Hastalıklar

Çürük Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gündelik hayatta yaşantımızı zorlaştıracak biriside diş ağrısıdır. Evde doğal yöntemlerle çürük diş ağrısını geçirmek için yapılacak bazı yöntemler vardır. Peki, çürük diş ağrısına ne iyi gelir? diş ağrısına ne sebep olur?

Diş ağrısının birçok sebebi olabilir. Ancak bunların en başında dişin çürümesi gelmektedir. Diş ağrısı genellikle yemek yedikten sonra artmaktadır. Diş ağrısı başladığında en uygun yöntem hemen doktora başvurmaktır. Bunun sebebi ise yediğimizi yemeğin kalıntılarının dişin çürük kısmında kalmasıdır. Bu sebepten dolayı yemek yedikten sonra dişlerimizi fırçalayarak ağız temizliğimiz yapmalıyız.

Doğal Yollarla Diş Ağrısını Gidermek:

Evimizde doğal yöntemlerle ağrıyan dişimizin ağrısını azaltmanın yöntemleri;

  • Diş Fırçalama: Diş ağrısının gidermek için öncelikle dişlerinizi fırçalayın. dişleri fırçalamak çürüğe sıkışan ve ağrıya neden olan yemek kalıntılarını temizlemenize yardımcı olmaktadır. Diş ipi ile dişlerin temizlenmesi de ağrının giderilmesine yardımcı olmaktadır.
  • Tuzlu su ve Sirkeli su Gargarası: Diş ağrısına iyi gelen bir diğer yöntemde sirkeli su ve tuzlu su gargarasıdır. Bu yöntem ile dişin şişkinliği azalır ve diş bakterilerden arınır ve açık diş çürükleri ile diş etine karşı dezenfekte etkisi oluşur.
  • Yüksek Yastıkta Yatmak: Diş ağrısı özellikle gece olduğundan sizi zor durumu sokmaktadır. Uzun süre ağrıyan diş sizi uykusuz bırakır. Bu durumda en etkili çözüm yüksek yastık kullanmak olmalıdır. Bu durumda kan basıncının yatar pozisyonda iken başa vurması ve çene bölgesinin sızlaması bir nevi engellenmiş olur.
  • Kuru Karanfil ve Karanfil Yağı: Yüz yıllardır iltihabı kurutmak için en etkili olarak Karanfil Yağı ve Kuru Karanfil kullanılmaktadır. Karanfil yağı antiseptik ve anestezik özellikler sahip olduğundan diş ağrısını rahatlatmaktadır. Kuru karanfil ise ağrıyan bölgeye konulup bekletildiğinde o bölgeyi uyuşturduğu için ağrı hissini azaltmaktadır.
  • Buz Uygulaması: Ağrıyan bölgeye buz uygulaması yapılması geçici olarak ağrıyı azaltmaktadır. Ağrıyan bölgeye buzun dışarıdan bir havluya sarılarak tutulması ağrıyı azaltmaktadır.
  • Sarımsak: Çürük diş üzerinde bekletilen sarımsak antibiyotik etkisi yaparak ağrıya nende olan bakteri yok etmektedir.
  • Çörek Otu: Bağışıklık sistemini güçlendiren çörek otu uyuşturucu etkisi olmamasına rağmen düzenli olarak kullanılması ile diş ağrısına neden olana bakterileri ortandan kaldırmaktadır.
  • Zerdeçal: Antiseptik ve anti bakteriyel bir özelliği sahip olan zerdeçal diş ağrısını giderme gücüne de sahiptir. Su ile karıştırılarak hamur kıvamına getirilir ve ağrıyan dişin üzerine uygulanır.

Ayrıca çürük dişin ağrıması durumunda dişlerinizi fırçalamanız ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Tabi ki kullandığınız diş macunu bu ağrıyı etkileyebilir. Bu nedenle yeşil işaretli diş macunları kullanmanızda uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ağrıyan dişi çok fazla baskılamadan hafif hareketlerle temizlerseniz ağrının bir miktar kesildiğini görebilirsiniz. Kalıcı bir çözüm olmamasına rağmen etkili bir yöntemdir. Daha sonrasında bir diş hekimine başvurarak kalıcı önlemler almak da tabi ki fayda vardır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.2 / 5. Toplam oy sayısı: 163

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı