Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Diş Ağrısı

Diş ağrısı sosyal yaşantımızı oldukça olumsuz etkileyen bir sağlık problemdir. Biz yetişkinler bile diş ağrısına dayanmakta zaman zaman güçlük çekeriz. Bu yüzden çocuklarda diş ağrısı daha ağır ve zor geçer. Enfeksiyon, diş çıkarma gibi durumlarda diş ağrısı meydana gelebilir.

Neden Oluşur ?

Çok fazla şeker tüketimi,yetersiz florür tüketimi, düzenli olarak dişlerini fırçalalamama gibi durumlar çocuklarda şiddetli diş ağrısına sebep olabilir. Bunların dışında dönemlere göre diş ağrısı sebepleri değişmektedir.

Bebeklerde biberon çürüğü, parmak emme ve dişlerde beyaz noktalar diş sorunlarını ve ağrılarını doğurur. Biberon çürüğü yaşamamak için bebeğiniz beslendikten sonra mutlaka ağzını temizlemeniz gerekir. Yürümeye yeni başlamış çocuklar için ağız bakım rutinini sağlamamak diş ağrısına sebep olur.

Sizin ağız bakım rutinine alıştırmanız gerekmektektedir. Okul çağındaki çocuklarda tatlıya aşırı düşkünlük ilerleyen süreçlerde mutlaka bir ağız sağlığı problemi oluşturabilir. Aynı zamanlarda spor aktivitelerinde de mutlaka koruyucu kullanmaları gerekir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Diş ağrısına çocukların dayanması biraz daha zordur. Doktora gitmek istemiyorsa ya da diş ağrısı hafif şiddetliyse evde uygulayabileyeceğiniz diş ağrısına iyi gelen bir kaç kolay çözüm uygulayarak ağrıyı dindirebilirsiniz.

Misvak antibakteriyel içeriği sayesinde diş ve diş eti ağrısını anında kesmeye yardımcı olur. Misvak dişlerdeki ve diş etlerindeki bakterileri, mikropları yok eder. Yapılması gereken nazikçe çocuğunuzun diş ve diş etlerine misvakla masaj yapmaktır.

Kara Zencefil Şurubu

Kuru karanfil diş ağrısından kurtulmaya ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan anti inflamatuar, anti bakteriyel, antioksidan ve anestetik özelliklere sahiptir. Uygulamada birinci yöntem; 2 kuru karanfili ezin, biraz zeytinyağı ile karıştırın ve dişe uygulayın. Uygulamada ikinci yöntem; bir pamuk parçasını karanfil yağına batırıp ağrılı dişin üzerine uygulayın.

Tuzlu ılık su ile gargara yapmakta diş ağrısına iyi gelebilecek bir çözümdür. 1 su bardağı suya 1 tatlı kaşığı tuz ekleyip gargara yapılırsa diş ağrısının geçmesinde yardımcı olacaktır.

Soğuk kompres yaparak dişin uyuşmasını sağlar ve ağrıyı hissetmemesine yardımcı olabilirsiniz. Ağrılı bölgeye dışarıdan uygulanan buz diş ağrısı konusunda size yardımcı olabilir.

Sarımsak kullanmak diş ağrısından kurtulmak için muazzam bir yöntem. Sarımsağın ağrıyı azaltmada çok etkili olan antibiyotik ve diğer tedavi edici özellikleri vardır.

Eğer çocuğunuz gece saatlerinde bir ağrı ile uyanısa ağrıyan bölgeye özen göstererek hemen çocuğunuzun dişini fırçalayın. Diş temizliği sayesinde rahatlama oluşacaktır. Ağrıyan dişin olduğu bölgeye 5 dakika arayla 5’er dakika dışarıdan, ince bir beze sarılmış buz uygulaması yapın. Buz o bölgeye gelen damarların daralmasını sağlayarak kan akışının azalmasına neden olacak ve bu sayede iltihabın aktif halini baskılayacaktır. Ayrıca buz hissizlik de oluşturacağı için lokal bir uyuşukluk olacak ve ağrı hissini azaltacaktır. Ağrı yine de geçmezse çocuğun yaşına ve kilosuna uygun dozda ağrı kesici verilerek geceyi rahat geçirmesi sağlanabilir ancak elbette bunlar geçici çözümler. Mutlaka çocuk diş hekimine giderek tedaviye başlamak gerekir.

Çocuklarla ilgili merak ettiğiniz farklı konular var ise https://www.tamsaglik.com/cocuk-gelisimi/ adresini de inceleyebilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.1 / 5. Toplam oy sayısı: 192

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı