Anne & Çocuk

Diş Çıkartan Bebeği Rahatlatmak İçin 4 Etkili Yöntem

Bebeklerde diş çıkarma dönemi genellikle 6. aydan itibaren başlar. Ancak bu durum bebekten bebeğe değişiklik göstermekte ve 3. 4. ayda veya 1 yaşında da görülebilmektedir. Bu tamamıyla aileden gelen kalıtımsal özelliklere göre de değişiklik gösterebilir. Bu tip durumlarda bebeğimin dişi neden erken/geç çıktı diye düşünüp endişelenmenize gerek yok, bu sıklıkla rastlanılan bir durum.

Diş çıkarma sırasında bebekler en huysuz dönemlerini yaşıyor olabilirler. Bebeğinizin hareketlerini takip etmeniz, eğer diş çıkarıyorsa belirtileri var mı diye kontrol etmeniz onunla beraber daha sağlıklı bir diş çıkarma süreci geçirmenizi sağlayabilir. Bu nedenle diş çıkartan bebeği rahatlatmanız için önereceğimiz yöntemlere geçmeden önce diş çıkaran bebeği nasıl anlarız, belirtileri nelerdir onu anlatalım.

Diş Çıkaran Bebek Nasıl Anlaşılır?

diş çıkartan bebek nasıl anlaşılır

Eğer bebeğiniz normalden daha hırçın ve huysuz davranıyorsa, salyası normal zamandan daha fazla akıyorsa ve eline ne geçirirse ağzına götürüp dişlemeye çalışıyorsa endişelenmenize gerek yok bebeğinizin ilk dişleri çıkmaya başlıyor! Saydığımız belirtilerle birlikte diş çıkaran bebeği anlamanın birden fazla göstergesi olabiliyor. Bu bebekten bebeğe değişiklik göstermekle birlikte diş çıkaran bebeklerde görülen belirtiler genellikle aşağıdaki gibidir:

 • Bebek normal zamandan fazlaca salya ve tükürük salgılamaya başlar.
 • Bebekte iştahsızlık ve buna bağlı kilo verme görülebilir.
 • Eline geçen neredeyse her şeyi ağzına götürme isteği.
 • Elini ve parmaklarını ısırma isteği.
 • Uykusuzluk ve buna bağlı gece uyanma ve ağlama durumu.
 • Ağız çevresinde döküntüler görülebilir.
 • Ateşi yükselebilir.
 • Huzursuzluk yapar.
 • Sürekli elleri ağzına gider.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk diş macununu yutmayacak yaşa gelinceye kadar ( yaklaşık 3 yaş) diş macunu kullanımı önerilmez. Diş macunu kullanımına başlandığı dönemde, florürlü diş macunları tercih edilebilir.

Her ateşlenme diş çıkardığı için oluşmaz çocuğunuzu ateşlendiğinde kesinlikle doktora götürmelisiniz.

Çocuğunuzu yalnız bırakmayın çünkü kaşınan dişleri yüzünden ağzına farklı şeyler alabilir ve bu da kötü kazalara sebep olabilir. Bu yüzde çocuğunuzla sürekli ilgilenin onu başka şeylerle meşgul etmeye çalışarak huzursuzluk yaşamasına, ağlamasına engel olun.

Kara Zencefil Şurubu

Bebeklerde Diş Çıkarma Sırası

bebeklerde diş çıkarma sırası resimli

Bebeklerde diş çıkarma sırası yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi ilerlemektedir. Sırasıyla bakacak olursak:

 • 6-10 ay arasında alt ön iki diş yani ön kesiciler çıkmaya başlar.
 • 8-12 ay arasında üst ön iki diş yani ön kesiciler çıkmaya başlar.
 • 9. aydan itibaren üst yan kesiciler ve hemen ardından alt yan kesici dişler çıkmaya başlar.
 • 13-20 aylık bebeklerde birinci azı dişleri çıkmaya başlar.
 • 15-22 aylar arasında bebeklerde köpek dişleri çıkmaya başlar.
 • Son olarak 23-33 aylar arasında ikinci azı dişleri çıkar.

Bebeklerde Diş Çıkarma Ne Kadar Sürer?

Bebeklerde Diş Çıkarma Ne Kadar Sürer

Bebeğin diş çıkarma evresi genellikle 2 yaşına kadar devam eder. Tabi ki bu süreç anne-baba’dan gelen kalıtımsal özelliklere göre artıp azalabilir. Örnek verecek olursak 3-4 aylıkken diş çıkarmaya başlayan bebeklerin 30. ay gibi dişleri tamamıyla çıkmış olacaktır. Ancak genele bakıldığında bebeklerin dişi 6. ayda çıkmaya başlar ve 33. aya kadar devam eden bir sürede tamamıyla çıkar.

Diş Çıkartan Bebeği Rahatlatmak İçin Neler Yapılabilir?

Bebeğinizin yaşadığı bu zorlu ve huzursuz süreçte onu rahatlatmak için yapabileceğiniz bazı yöntemler var. Diş çıkaran bebekler oldukça huzursuz olur ve daha fazla ilgi isteyebilir. Size önereceğimiz yöntemlerle hem anne-baba olarak siz hem de bebeğiniz daha rahat bir diş çıkarma evresi geçireceksiniz.

1 – Diş kaşıyıcı kullanın

bebek diş kaşıyıcı oyuncak

Diş çıkarma sırasında bebekler diş etlerini kaşımak için etrafında ne bulursa onu ağzına götürüp dişlerini kaşımaya çalışır. Bu dönemde sizin yapabileceğiniz en iyi şey bebeğe bir diş kaşıyıcı halka veya kemirebileceği hafif sert bir sebze vermek olacaktır.

Diş kaşıyıcı halkanın kesinlikle plastik olmamasına ve gıda boyası kullanılmadığına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda bebeğin bu aletlerle oynarken oturur pozisyonda olmasına ve yutmamasına dikkat etmeniz gerekiyor.

2 – Diş masajı yapın

bebek diş kaşınması

Temiz ve soğuk bir bez yardımıyla bebeğinizin kaşınan dişlerine masaj yapabilir ve onu biraz da olsa rahatlatabilirsiniz. Bebek zaten sürekli olarak diş kaşıyıcı aleti veya bulduğu metal çay kaşığı gibi malzemeleri ağzına götürüp kendi diş etlerini kaşımaya çalışacaktır, bu durumda siz de onu rahatlatmak için ufak dokunuşlarla diş etlerine masaj yapabilirsiniz. 

3 – Bebeğinizi kucağınıza alarak daha fazla ilgi gösterin

diş kaşınması nasıl geçer

Bebekler diş çıkarma dönemlerinde çektiği kaşıntı ve acıdan dolayı daha huzursuz olurlar. Haliyle bu dönemde onlara daha fazla ilgi göstermek ve sürekli yanında olmak bebeğinizi rahatlatacaktır ve huzursuzluğunu biraz da olsa giderecektir.

4 – Şeker ve tatlı gibi ürünlerden uzak durun

diş çıkaran bebeği rahatlatmak

Bebeğiniz artık süt tüketmeyi bıraktığında ve katı beslenmeye geçmeye başladığında şeker ve tatlı gibi ürünlerden uzak durmaya özen gösterin. Henüz yeni tamamlanmış süt dişlerinin sağlıklı olabilmesi için dişe zarar verebilecek şekerlemeler, gazlı içecekler gibi besinlerin tüketilmemesi doğru bir karar olacaktır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı