Çocuk Gelişimi

Çocuklarda Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısı hem çocuklar hem de yetişkinlerin başına gelen çok rahatsız edici bir hastalıktır. Kulak ağrısı rahatsızlığı olan çocukların mutlaka uzman bir doktora götürülüp muayene edilmesi ve gerekli tedavinin de yapılması gerekir.

Kulak dış, orta ve iç kulak bölümlerinden oluşur. Bu nedenle ağrının tam olarak nereden geldiğini saptamak için hangi bölümün ağrıdığını bilmek gerekir. Kulak ağrılarının en baş sebebi enfeksiyonlardır. Kulağın farklı bölümlerinde enfeksiyonlar oluşur. İç kulak enfeksiyonunda mide bulantısı ve kusmalar görünürken, dış kulak enfeksiyonunda ise kulak yolunda şişlik ve kızarıklık meydana gelebilir.

Orta kulak enfeksiyonunda ise belli dönemler de ateş de meydana gelebilir. Kulak kiri kulak da salgılanan bir salgıdır. Aşırı salgılandığı zaman veya yanlış temizleme sonucunda kulak yolu da tıkanır. Özellikle uçaklar da yüksek yerlere ulaşıldığı zaman basınç değişiminden sonra kulak da ağrı hissedilir. Kulak ağrısı kısa süre de olsa acı verebiliyor. Tıp da otalji olarak bilinen kulak ağrısı genellikle çocuklar da çok sık görülür.

Çocuklar da Kulak Ağrısı Nedenleri

Çocuklar da birçok sebepten dolayı kulak ağrıları meydana gelebilir. Ancak kulak ağrıları genellikle kısa sürelidir.

Kulak ağrısı nedenleri;

  • Bademcik veya geniz eti problemleri,
  • Kulağın içine yabancı cismin sokulması
  • Kulak içinde herhangi nedenden dolayı kir oluşması,
  • Ani hava basıncı ve yükseklik değişikliği,
  • Orta ve iç kulakta meydana gelen iltihaplanma,
  • Östaki borusunda veya kulak yapısında olan herhangi bir bozukluk,
  • Çocukların diş çıkarma zamanlarında da çok sık kulak ağrısı oluşabilir,
  • Kulak zarı iltihabı gibi birçok nedenlerden dolayı kaynaklanıyor olabilir.

Çocuklar da kulak ağrısı meydana geldiği zaman genellikle kendiliğinden geçmez. Bu nedenle mutlaka bir doktora muayene olmak da fayda var.

Kara Zencefil Şurubu

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Genellikle çocuklar da daha sık görülen kulak ağrısı o gün oldukça kabuslu bir şekilde geçebiliyor. Çok şiddetli olmakla birlikte kolay kolay geçmeyen bir ağrısa beraberinde gelmiş oluyor. Orta kulak iltihabı çocuklar da genellikle 2-3 gün içerisinde geçmektedir. Kulak ağrısı eğer çok şiddetli değilse ağrı kesicilerle de bunları geçirebilirsiniz. Ağrıyla birlikte kulak, burun ve boğaz ağrısı da meydana gelebilir. Eczaneden alınan ilaçlar da ağrının geçmesine yardımcı olabilir. Ancak yine de doktorun verdiği reçeteli ilaçları kullanmak da fayda var.

Bitkisel Tedaviler

Bazı anne ve babalar çocuklarına ilaç kullandırmayıp bitkisel tedavi uygulamayı seçebilirler. Kulak ağrısı için de evde uygulanacak bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bazı kulak ağrılarında çocukların ağrıyan kulağına sıcak uygulama yapılması ağrının da hafiflemesine yol açmaktadır.

Ağrıyan kulak bölgesine 20 dakika ısı ve masaj yapmak ağrıyı daha da dindirecektir. Isının çok yüksek derecede olmaması önemlidir. Bu nedenle hafif dereceli ısı uygulamak gerekir. Sarımsak, kulak enfeksiyonlarında kullanılan antibiyotik özelliğinden dolayı çok fazla tercih edilmektedir.

Sarımsak ile birlikte susam yağında pişirildikten sonra bu yağ soğutulup yavaş yavaş kulağa damlatılabilir. Soğanın da etkisi sarımsağa benzer özelliklerinde olduğundan dolayı kulak enfeksiyonlarında da kullanılmaktadır. Isı uygulanarak suyu çıkartılan soğan yine damla kullanılarak kulak yoluna yavaş yavaş uygulanabilir.

Kulağa sadece 2-3 damla bu suyu damlatmak yeterli olacaktır. Tıpkı soğan ve sarımsak gibi anti bakteriyel özellikler taşıyan nane de oldukça rahatlatıcı etkisi olmasında dolayı kulak ağrısı çekenler de oldukça etkilidir. Nane yapraklarını kaynattıktan sonra suyunu süzerek ve sadece 1-2 damlasını kulağa damlatmak yeterlidir.

Doğal bir ağrı kesici olan ve birçok şey için kullanılan zencefil aynı zamanda anti bakteriyel özelliğine sahip olduğu için kulak ağrısı tedavisinde kullanılmaktadır. Aktardan aldığınız taze zencefilin suyunu kısa sürede çıkardıktan sonra kulağınıza sadece 1-2 damla damlatabilirsiniz.

Kulak ağrısında olduğu kadar kulak çınlamasında da iyi olan zeytinyağını bir yemek kaşığı kadar alarak ocakta ısıtmak yeterli olacaktır. Ardından oda sıcaklığına gelene kadar soğutmak gerekir ve ağrıyan kulağınıza 3-4 damla kadar damlatın.

Zeytinyağı yerine isteyenler Hindistan cevizi yağı da kullanabilir. Bu nedenle kulak ağrısı gibi sorunlarla karşılaştığınız zaman eğer hafif ağrı olduğunu düşünüyorsanız evde yapılan bazı adımlar da geçmesine yardımcı olacaktır.

Çocuk sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için https://www.tamsaglik.com/cocuk-gelisimi/ adresindeki diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.6 / 5. Toplam oy sayısı: 194

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı