Anne & ÇocukÇocuk Gelişimi

Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirmek için 6 Altın Öneri

Çocuğunuzla zaman geçirmek kadar kaliteli zaman geçirmekte oldukça önemli. Yapılan araştırmalara göre ebeveynlerin çocuklarıyla uzun süre zaman geçirmesinin zararlı olabileceğini, ancak kaliteli zaman geçirmenin ise gelişimine oldukça faydalı olacağını gösteriyor. Özellikle çalışan anne ve babalar için kafalarında sürekli çocuğumla yeterli vakit geçiremiyorum gibi düşünceler olabiliyor, bu durumun önüne geçmek için size vereceğimiz 6 altın öneriye kulak verin.

Çocukla Kaliteli Zaman Geçirmek İle Zaman Geçirmek Arasındaki Fark ne?

Özellikle iş hayatı olan anne ve babalar, akıllarına sürekli “Çocuğuma yeterince zaman ayırıyor muyum?” sorusunu takıyorlar ve sürekli kendilerini suçlu hissediyorlar. Ancak yapılan araştırmalara göre, çocuğunuzla bolca zaman geçirmekten ziyade, onunla kaliteli zaman geçirmenin oldukça etkili olduğunu, hatta fazlaca zaman geçirmenin çocuğun gelişimi sırasında sıkıntılara sebep olabileceği belirtiliyor. Bu nedenle kendinizi artık suçlamaktan vazgeçin ve boş vakitlerinizde çocuklarınızla verimli zamanlar geçirmenin yollarını bulmaya çalışın.

Çocuğunuzun ilgi alanları neler olabilir, beraber neleri yaparken mutlu olabilirsiniz diye düşünerek kendinize bir rota belirleyebilirsiniz. Eğer ortak ilgi alanlarınızı yaratabilirseniz, hem çocuğunuzun gelişimine katkı sağlamış olursunuz hem de aranızdaki bağları daha da kuvvetlendirmiş olursunuz.

Tabi ki çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmenizi önerirken, çok az zaman geçirin de demiyoruz. Eğer bolca vaktiniz varsa ve çocuğunuzun da o an oyun, ilgi gibi bir ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız istediğiniz kadar ilgilenebilirsiniz. Ancak çocuğu sık boğaz etmek ters etki yaratabilir. Bu nedenle çocuğunuzla kaliteli zaman geçirmeye özen göstermenizi öneriyoruz.

Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirmenin Yolları

1 – Gerçekten çocuğunuza odaklanın

Kara Zencefil Şurubu

Çocuğunuzla beraber vakit geçirirken, bir elinizde telefon öbür elinizde kumanda şeklinde ilgileniyorsanız durup bir düşünmenizde fayda var. Eğer bu şekilde çocuğun söylediklerine tam olarak odaklanmayıp, sadece vakit geçirmek için onunla ilgilenirseniz, beraber geçirdiğiniz zamanın hiç bir önemi olmaz.

Kaliteli zaman geçirmek istiyorsanız, eğer bilgisayar başında bir işle uğraşıyorsanız kalkmanız, televizyon karşısında hararetli bir şekilde izlediğiniz diziye odaklıysanız televizyonu kapatmanız, sosyal medyaya biraz bakayım deyip gözünüzü telefondan ayıramıyorsanız telefonunuzu kaldırmanız gerekiyor. Tüm bunları yapıyorsanız işte o zaman çocuğunuza odaklanabilir ve onunla kaliteli zaman geçirmenin tadına varabilirsiniz.

2 – Yaptığınız işlere çocuğunuzu da dahil edin

Evde yemek hazırlarken, bir şeyi tamir ederken veya çamaşır yıkarken çocuğunuzu da yaptığınız işlere dahil edebilirsiniz. Genellikle anne babalar, çocuklarına iş yaptırmamayı, onları el bebek gül bebek yetiştirmeyi tercih ederler, ancak bu tamamıyla yanlış bir tercihtir. Çocuğunuzu bu şekilde yetiştirmeniz onun sorumluluk sahibi olması konusunda ciddi problemler yaşamasına sebep olabilir.

Evde temizlik yaparken, bir yandan çocuğunuza da ufak bir bez verip yanınızda temizlik yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu onun ileri dönemlerde daha bilinçli olmasını tetikleyebilir, veya bir şeyi tamir ederken ondan alet çantasını istediğinizde yaptığınız şeyleri anlatmanız ona hem yeni bir şeyler öğretmeniz konusunda yardımcı olacak hem de beraber kaliteli zaman geçirmiş olmanızı sağlayacaktır.

Çocuklar düşündüğünüzden daha meraklılardır. Siz istemeseniz bile bir iş yaparken, yanınızda sürekli soru sorabilir ve size yardımcı olmak isteyebilirler. Bu fırsatları mutlaka değerlendirmeye çalışın, eğer çocuğunuz size yardım etmek istiyorsa, ona zarar vermeyecek şekilde ufak işleri yaptırabilirsiniz. Televizyon karşısında reklamlara boğmaktan veya elinde telefon ile zaman geçirmesinden ziyade bu tür ev işlerine yardımcı olması beyin gelişimi konusunda çocuğunuza oldukça yardımcı olacaktır.

3 – Beraber kitap okuyun

Çocuğunuzla beraber kitap okumak, hem sizin için hem de çocuğunuz için geçireceğiniz en kaliteli zamanlardan olacaktır. Çocuğunuzu yatırdıktan sonra uykuya dalması için ona küçük hikayeler okuyabilirsiniz. Hem baş başa kaliteli bir zaman geçirmiş olacaksınız, hem de çocuğunuzun beyin gelişimine katkıda bulunmuş olacaksınız.

Kitap okurken, hikayelerde geçen kahramanların bulunduğu durumlarda olsaydı çocuğunuzun ne yapacağını ona sorabilirsiniz. Bu sorularla sorgulama bilincini aşılamış ve yaratıcı zekasının gelişmesine katkıda bulunmuş olursunuz. Çocuğunuzun düşünmesine fırsat tanımak, ileride öğrenme konusunda güçlük çekmesinin önüne geçebilir ve akademik yaşantısında ona kolaylık sağlar.

4 – Gün içerisinde neler yaptığını sorun

Eğer çalışan bir anne veya babaysanız, eve geldiğinizde çocuğunuza sarılıp, ona bugün neler yaptığını sorabilirsiniz. Çocuğunuz bu soruya iştahla cevap verecektir. İşinizde yorulmuş olabilirsiniz, belki de hemen koltuğunuza uzanıp televizyonunuzu açmak istiyor olabilirsiniz, ancak çocuğunuz bunların hepsinden daha değerli.

Çocuğunuza ayıracağınız yalnızca 5 dakika bile onu çok mutlu edecektir. Gün içerisinde ne yaptığını sorduğunuzda, onu dikkatlice dinlediğinizi hissettirmeniz emin olun aranızdaki bağları kuvvetlendirecek ve kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Bunu her akşam bir rutin haline getirebilir, çocuğunuz size bir şeyler anlatırken onu dikkatlice dinleyebilirsiniz.

5 – Beraber oyun oynayın

Kaliteli zaman geçirmeniz için bir öneri daha. Beraber oyun oynamak! Çocuğunuzla beraber oyun oynamanız, birlikte geçireceğiniz en kaliteli zamanlardan biri olabilir. Özellikle çocuğunuzun kendi oyunlarını oynamaya özen gösterin. Bazen sizin önereceğiniz oyunlar, çocuğunuzun pek hoşuna gitmeyebilir, veya önerdiğiniz oyunu sıkıcı bulabilir, bu nedenle onun oynamayı sevdiği oyunları oynamaya çalışın.

Beraber oyuncaklarla evcilik oynayabilir, size küçük bir kahve yapmasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun oynadığı oyunları oynamak, onun ilgi alanına önem verdiğinizi ve çocuğunuza değer verdiğinizi hissettirir, aranızdaki iletişimi ve ilişkiyi güçlendirir. Ayrıca, aranızdaki anne baba ilişkisinden ziyade, arkadaş ilişkisini geliştirmenize yardımcı olabilir.

6 – En az 1 öğün birlikte yemek yiyin

Gün içerisinde sürekli beraber olamayabilirsiniz, ancak en azından günde 1 öğününüzü beraber geçirmeye özen gösterin. İşe biraz geç gidiyorsanız ve çocuğunuz da o saatlerde uyanıyorsa, beraber kahvaltı yapabilirsiniz. Eğer iş yeriniz yakınsa öğle yemeği için evinize geçebilir ve tüm bir aile aynı masada yemek yiyebilirsiniz. İş çıkışınızda akşam yemeğinde hep beraber yemek hazırlayabilir ve sohbet ederek yiyebilirsiniz.

Aile olarak aynı sofrada bulunmak, aranızdaki ilişkinin değerini gösterir ve çocuğunuzla aranızdaki bağları güçlendirir. Çocukta sofra bilinci oluşmaya başlar ve beraber vakit geçirmenin değerini anlamaya başlayabilir. Yemek yerken, gün içerisinde neler yaptığınızı, eğlencenizi veya endişenizi çocuğunuzla da paylaşabilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı