Hastalıklar

Dalak Büyümesi Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Dalak büyümesi çok önemli sağlık sorunlarından biri olarak bilinmektedir. Gün içinde sürekli yorgunluk halinin ve de sürekli hasta olmanın nedenleri arasında dalak büyümesi gösterilmektedir. Bu şikayetleri bulunanların dalak ile ilgili ayrıntılı bir önceleme yaptırması uygun olmaktadır. Dalak büyümesi nedir ve belirtileri nelerdir konusunda araştırma yapmak ve şikayetler konusunda doktora başvurmak gerekmektedir.

Normalden büyük olan bir dalağın belirtileri olarak, karın bölgesindeki organlara baskı yapmaktadır, vücut direncinin azalmasına, kandaki hücrelerin olması gerekenden daha çabuk parçalanmasına, kansızlığa, kansızlık sonucunda da vücuttaki kanamalarda pıhtılaşmayı sağlayan trombosit eksikliğine neden olmaktadır. Kan hastalıkları, sıtma, enfeksiyon hastalıkları, doğum metabolizma hastalıkları gibi rahatsızlıkların sonucunda dalak olması gerekenden daha büyük boyutlara ulaşmaktadır. Bu gibi durumlarda dalağın aşırı büyümesi kişiyi aşırı derecede rahatsız ediyorsa dalak alınıp hasta bir nebze olsun rahatlatılmaktadır. Vücudunun diğer organlarında sıkıntı olmayan sağlıklı bir kişinin dalağının görevlerini diğer organlar da yerine getirebilmektedir. Sıtma salgını olan bölgelerde, dalak büyüklüğü ölçü olarak kullanılabilmektedir.

Dalak büyümesine neden olan hastalıklardan birkaçından bahsetmek gerekirse, karaciğer sirozu, lenfoma, lösemi, kan hastalıkları, Akdeniz anemisi, parazit hastalıkları, hemolitik sarılık olarak sayılabilir. Dalak çıkarılırsa kişi ölmemektedir, yani dalaksızlık hayatla bağdaşan bir durumdur. Kan hücrelerinin aşırı derecede azaldığı durumlarda, büyüyen dalağın hastayı çok rahatsız ettiği bazı hastalıklarda dalak çıkarılarak hastanın rahatlaması sağlanabilir.

Dalak Büyümesi Nedir?

Dalak, vücudumuzda karnın sol alt kısmında midenin arka tarafında yer alan bir organdır. Dalak insan vücudunu enfeksiyonlu hücrelerden koruma görevini yerine getirir. Ayrıca dalak vücuttaki kanı zararlı olan mikroorganizmalardan arındırmaktadır. Sağlıklı bir vücutta dalak bu görevlerini tam anlamıyla yerine getirirken bağışıklık sistemi zayıflarsa dalak bu durumdan zarar görür ve görevlerini yerine getiremez. Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri dalağın zarar görmesine ve büyümesine sebep olmaktadır. Siroz, kan kanseri, lenfoma gibi büyük hastalıklar da dalağın büyümesini sağlamaktadır. Dalak büyümesinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Kan kanserleri
 • Enfeksiyonlar
 • Hepatite, karaciğer yağlanmasına veya alkol bağımlılığına bağlı karaciğer rahatsızlıkları
 • Kan akışında meydana gelen sıra dışı akış veya damarlarda tıkanıklık
 • Gaucher adı verilen hastalık
 • Kan hücrelerinde oluşan bozukluklar
 • Enflamatuar adı verilen bir hastalık
 • Kısaltması ITP olan İdiopatik trombositopenik purpura denilen kan hastalığı
 • Kronik miyeloproliferatif hastalıklardan biri olarak bilinen Polisitemi vera hastalığı

Dalak Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Dalak vücutta çok önemli bir değişim olmadığı sürece görevini yerine getirmeye devam eder. Dalak büyümesi nedir ve belirtileri nelerdir konusunda vücuttaki bazı belirtileri iyi gözlemlemek gerekmektedir. Bu belirtilerin ortaya çıkması dalağın incelenmesi ve büyüme varsa bunun tedavi edilmesi için çok önemli bir aşamadır. Dalak büyümesinin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Kara Zencefil Şurubu
 • Karın bölgesinde meydana gelen ve hiç geçmeyen şişlik ve ağrılı durum
 • Kişinin kendini sürekli tok hissetmesi
 • Sürekli tokluk hissine bağlı olarak oluşan ve yemek yememekten kaynaklanan kilo kaybı
 • Özellikle geceleri birden bire ortaya çıkan ateşlenme ve çok yoğu terleme
 • Üst solunum yolunda meydana gelen rahatsızlıkların uzun süre devam etmesi ve sürekli olarak yenilenmesi, hiç geçmemesi
 • Vücutta ağrı hissi ve çok küçük çarpmalarda ve darbelerde büyük acı hissedilmesi
 • Cildin renginde farklılaşma ve cildin solgunlaşması

Bu gibi belirtiler dalak büyümesin habercisi olabilir. Bu belirtileri kendi bedeninde hisseden bireyin dalak büyümesi nedir ve belirtileri nelerdir konusunda bir uzman doktora başvurması ve gerekli tetkikleri yaptırması uygun olacaktır.

Dalak Büyümesinin Tedavisi Nasıldır?

Dalak büyümesi vücutta çok önemli hasarlara sebep olabilecek ciddi bir sağlık sorunu olarak görülmektedir. Vücudunda yukarıda sayılan belirtiler bulunan bir kişinin doktora başvurması gerekmektedir. Dalak büyümesi konusunda tanı konulması ve gerekli tedavinin yapılması için kan hastalıkları bölümüne yani hematoloji bölümünde buluna doktorlara gitmek uygun olacaktır. Dalak ile ilgili muayenede ultrasonla dalağa bakılır ve kan testi yaptırılır. Dalakta büyüme görülmüşse hemen sebepleri araştırılır. Şayet dalağın büyümesi kullanılan ilaçlara veya kansere bağlı ise dalak hemen alınmaz ilaçların etkisinin geçmesi beklenir veya kanserden dolayı ilaç tedavisine başlanır. Dalağın büyümesi vücuda ciddi zarar verebilecek durumda ise işte o zaman cerrahi müdahale düşünülür.

Dalak büyümesi nedir ve belirtileri nelerdir konusunda ilgili doktorun tedavisi takip edilir. Dalağın alınmasına karar verilmiş ve dalak alınmış ise hastanın iyi bir bakıma ihtiyacı olacaktır. Ayrıca dalağın alınmasından sonra beslenme konusuna dikkat etmek vücudun bağışıklık bakımından güçlü olmasını sağlayacaktır. Dalağı alınan kişinin vitamin değeri yüksek besinler alması tavsiye edilmektedir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı