«
  1. Ana sayfa
  2. Güzellik ve Kişisel Bakım
  3. 3 Etkili Evde Koltuk Altı Beyazlatma Yöntemi

3 Etkili Evde Koltuk Altı Beyazlatma Yöntemi

evde koltuk altı beyazlatma

Koltuk altı beyazlatma yöntemleri evde kolay bir şekilde hazırlanan karışımlarla uygulanabilir. Eğer lazer gibi operasyonlara para vermek istemiyor ve evde hazırlayacağınız karışımlarla koltuk altındaki kararmadan kurtulmak istiyorsanız yazımızda uygulayabileceğiniz farklı karışımlardan bahsedeceğiz.

Koltuk altı bölgesi birçok sebepten dolayı kararma gösterebilir. Genellikle genetik bir problem olarak karşımıza çıksa da sürekli kullandığınız deodorant ve spreyler de kararmaya neden olabilir. Yaz mevsimi yaklaşırken kolsuz t-shirtler ve straplezler giyileceği için görüntünüzün bu şekilde olmasını istemezsiniz. Estetik olarak hoş olmayan bir görüntü ortaya koyan bu durumdan kurtulmanız için cebinizi düşünen ve tamamen doğal, evde hazırlayabileceğiniz yöntemleri anlatacağız. Ancak öncelikle koltuk altı neden kararır ondan bahsedelim.

Koltuk Altı Neden Kararır?

koltuk altı kararması nasıl geçer

Koltuk altı kararmasının birden fazla sebebi olabilir. Hormonal değişimler, epilasyon hataları, genetik problemler bu sebeplerden sadece birkaçı olarak karşımıza çıkıyor. Dilerseniz detaylı bir şekilde inceleyelim.

Epilasyon Hataları

Koltuk altında bulunan tüyleri jiletle almak kıl diplerinin tahriş olmasına neden olur. Zamanla bu tahriş olan bölgelerde kıl kökleri cilt altından bile görünmeye başlar. Bunun sonucu olarak koltuk altında kararma problemi gözlemlenebilir.

Koltuk altındaki tüylerden kurtulmak için kullanılan tüy dökücü kremler de içerisinde barındırdığı kimyasal maddelerden dolayı kararmaya sebep olabilir. Bu nedenle eğer tüy dökücü krem kullanıyorsanız, ürünün içeriğini inceleyerek satın almaya özen gösterin.

Ağda yöntemi de yanlış uygulandığında kararmalara sebep olabiliyor. Özellikle ağda sonrası güneşe maruz kalmak, fazla sıcak ağda yapıştırmak yanığa sebep olacağı için koltuk altında kararma meydana gelebiliyor.

Dönemsel Hormon Değişiklikleri

Menopoz, adet, gebelik gibi dönemlerde hormonlarda artış meydana gelir. Bu dönemde en çok melanin salgılaması arttığı için lekelenmeler ve kararmalar meydana gelebilir. Lekelenmeler daha çok koltuk altında görünse de diğer bölgelerde de kararmalar olabilir.

Aşırı Kiloya Bağlı Sürtünme

Fazla kilolar sağlığınıza zararlı olduğu gibi, koltuk altı kararmasına da neden olmaktadır. Göğüs ve kol bölgelerindeki yağlanma artacağı için koltuk altı bölgesinde sürtünmeler meydana gelecektir. Bu sürtünmenin sonucunda deri kendisini korumak için kalınlaşma eğilimi gösterecektir. Bu sebeple koltuk altında kararmalar oluşacaktır.

koltuk altı beyazlatma yöntemleri

Evde Koltuk Altı Beyazlatma Yöntemleri

Limon Suyu ile Koltuk Altı Beyazlatma

Limon içerisinde barındırdığı yüksek miktarda asit sayesinde cildi beyazlatma etkisi gösterir. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde cildi ölü hücrelerden temizler. Güzelce temizlediğiniz koltuk altı bölgenize limon suyu sürerek yarım saat bekleyip kararma problemini çözebilirsiniz. Bu yönteme her gün devam etmek daha fazla etki gösterecektir.

Elma Sirkesi ile Koltuk Altı Kararmasını Giderme

Elma sirkesi kararma ve koku problemlerini giderme konusunda oldukça etkilidir. Tıpkı limon suyu gibi asitli bir yapıya sahip olduğu için derideki ölü hücreleri yok etme özelliği gösterir. Elma sirkesini pamuk yardımıyla temizlediğiniz koltuk altı bölgenize sürdükten sonra 15 dakika bekleyin ve sonrasına durulayın. Kararma geçene kadar her gün bu yöntemi devam ettirin.

Karbonat ile Koltuk Altı Bölgesi Beyazlatma

Koltuk altındaki lekelerden ve kararmadan kurtulmak için uygulanabilecek bir diğer etkili yöntem de karbonat kullanmaktır. Karbonat da ölü deriden kurtulmanıza, koltuk altı kokusunu gidermenize yardımcı olacaktır. Biraz su veya limon suyu yardımıyla karbonatı karıştırıp macun kıvamına getirin. Sonrasında temizlediğiniz koltuk altınıza sürün ve 15 dakika bekledikten sonra soğuk su ile temizleyin.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

avatar

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.