«
  1. Ana sayfa
  2. Doğal Takviyeler
  3. Mucizevi İksir Çörek Otu Yağının Sağlığınıza 5 Faydası

Mucizevi İksir Çörek Otu Yağının Sağlığınıza 5 Faydası

çörek otu yağının faydaları

Çörek otu yağının faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazla. Aktarlarda sürekli karşımıza çıkan bu ürünler hakkında pek bir fikrimiz olmuyor. Ancak çörek otu yağının faydalarını öğrendiğinizde bir daha aklınızdan çıkmayacağına emin olabilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi, baş ağrılarını geçirmesi, diyabet ve yüksek kolesterole iyi gelmesi sağladığı faydalardan sadece birkaçı diyebiliriz.

Evde, özellikle hamur işlerinde bolca kullandığımız çörek otunun soğuk pres yöntemiyle yağ haline getirilmesi sonucunda elde edilen çörek otu yağı, neredeyse ölüm dışında her hastalığın tedavisinde kullanılabiliyor. Alternatif tıbbın mucizevi iksiri de diyebileceğimiz çörek otu yağının faydaları, hangi hastalıklara iyi geldiği hakkında bilgilenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Çörek Otu Yağının Faydaları

çörek otu yağı faydaları

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Çörek otu yağı içerisinde barındırdığı antioksidanlar ve faydalı vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Son zamanlarda sosyal ağlarda paylaşılan yorumlara bakıldığında çörek otu yağı sayesinde kışı burnu bile akmadan geçirmiş birçok insan görüyoruz. Siz de günde 2 tatlı kaşığı tüketerek daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olabilirsiniz.

çörek otu yağı ve çörek otu tohumu

Kolesterolü Dengeler

Çörek otu yağı içerisinde barındırdığı iyi yağlar sayesinde kandaki kötü HDL kolesterol oranını artırmak konusunda oldukça etkilidir. Kolesterol değerleri 200 mg/dl’nin üzerinde olan hastalarda yapılan deneyler sonucunda düzenli bir kullanım sonucunda hastaların kolesterol değerlerinin %5-7 oranında düştüğü gözlemlenmiştir.

çörek otu yağı tohumu

Sindirim Sistemini Rahatlatır

Çörek otu tohumları karminatif etkili bitkiler arasında yer alır. Karminatif etkili bitkiler şişkinlik, hazımsızlık, geğirme, gaz gibi problemlerin giderilmesi için kullanılabilir. Ayrıca çörek otu yağını bağırsak parazitlerinden kurtulmak için de kullanabilirsiniz. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucu, yağın kolon kanseri hücrelerinin büyümesini engellediği de gözlemlenmiştir.

çörek otu yağı nasıl kullanılır

Diyabet (Şeker Hastalığı) ile Savaşır

Yapılan araştırmalara göre çörek otu yağı, Tip 1 ve Tip 2 diyabet hastalığını önlemek amacıyla kullanılabilir. Düzenli kullanımı sonrasında pankreas fonksiyonlarının hızlanması sonucu vücuttaki glikoz ve insülin seviyelerinin dengelenmesini sağlar.

çörek otu faydaları

Cilt Sağlığına İyi Gelir

Çörek otu yağında bulunan sağlıklı yağlar ve antioksidanlar ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlayarak kırışıklık, leke, sivilce gibi problemleri giderebilir. Cilde sürüldüğünde nemlendirici etki yapar. Bu sayede cildiniz daha geç yaşlanır ve daha parlak görünür.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.