Güzellik ve Kişisel Bakım

Evde Diş Beyazlatma İçin Uygulayabileceğiniz Basit Yöntemler

Herkes bembeyaz, inci gibi dişlere sahip olmak ister. Ancak sigara kullanımı, aşırı kahve ve çay tüketimi gibi nedenlerden dolayı bazen istediğimiz beyazlığı yakalayamayız. Bu da doğal olarak günlük yaşantımızı kötü yönde etkiler. Güzel bir aile fotoğrafı çektirirken, arkadaşlarınızla eğlenirken gülmekten sakınır ve kendinizi geri çekersiniz. İşte bu durumda dişlerinizi beyazlatmak istersiniz. Biz de sizler için ameliyat veya operasyona gerek kalmadan evde diş beyazlatma yapabileceğiniz yöntemleri listeledik.

Sizler için listelediğimiz diş beyazlatma yöntemleri her ne kadar etkili olsalar da bir operasyon sonrasındaki beyazlığı vermeyebilir veya o kadar uzun soluklu beyazlık sağlamayabilir. Aynı zamanda bu yöntemlerde kullanılan besinler fazlaca asitli olduğu için fazla uygulandığında diş minesine zarar verebilir ve sağlık problemlerine sebep olabilir. Bu nedenle sizlere vereceğimiz evde diş beyazlatma yöntemlerini en fazla haftada 3 defa uygulamanızı öneriyoruz. Eğer dişlerinizde hassasiyet hissederseniz uygulamaları bırakmanızı ve doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz. Uyarılarımızı da yaptığımıza göre artık evde uygulayabileceğiniz diş beyazlatma yöntemlerine geçebiliriz.

1 – Çay, kahve ve sigaradan uzak durun

sigara ve diş beyazlığı

Hemen tariflere geçeceğimizi düşündünüz değil mi? Maalesef öncelikle dişlerimizi sarartan ve leke oluşturan çay, kahve ve sigara gibi maddelerden uzak durmalıyız. Biz her ne kadar diş beyazlatıcı yöntemler tavsiye etsek de eğer bu tür maddelerle dişlerinize ve sağlığınıza zarar verirseniz maalesef ki bir etkisi olmaz. Bu nedenle özellikle bu üç maddeden uzak durmanız gerekiyor.

2 – Günde en az 2 defa dişlerinizi fırçalayın

diş fırçalayan kadın

Tamam tamam bu son tavsiyemiz bundan sonra diş beyazlatan tariflere geçeceğiz. Sadece diş sağlığı için değil, ağız sağlığınız için de günde en az 2 defa dişlerinizi fırçalamanız önemlidir. Mümkünse bunu sabah uyandığınızda ve akşam yatmadan önce yaparsanız, diş temizliğiniz daha sağlıklı olacaktır.

3 – Karbonat ve Limon ile Diş Beyazlatma

limon ve karbonat ile evde diş beyazlatma

Diş beyazlatma konusunda en çok uygulanan ve bilinen yöntemlerden birisi karbonat ve limon karışımıdır. Karbonat doğal bir beyazlatıcı olduğu için limonla beraber karıştığında diş temizliğini sağlayacaktır. Yapılışı için, önce bir tatlı kaşığı karbonatı hazırlıyoruz ve üstüne yarım limon suyu sıkıyoruz. Sonrasında bu iki maddeyi köpürene kadar karıştırıyoruz. Diş macunu kadar kısmını diş fırçasına sürdükten sonra dişleri fırçalıyoruz. Ardından 1 dakika kadar bekleyip, ağzımızı su ile çalkalıyoruz.

4 – Sofra Tuzu

sofra tuzu ile evde diş beyazlatma

Biraz yüzünüz ekşiyecek ancak karbonat gibi sofra tuzu da diş beyazlatma konusunda oldukça etkili maddelerden biridir. Beyazlatma etkisinin yanı sıra sofra tuzu anti-bakteriyel özelliğe sahip olduğu için dişlerinizi fırçaladığınızda aynı zamanda ağız temizliğinizi de sağlamış olacaksınız. Dişlerinizi beyazlatmak için öncelikle diş fırçanızı ıslatın, ardından tuza batırarak dişlerinizi fırçalayın.

5 – Mükemmel İkili: Karbonat ve Elma Sirkesi

elma sirkesi ve karbonat ile diş beyazlatma

Bu mükemmel ikili ile de evde kolayca dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Karbonattan yukarıda zaten bahsetmiştik, elma sirkesi de en az karbonat kadar etkili bir madde ve diş beyazlığı konusunda bir çok kişi tarafından uygulanıyor. 1’er çay kaşığı karbonat ve elma sirkesi alarak iyice karıştırın. Karışım macun kıvamına geldiğinde diş fırçanıza sürüp dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

6 – Plak önleyici: Çilek

çilek ile evde diş beyazlatma

Hepimizin sevdiği yaz meyvesi çilek ciddi ölçüde plak oluşumunu engelliyor ve diş beyazlığı konusunda yardımcı oluyor. Çilek, içerisinde barındırdığı malik asit sayesinde plak oluşumunu engelliyor, aynı zamanda lif içerdiğinden dolayı ağız sağlığı açısından da etki sağlıyor. Yöntemi uygulamak için çileği bir çatal yardımıyla iyice ezip püre haline getirmeniz gerekiyor. Ardından püre haline gelmiş çileği diş fırçasına sürüp dişlerinizi 3 dakika kadar fırçalamanız gerekiyor.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı