Anne & ÇocukÇocuk Gelişimi

Çocuklara Ders Çalışma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Ders çalışmak çocuklar tarafından normal zamanlarda da pek istenilmeyen bir şey olduğu için alışkanlığı kazandırmak oldukça zor olabiliyor. Anne – Baba ve öğretmenler ders çalışmayı istemeyen çocuklar ile ilgili uzun zamandır çözüm arayışındalar ve belli yöntemlerle bu sorunun önüne geçmeyi başarabilmişler. Peki bu yöntemler neler? Çocuğunuzun ders çalışmaya nasıl teşvik edebilirsiniz? sorularının cevabını yazımızın ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz.

Size önereceğimiz tavsiyeler tabii ki çocuktan çocuğa göre değişiklik gösterebilmektedir ve yöntemleri uyguladıktan sonra çocuğunuzda beklediğiniz sonucu göremeyebilirsiniz. Bu nedenle öncelikle çocuğunuzu tanımaya çalışmanızı ve yöntemleri ona göre şekillendirmenizi tavsiye ederiz. Aslında temel olarak yapmanız gereken en önemli nokta çocuğunuzun yanında durmanız ve herhangi bir sorunla karşılaştığında ona destek çıkmanız olacaktır. Eğer yanında olup onu motive eder ve desteklendiğini hissettirirseniz sizin için işler daha kolay olacaktır.

Çocukların ders çalışmamasının en önemli sebeplerinden birisi, etrafında dikkatini dağıtacak onlarca şey bulunması, televizyon, telefon, bilgisayar gibi dış etkenler maalesef çocuğun konsantrasyonunu derse verme konusunda ona engel olacak ve ders çalışmasını ertelemeye teşvik edecektir. Bu nedenle, çocuğunuzun ders çalışacağı ortamda teknolojik aletleri bulundurmamaya özen gösterirseniz eğer, çocuğunuz ders çalışmaya daha odaklı bir şekilde başlayabilir.

Ders Çalışmayı Kim Sever Ki?

Ders çalışmak çoğu insana göre sıkıcı ve yapması zor gelen bir eylemdir. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda, ders çalışmak yerine oyun oynamak, arkadaşlarıyla vakit geçirmek daha cezbedici gelebilir, bu durumda ders çalışmaya odaklanmak veya ders çalışmayı istemek oldukça zor olacaktır. Ders çalışmayı zorunlu bir eylem gibi gören çocuklar hiçbir zaman tam anlamıyla ders çalışmak istemezler. Bu nedenle onlara ders çalışmanın uzun vadede işlerine yarayacağı ve onlara başarıyı getireceğini anlatıp, durumun bilincinde olmalarını sağlamak biraz da olsa ders çalışmalarına teşvik sağlayabilir.

Öncelikle bilmeniz gereken şey şu ki, ders çalışmak ile öğrenmek aynı şey değildir. Öğrenme dürtüsü insanın içinden gelen bir şeydir, ancak ders çalışmak ise dışarıdan talep edilen bir şeydir. Bu nedenle, eğer çocuk dersi öğrenmekten ziyade, ödev olarak görüyorsa çalışmayı istememesi kadar normal bir şey yoktur. Sizin çocuğunuzla konuşup, bu her ne kadar öğretmenin istediği bir şey olsa da, dersini çalışırken veya ödevini yaparken bir şeyler öğreneceğini anlatmanız ve ilerideki kazanımlarından bahsetmeniz oldukça fayda sağlayacaktır.

Kara Zencefil Şurubu

Çocuğun Motivasyon Tipi Ders Çalışma Konusunda Oldukça Etkili

Çocuğun motivasyon tipi, ders çalışması konusunda onu teşvik ederken dikkate almanız gereken noktalardan bir tanesi. Eğer ki çocuğunuzun nelerle motivasyonunu sağlayacağınızı bilmiyorsanız, yaptığınız teşvikler belki de hiç işe yaramıyor olabilir. Bu nedenle, öncelikle çocuğunuzu tanımaya odaklanıp motivasyon tipini bulmanız gerekmektedir.

Çocuklarda motivasyon tipi iki farklı çeşit olarak gözlemleniyor. İç motivasyon ve dış motivasyon. Çocuğunuzun hangi tip motivasyonla daha verimli olduğunu bulabilirseniz eğer, ders çalışma konusunda oldukça hızlı ilerleyebilir ve boşa kürek çekmemiş olursunuz. Örnek verecek olursak, iç motivasyona sahip bir çocuğa, ödül olarak sevdiği bir film için sinemaya gitmeyi teklif ederseniz olumlu bir geri dönüş alamayabilirsiniz. Ancak çocuğunuzla iletişime geçip, ona amaçlarını anlatır ve birlikte güzel bir çalışma planı hazırlarsanız, ders çalışma konusunda oldukça güzel bir sonuç alabilirsiniz.

Dış motivasyonu yüksek çocuklar genellikle sonuca odaklanırlar. Bu nedenle yollarını sürekli kaybedebilir ve asıl odaklanılması gereken konudan uzaklaşabilirler. Yollarını bulabilmeleri için sürekli yönlendirilmeye ihtiyaç duyarlar ve yaptıkları şeylerden genellikle çabuk sıkılmaya eğilimlidirler. Sevmedikleri şeyleri yapma konusunda sürekli bahaneler üretip, yapmaları gereken eylemleri sürekli olarak ertelemeye çalışırlar.

Çocuklara ders çalışma alışkanlığı nasıl kazandırılabilir?

Daha önce söylediğimiz gibi ders çalışma alışkanlığı kazanımı oldukça zor olabiliyor. Bunun için sizlere birkaç öneride bulunacağız ancak öncelikle sizden çocuğunuzu tanımanızı istiyoruz. Çocuğunuzun nelere eğilimli olduğunu, ne şekilde motivasyonunu yükseltebileceğinizi veya hangi saatlerde daha verimli ders çalışabileceğinizi bilmeniz gerekiyor. Gelin hep beraber çocuklara ders çalışma alışkanlığı nasıl kazandırılır bakalım.

1 – Beraber Bir Ders Çalışma Planı Oluşturun

Ders çalışma programı hazırlamak, çocuğunuzun neyi ne zaman yapması gerektiğini bilmesi konusunda yardımcı olacaktır ve yolunu kaybetmesini engelleyecektir. Ancak bu ders programını oluştururken, anne ve baba olarak kendinize göre bir program ayarlamaktan ziyade çocuğunuzla konuşup onun hangi saatlerde daha verimli olabileceğini öğrenip, ona göre bir program hazırlamanız daha iyi olacaktır.

Büyük bir karton kağıda hazırlayacağınız haftalık ders çalışma programını, çocuğunuzla beraber istediğiniz renklerde boyayabilir, çocuğunuzun sürekli görebileceği bir noktaya asabilirsiniz. Program hazırlarken özellikle ders çalışma saatlerini 1-2 saat gibi uzun tutmaktansa, 25 dakika ders 5 dakika mola şeklinde pomodoro tekniğine uygun bir şekilde hazırlarsanız, hem çocuğunuzun derse olan odağı kaybolmamış hem de canı sıkılmamış olur.

Ders çalışması biten çocuğunuzun molalarına, ilgi alanına giren ve motivasyonunu yükseltecek aktiviteler eklerseniz, çocuk hem sürekli ders çalışıyormuş hissinden uzaklaşır hem de yaptığı işten keyif alır. Molalarda yaptığı aktiviteleri bir ödül olarak düşünürseniz çocuğunuza ödüle ulaşması için ders çalışması gerektiğini güzel bir şekilde aşılamış olursunuz. Bu nedenle, ders çalışma programını ayarlamak her şeyin başında gelmeli ve dikkatli bir şekilde, özenilerek hazırlanmalı.

2 – Motivasyon İçin Ödül Belirleyin

Eğer ki çocuğunuz ders çalıştığı zaman karşılığında onu motive edecek bir ödül alacağını bilirse, daha azimli bir şekilde dersini çalışabilir. Ancak ödülü ne çok büyük ne de çok küçük tutmalısınız. Bu konuda çocuğunuzun ne ile mutlu olacağını düşünmeli ve ona göre bir ödül belirlemelisiniz. Mümkün mertebe çocuğunuzun seçtiği, ancak abartıya kaçmayacak ve sizin de standartlarınıza uyacak bir ödül ayarlamalısınız.

Ödül vermek, yeni bir davranış kazanımı konusunda ve alışkanlık oluşturma konusunda oldukça tetikleyici bir durum. Ancak, benim çocuğum ödülsüz ders çalışmıyor düşüncesine de kapılmamanızı ve çocuğu tam anlamıyla istenileni yaptıktan sonra ödüllendirme ile teşvik etmenizi öneriyoruz. Ödülü bir araç olarak görün ve asla bir amaç haline getirmemeye özen gösterin. Çocuğunuzu ders çalışmaya teşvik etmek isterken, onu bir ödül canavarına dönüştürmeyin.

3 – Belli sınırlarınız olsun ve esneklik göstermeyin

Bu madde de oldukça dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi. “Ben çocuğuma kıyamıyorum, ders çalışma programını tam olarak uygulamadığı halde ödül veriyorum.” diyorsanız eğer, kesinlikle yanlış bir yoldasınız. Eğer çocuk ders çalışmadığı halde ödülü alabileceğinin farkında olursa, ders çalışmaya odaklı olmaktan ziyade ödül almaya odaklı olacaktır, bu da bizim asıl amacımızdan oldukça uzak bir davranış.

Çocuğunuzla konuşarak belli bir sınır belirleyin ve eğer istenilen ders çalışma saat sınırının altında kalıyorsa ödül vermemeye özen gösterin. Bu şekilde yaparsanız, çocuk gerçekten ders çalışırsam bu ödülü alabilirim diye düşünecek ve kendisini ona göre motive edecektir. Eğer bu konuda esneklik gösterir ve sınırlarınızı belli etmezseniz, çocuğunuz bunu suistimal etmeye çalışacaktır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı