Çocuk Gelişimi

Çocuk Öksürüğüne Ne İyi Gelir?

Çocuklar bünye açısından zayıf ve oldukça savunmasızdır. Hassas olan çocuk bünyesi birçok basit etkenden dolayı kolayca hastalanabilir. Tedavileri yetişkinlerden farklı olan çocuklarda birçok farklı hastalığa, hafif tedavi yöntemleri uygulanır. Öksüren çocukların genelde boğazında bir gıcık olduğu düşünülür. Birçok durumda öksürük hastalık belirtisi olmakla birlikte solunum yollarında veya boğazda tahriş edici bir maddeden kaynaklı da meydana gelebilir. Öksürme problemi yaşayan çocuğun ne kadar süreyle bu problem ile baş ettiği önemlidir. Kısa süreli öksürükler çoğu durumda kendiliğinden geçici özelliğe sahip olsa da belirli süre geçmeyen öksürüklerin altında genelde farklı sağlık problemleri yatar.

 Çocuklar Neden Öksürür?

Öksürme yaşayan çocukların ebeveynleri birçok basit hamle ile bu sorunu gidermeye çalışır. Kuru öksürük yaşayan çocukların birçoğu kısa süre içerisinde bu problemden kendiliğinden kurtulmaktadır. Ancak sağlık problemi olduğuna ilişkin sinyal veren öksürük için tedavi yollarına başvurmak gerekmektedir. Öksürük evde uygulanabilecek birçok yöntem ile geçirilebilen hafif bir rahatsızlıktır. Sadece öksürme problemi olan çocuklar farkı bir sağlık problemi yoksa evde ebeveynlerinin hazırlayacağı basit formüller ile kısa sürece bu problemlerinden kurtulabilir.

İç faktörlerin yanı sıra birçok çocuk soluduğu ortamdaki havanın özelliklerine bağlı şekilde de öksürmektedir. Sigara içilen ortamlar, havasız mekanlar, kirli hava ve yoğun dumanın olduğu yerler çocuklarda belirli bir süre sonra öksürük yapmaya başlar.

Öksürük Nasıl Meydana Gelir?

Öksürük problemi akciğerlerden ileri gelen bir rahatsızlıktır. Solunum yollarında meydana gelen balgamlar öksürme yolu içe vücuttan sökülür ve atılır. Kuru gıcığın olduğu durumlar genelde aile tarafından pek önemsenmez. Çoğu zaman neden olduğu anlaşılamayan öksürük ile tıkanan solunum borusu açılır ve çocuğun nefes alması kolaylaşır.

Öksürüğü Geçirmek için Ne Yapmak Gerekir?

Öksürüğüne den olan faktörler biliniyorsa bu faktörlerden uzaklaşmak yapılabilecek en önemli leydir. Çocukların yaşam alanlarını iyileştirmek ve öksürüğe neden olabilecek etkileri ortadan kaldırmak gerekir. Çocuk eğer öksürme sırasında balgam çıkartıyorsa bu durumda öksürük şurubu kullanımı tavsiye edilmez.  Balgamlı öksürüklerde asıl problem öksürük değil balgamdır. Çocuğun yüzü koyun şekilde yatırılarak sırtının sıvazlanması ve balgamın çıkmasına yardımcı olunması gerekir.

Gece uyku sırasında meydana gelen öksürükleri kesmek için çocuğun yastığının alt kısmına destek koymak ve çocuğun dik yatmasını sağlamak gerekir. Böylece öksürme sırasında meydana gelebilecek tahrişler de önlenir. Çocuğun boğazını yumuşatmak için hazırlanacak ılık çay ve karışımlar da öksürüğü yumuşatmaya ve geçirmeye yardımcıdır.

Kara Zencefil Şurubu

Öksürük İçin Alternatif Tedaviler

Öksürük için en çok bilinen alternatif tedavi bal ve karabiberdir. İkisinin karışımının içilmesi boğazı yumuşatır. Bununla birlikte tereyağı ve pekmezi karıştırmak da çocukların öksürük problemini yumuşatabilir. Bal ve zencefilin karıştırılarak çocuklara verilmesi ile de çocukların boğazını rahatlatmak ve öksürük problemini geçirmek mümkündür.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.3 / 5. Toplam oy sayısı: 91

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı