Hamilelik

D Vitamini Eksikliği Nedenleri? Zararları Neler?

D vitamini gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde metabolik faaliyetlerde kullanılan önemli bir vitamindir. D vitamini yağda çözülebilen, karaciğer ve yağ dokularında depolanan bir vitamindir. D vitamininin kalsiferol olarak açığa çıkması için mutlaka güneş ışığına ihtiyaç vardır. D vitamini D2 ve D3 olmak üzere iki farklı formda bulunur. D2 vitamini bitkisel kökenlidir ve portakal gibi besilerde bulunur. D3 vitamini ise hayvansal gıdalarda bulunur ve balık, yumurta ve karaciğer gibi besinlerde bulunur. Böylesine özel olan D vitamini eksikliği pek çok hastalığa sebep olabilir. Bunun için d vitamini seviyeleri hekimler tarafından belirlenen düzeylerde olmalıdır. Özellikle son yıllarda sıkça karşılaşılan d vitamini eksikliği? Zararları nelerdir?

d vitamini eksikliği nedenleri

D Vitamini Ne İşe Yarar?

Vücudumuzun sağlıklı olması için bir takım vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Bunlar arasında en elzem olan ve her gıdada bulunmayan D vitamini vücudumuz da birçok faaliyette aktif olarak rol oynar. Bunların başında kalsiyum emilimini ve kalsiyumun vücutta aktif olarak kullanılmasını sağlar. Vücutta fazla olan kalsiyumun böbreklerden atılmasını sağlar. Kalsiyumun kemiklerde depolanmasını ve bu sayede kemiğin dayanıklı olmasını sağlar. Dolayısı ile erken kemik erimelerinin önüne geçer. Dişlerin yapısında yer alır ve dişlerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Bağışıklık sistemini destekler.

D Vitamini Eksikliğinde Neler Olur?

D vitamini eksikliği vücutta birçok hastalığın habercisi olabilir. Bunların başında raşitizm, osteoporaz, osmeomalazi gibi hastalıklar gelir. Bu hastalıkların bazı belirtileri vardır. Baş ve boyun bölgesinde aşırı terleme, kaslarda güçsüzlük ve sürekli yorgunluk hali, kemik ve sırt ağrıları, saç dökülmesi, sık tekrarlayan enfeksiyonlar ve depresyon gibi belirtilerin olması halinde mutlaka bir hekime başvurulmalıdır.

d vitamini eksikligi zararlari

D Vitamini Hangi Durumlarda Takviye Edilmelidir?

Vücudumuzun yapı taşlarından biri olan d vitamini sadece anne sütü alan bebeklerde, hamile ve emziren kadınlarda, yeterli oranda güneş ışığından yararlanamayan bireylerde ve d vitamini yönünden yetersiz beslenen bireylerde hekim kontrolünde takviye olarak mutlaka kullanılmalıdır. Bunun yanında koyu renk tenine sahip bireyler, 65 yaş üstü bireyler, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan bireyler tarafından hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

D Vitamini İçeren Besinler

 • Süt ve süt ürünleri
 • Yulaf
 • Ton balığı
 • İstiridye
 • Yumurta
 • Patates
 • Balık yağı
 • Mantar 
 • Balık
 • Yonca 
 • Isırganotu

Dilerseniz D vitamini eksikliğini nedeniyle oluşabilen gergedan gribi hastalığına göz atabilirsiniz.

D Vitamini eksikliği kolaylık kapatılabilir. Sadece beslenme düzeni sağlamanız yeterlidir. Hemen hemen her gıdanın içerisinde az ya da çok d vitamini bulunmaktadır. Ayrıca güneş ışığının da d vitamini almanız için önemli bir etken olduğu bilinmektedir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.3 / 5. Toplam oy sayısı: 69

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu