Güzellik ve Kişisel Bakım

Diş Eti Çekilmesi Tedavi Yöntemleri Diş Eti Çekilmesi Nedir?

Diş eti, dişi çevreleyen, onu koruyan bir dokudur. Pembe renkteki doku dişleri sarmaktadır. Bu dokunun birçok neden bağlı olarak geri çekilmesiyle ortaya çıkan rahatsızlığa diş eti çekilmesi adı verilir. Diş eti çekilmesi ciddi bir sağlık sorunudur ve tedavi edilmesi gerekir. Diş eti rahatsızlığı tedavi edilmezse diş kayıplarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle mutlaka kontrol altına alınması gerekir.

Diş Eti Çekilmesinin Belirtileri

 • Diş eti çekilmesi birçok belirti ile kendini gösterir.
 • Rahatsız edici ağız kokusu
 • Diş etlerinde yer yer şişmeler
 • Diş çürükleri
 • Ağızda kötü tat
 • Diş eti kenarlarında ya da dişler arasında renk değişikliği
 • Sıklıkla yaşanan diş eti kanamaları
 • Diş fırçalama sırasında acı, sızı ve ağrı hissetme
 • Diş etlerinde beliren kızarıklık
 • Diş eti sınırında dile gelen ya da takılan çentikler
 • Dişlerin daha uzun görülmesi (Diş etleri geri çekildikçe diş açılır ve olduğundan daha uzun gözükür )
 • Dişlerde sıklıkla sızı, acı ve ağrı duyulması

Diş Eti Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Diş eti çekilmesinin çeşitli nedenleri mevcut. Bunları kategoriler haline ele almak gerekir.

diş eti çekilmesinin nedenleri nelerdir

Diş Fırçalama Alışkanlığı

Uzmanlar, diş fırçalama konusunda herkesin özenli olması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Gün içinde sadece bir kez ve kısa sürelerde diş fırçalamak diş ve diş eti sağlığı için yeterli değil. Dişlerin düzenli ve yeterli sürelerde fırçalanması gerek. Bunun yanı sıra; sert şekilde diş fırçalamak oldukça sakıncalı. Sonuç olarak düzensiz ve yanlış diş fırçalama alışkanlıkları diş eti çekilmesine neden olduğu gibi birçok diş ve diş eti rahatsızlığına zemin hazırlıyor.

Diş Gıcırdatma ve Diş Sıkma

Genelde uyku halindeyken rastlanan durumlar olsa da bazı insanlar sıklıkla bunları yapıyorlar. Diş sıkma ve gıcırdatma, diş yapısının ve diş sağlığının bozulmasına, çenede bir takım sağlık sorunlarına, diş eti problemlerine yol açmaktadır.

Diş Taşları

Herkesin yaşayabileceği bir problem olan diş taşları diş eti çekilmesine neden olur. Diş taşları, dişi saran diş eti dokusunu sürekli olarak iter. Zaman içinde bu itilme durumu diş etinin geriye doğru çekilmesine neden olur. Aynı zamanda diş taşları, diş eti çekilmesini hızlandırır.

diş taşları

İltihap

Diş etlerinde zaman zaman iltihaplanmalar olur. Çoğu zaman hastalar tarafından bu durum fark edilmez. Zira bunun için doktor kontrolü gerekir. Var olan iltihaplar ilerleme gösterebilir. Bu gibi ilerleyen iltihaplar diş eti çekilmesinin nedenlerinden biridir.

Dişe Yabancı Maddeleri Temas Ettirmek

Toplumda kürdan kullanımı oldukça yaygın. Birçok insan kürdan kullanmayı alışkanlık haline getiriyor. Ancak; kürdan ve buna benzer maddeleri dişe temas ettirmek çok sakıncalı bir durumdur. Kürdan dişlerin arasına girdiğinde diş etlerine de temas eder. Oldukça hassas olan diş etleri bu yabancı cisimlere karşı farklı reaksiyonlar verirler. Söz gelimi; ufak ufak kanamalar bile yapabilir. Diş eti çekilmesine varan sonuçlar doğurabilir. Bunların kullanımı kesinlikle önerilmez.

Hormonal Bozukluk

60 yaş üzeri insanlarda hormonal bozukluklar meydana gelir. Bu hormonal bozukluklar diş eti çekilmesini tetikler.

Fazla Doğum Yapmak

Kadınların üst üste doğum yapmaları da diş eti çekilmesinin nedenleri arasındadır. Bu noktada yapılması gereken; üst üste doğum yapan kadınlar doktor kontrolünde vitamin alımı yapmalıdır. Vücudun vitaminsiz kalmasının önüne geçilmelidir.

doktor kontrolü

Doktor Kontrolü

Her insanın, yılda en az bir defa diş hekimin muayenesinden geçmesi gerekir. Doktor kontrolüne gitmeyen insanlar için diş eti çekilmesi daha sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Kişi düzenli olarak muayene olmadığı için diş ve diş etlerindeki sorunlar ilerleyeceği için diş eti çekilmesi yaşanması kaçınılmaz olur.

Sigara Kullanımı

Sigara, sağlığı ciddi bir şekilde tehdit ederek birçok hastalığa neden olmaktadır. Neden olduğu rahatsızlıklardan biri de diş eti çekilmesidir. Sigara, diş eti dokularına gelmekte olan kan desteğinin kısılmasına yol açar. Bunun sonucu olarak; o bölgede tahrişler meydana gelir ve diş eti çekilmesi yaşanır.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı, birçok sorunu beraberinde getirebilmektedir. Bunlardan bir tanesi de diş eti çekilmesidir. Yapılan araştırma sonuçlarına göre diş eti çekilmesi şeker hastası olan hastalarda üç kat daha fazla olmaktadır.

şeker hastalığı ve diş kaybı

Diş Eti Çekilmesinin Diğer Nedenleri

Bu sayılan nedenlerin haricinde diş eti çekilmesine sebep olan durumlar vardır. Yanlış bir şekilde yapılmış dolgu ve kronlar, yaşa bağlı olarak yaşanan fizyolojik diş eti çekilmesi, diş köklerinde bulunan morfolojik bir takım değişiklikler diş eti çekilmesine yol açar.

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Önlenir?

Diş eti çekilmesinin önlenmesinin ilk adımı kişinin düzenli diş hekimi muayenesi yaptırmasıdır. Hekim muayenesi ile diş etlerinde sorun olup olmadığı tespit edilir. Diş eti çekilmesine neden olan kaynak tespit edilir. Eğer hastada diş eti çekilmesi başlamışsa hemen müdahale edilerek hastalığın gelişimi takip edilir ve gereken tedavi uygulanır. Hekim muayenesi yapılmadığında diş eti çekilmesi ileri vakalara kadar ilerleyebilir. Böyle durumlarda tedavi de zorlu ve uzun olacaktır. Her hastalık ve sağlık sorunun da olduğu gibi diş eti çekilmesinde de erken teşhis son derece önemlidir.

diş eti çekilmesi nasıl önlenir

Diş Eti Çekilmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle diş eti çekilmesine yol açan kaynak tespit edilir. Diş eti çekilmesine neyin neden olduğu bulunur. Diş eti çekilmesi birçok sebepten meydana gelmiş olabilir. Bu nedenle; öncelikle bunun tespit edilmesi önem taşır. Daha sonra nedene bağlı olarak tedavi yöntemi uygulanır. Diş eti çekilmesinin tedavisi için farklı yollar izlenmektedir. Basit uygulamalar ile önüne geçilebileceği gibi bazı hastalarda cerrahi müdahaleler gerekebilir. Elbette hangi tedavi yönteminin uygulanacağına muayene sonrası karar verilir. Bu karar hastanın diş yapısına, dokusuna, diş eti çekilmesinin nedenine ve diş eti çekilmesinin miktarına bağlı olarak verilir.

Tedavi süresi değişiklik gösterir. Süre, uygulanacak tedavi yöntemine göre 1 hafta ile 1 ay arasında değişebilir. Tedavi öncesinde, tedavi süresince ve tedaviden sonra hasta, hekimin talimat ve önerilerine harfiyen uymalıdır.

diş eti çekilmesine karşı yöntemler

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hasarların Tedavi Edilmesi

Öncelikle hasarlı bölgeye dolgu uygulanır ya da dişin tamamı kaplanır. Bu tedavi yöntemi ile hassasiyet sorunu ortadan kalkar.

Cerrahi Müdahale

Diş eti cerrahi müdahalesi iki farklı şekilde uygulanmaktadır.

Greftleme yöntemi; bu yöntemle, hastanın damağından greft adı verilen parça alınır. Bu parça diş eti çekilmesinin olduğu bölgeye uygulanır.

Kaydırma yöntemi; bu tedavi şeklinde diş eti çekilmesinin yan tarafında sağlam bir doku olup olmadığına bakılır. Eğer salpam bir doku varsa o doku bölgesi çekilmenin üzerine kaydırılır.

Diş Eti Çekilmesine Karşı Önlemler

Herkesin bu sağlık sorununa karşı alması gereken önlemler vardır.

 • Gün içinde 3 kez diş fırçalamak
 • Diş fırçalarken diş etinden başlayıp dişe doğru süpürme hareketi ile yavaş dokunuşlarla diş fırçalamak. Üst çenede yukarıdan aşağıya doğru fırçalama yapmak.
 • Diş etlerini zorlamayacak ve tahriş etmeyecek yumuşak kıllı fırçalar tercih etmek
 • Diş fırçalandıktan sonra dilin temizliği için dili de fırçalamak
 • Diş fırçasının ulaşamadığı aralıklar için diş ipi kullanmak
 • Diş hekimine diş temizliği yaptırmak
 • Eczanelerde satılan ağız gargaraları kullanmak
 • 6 ayda bir olmak üzere diş hekimine muayene olmak.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.9 / 5. Toplam oy sayısı: 169

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı