ihtiyacımız olacak. Yumurtayı temiz bir kabın içine sarısını ayırıp kırdıktan sonra, çatal yardımıyla iyice çırpıyoruz. Elinizde bulunan bir fırça yardımıyla yumurta akını yüzünüze yavaşça yedirin. Sürme işlemini uygularken göz çevrenize sürmemeye özen gösterin, gözünüze zarar verebilir. Yumurtayı yüzünüze sürdükten sonra, kağıt havluyu yüzünüzün şeklini alacak şekilde kesip yüzünüze yerleştirin.

Kağıt havlu kuruduktan sonra bir kat daha yumurta akı sürün ve iyice kuruyana kadar bekleyin. Maske kuruduktan sonra yavaşça cildinizden çıkarın. Soğuk su veya tonik ile yüzünüzü temizleyin. Soğuk su ile yüzünüzü temizlemeniz sizin için daha iyi olabilir çünkü soğuk su cildinizi gerecektir ve gözeneklerinizin kapanmasına yardımcı olacaktır. Tüm işlemler bittikten sonra temiz bir havlu yardımıyla cildinizi kurulayabilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 1

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı