Yaşam

Denizanası Isırmasına Ne İyi Gelir?

Denizanası, yaz günlerinde tatile giden ve plajlarda vakit geçirmeyi seven bir çok insan için korkulu bir rüyadır. Çünkü deniz anasına nerede rastlanacağı belli olmamakla birlikte acı verici sonuçlara sebep olabilmektedir. Denizanası çarpması nedir ve ne gibi belirtileri vardır?

Denizanası Çarpması Belirtileri

Denizanaları temas ettikleri bireylerde yanma, kızarıklık, şişlik ve ağrı belirtileri göstermektedir. Birkaç saat içerisinde belirtilerin geçme ihtimali olduğu gibi aynı zamanda devam etme ihtimalide vardır. Denizanası zehirlediği kişinin yaşı, bağışıklık sistemi, büyüklüğü gibi durumlara bağlı olarak ciddi sonuçlara neden olabilmektedir.

Genel olarak bu zehirlenme türlerinde kaslarda kramplar, karında şişlik, his kaybı, ciddi sırt ağrısı, konuşma zorluğu, halsizlik gibi belirtiler görülmektedir. Deriye temas eden herhangi bir canlının teması hemen kesilerek en yakında ki sağlık kurumuna başvurulması gerekmektedir. Temasın süreci zehirlenmenin boyutunu arttırabilmektedir.

Denizanası Çarpması Durumunda Ne Yapılmalı?

Denizanasının çeşitli türleri olduğundan bahsetmiştik. Bazı türlerin dokungaçları zehirli bir madde taşımaktadır. Bu bir canlı ile temasta bulunulduğu anda diğer canlıya aktarılır. Bu durum denizanası sokması diye belirtilir.

Denizanası sokması durumunda kişinin öncelikli olarak sakin olması gerekmektedir. En önemli konu denizanasının temas ettiği bölge asla tatlı su ile yıkanmamalıdır. Tatlı su deri üzerinde kalan denizanası parçalarında ki zehri harekete geçirerek kişinin daha çok zarar görmesine neden olabilmektedir. Tatlı su yerine temas bölgesine alkol, sirke veya deniz suyu ile müdahale ederek temizlemek gerekmektedir.

Ayrıca temas eden bölgeyi, bir kredi kartı ya da benzeri bir eşya ile temizlemek ve kum ile ovalamak sağlıklı yöntemlerden bazılarıdır. Ancak ilk çarpmanın şoku atlatıldıktan sonra hemen en yakındaki sağlık kurumuna başvurarak tam bir teşhis konulması ve gerekli tedavinin uygulanması önemlidir. Dikkate almayıp sağlık kuruluşuna gitmemeniz durumunda kişide zehrin seviyesine ve kişini vücut direnci bağlı olarak kusma, bayılma, gözlerde kararma gibi semptomlar görülebilmektedir.

Kara Zencefil Şurubu

Denizanası Çarpması Durumunda Pratik Çözümler

Karbonat Tuz

Enfeksiyon ve kaşıntıyı azaltmak için 2 yemek kaşığı tuzu ve 3 yemek kaşığı karbonatı bir buçuk bardak ılık su ile karıştırıp krem kıvamına getiriniz. Ardında temas bölgesi temizlendikten sonra sürünüz. 5 dakika kadar beklettikten sonra deniz suyu ya da sirke ile durulayınız.

Sirke

Denizanasının herhangi bir parçası kalmış olma ihtimaline karşılık olarak bölge sirke ile temizlenmelidir. Kesinlikle tatlı su kullanılmamalıdır. Sirkeyi etkili hale getirmek için kaya tuzu ile karıştırabilirsiniz. Bölgedeki kalıntılar cımbız ile alındıktan sonra bu karışım ile bölge yıkanmalıdır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.1 / 5. Toplam oy sayısı: 122

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı