Zayıflama

CLA nedir? Etkileri Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yararlı bir takviye olarak yaygın bir şekilde kullanılan CLA, konjue linoleik asit isminin kısaltmasıdır. Peki, CLA nedir? Etkileri nedir? Nasıl kullanılır? İşte CLA ile ilgili ayrıntılar:

cla ne demek

CLA Ne Demek?

CLA, kalp hastalığı başta olmak üzere kanseri ve diyabeti önleyen bir çeşit takviyedir. CLA takviyesi kullanılmadan önce ne amaçla kullanılacağı mutlaka bilinmelidir. CLA takviyesinin ilaçların yerine kullanılması ve bu anlamda kilo vermek adına sihirli bir yol olduğunun düşünülmesi doğru değildir. Bir tür yağ yakıcı olan CLA, kullanılmadan önce mutlaka doktora başvurulması gereken bir takviyedir. Doktora başvurulmadan kullanılan CLA takviyeleri kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

CLA (Yağ Yakıcı) Nasıl Kullanılır?

CLA takviyesinin ne amaçla kullanılacağı belirlendikten sonra kullanım konusunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Doktor tavsiyesine uygun ve üretici talimatları göz önüne alınarak kullanılan xca takviyeleri her zaman daha iyi sonuçlar verecektir. Bu anlamda CLA takviyesinin üreticisi ilacın nasıl kullanılacağını ve nasıl tüketileceğini mutlaka tüketiciler ile paylaşmaktadır. Talimat ve ürün bilgilerinin yer aldığı kısımda CLA takviyesinin ne sıklıkla alınması gerektiği ile ilgili de bir tablo yer alabilir. CLA takviyeleri çoğunlukla bir tablet ya da kapsül şeklinde olmaktadır. Bu tablet veya kapsüller su ile alınmaktadır. CLA’nın miligramına göre alınması gereken miktarda değişecektir.

cla nedir etkileri nelerdir

CLA (Yağ Yakıcı) Kullanımının Yan Etkiler Nelerdir?

CLA takviyesinin yağ yakıcı özelliği vardır ve insan vücuduna bir zararı yoktur. Ancak bazı yan etkiler ilaç kullanımından sonra görülebilir. Bu yan etkiler sulu dışkı, kusma, genel uyuşukluk, yorgunluk ve mide bulantısı şeklinde gerçekleşen semptomlardır. Bu yan etkilerin haricinde nadirde olsa baş ağrısı, baş dönmesi, ciltte ortaya çıkan kırmızı ve küçük lekeler görülebilir. Çoğu kişide görülen bu yan etkiler, 2 haftalık düzenli kullanımından sonra kaybolmaktadır.

İlaç yerine ve kilo verilmesi amacı ile CLA takviyeleri alınmamalıdır. CLA takviyesine başlanmadan önce mutlaka doktora başvurulmalı ve ilacın dozu iyi bir şekilde ayarlanmalıdır. Takviyenin doktorun tavsiye ettiği sıklıkta ve dozda kullanılması çok önemlidir.

Yağ Yakımını Egzersizlerle Daha Fazla Hızlandırın

Evde 15 Dakikada Göbek Eriten 5 Egzersiz

Egzersiz 1 – Yukarı V Hareketi (V Ups)

yukarı v hareketi v ups

Bu hareketlere başlamadan önce yere egzersiz matı veya yumuşak bir havlu sermeniz sizin için iyi olacaktır. Havlumuzu serdikten sonra yapmamız gereken ilk iş, sırt üstü yere uzanmak. Yere uzanıp, kollarımızı yere paralel bir şekilde kafamızın yanına doğru uzatıyoruz. Ayaklarımızın arasındaki mesafeyi en aza indiriyoruz, mümkünse tamamen kapalı konumda da olabilir. Sonrasında yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi vücudumuzun üst bölgesini ileri ve yukarı bir hareketle ayaklarımızı da tam tersi kendimize çekerek, ayakları ve elleri birbirine yaklaştırmaya çalışıyoruz. Hareketi 10 kere tekrar etmeniz gerekiyor.

Egzersiz 2 – Russian Twist Hareketi

Russian Twist Hareketi

Russian twist hareketi bel bölgesindeki yağlanmaları gidermek için evde uygulanabilecek en güzel harekettir. Hareketi uygulamak için öncelikle oturur pozisyona gelip ayaklarımızı dizden kendimize doğru çekiyoruz ayaklar birbirine yakın ve havada kalacak. Sırtımızı hafif bir eğimle geriye atıyoruz. Bu şekilde pozisyonumuzu “V” haline getirdikten sonra, sağa ve sola dönme hareketlerini uyguluyoruz. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi hareket aslına kolay gözüküyor ancak uygularken kasılmaları hissedebileceksiniz. Sizin ağırlık kullanmanıza gerek yok ancak elinize yastık veya küçük bir top almanız hareketi yaparken size kolaylık sağlayacaktır. Russian twist hareketini de 10 kere sağa 10 kere sola olacak şekilde toplamda 20 kere yapmanız gerekiyor.

Egzersiz 3 – Flutter Kicks Hareketi

Flutter kicks hareketi

Flutter kicks hareketi ile alt karın bölgesini hedef alabilirsiniz. Yere sırt üstü uzandıktan sonra ellerinizi iki yana paralel bir şekilde koyuyorsunuz. Ayaklarınızı birleştirdikten sonra hafif bir şekilde yukarı kaldırıyoruz. Yerle ayakların arasındaki mesafe çok çok fazla olmamalı. Sonra ayakları bir sağ bir sol şeklinde yukarı aşağı hareket ettiriyoruz. Bu hareketi yaklaşık olarak 30 saniye yapmanız gerekiyor.

Egzersiz 4 – Köprü Hareketi (Glute Bridge)

Köprü egzersizi göbek eritmenin yanı sıra popo kaldırma hareketi olarak da uygulanmaktadır. Daha şekilli bir popo ve daha zayıf bir karın bölgesi istiyorsanız egzersiz programlarınıza bu hareketi de ekleyebilirsiniz. Hareketi uygulamak için yere sırt üstü bir şekilde uzanıyoruz ve kollarımızı yine yere paralel gelecek şekilde vücudumuzun yan tarafına koyuyoruz. Ağırlık merkezini ayak ve omuzlara verecek şekilde popo kısmını yukarı kaldırıyoruz. Popo yukarıdayken 1-2 saniye bu şekilde bekleyip, sonrasına popo kısmını tekrar yere indiriyoruz. Bu şekilde popoyu yukarı ve aşağı 10 kere hareket ettiriyoruz.

Egzersiz 5 – Mekik Hareketi (Crunch)

Mekik hareketi en aşina olduğumuz yağ yaktıran egzersiz hareketleri arasında yer alıyor. Yaparken zorlanmayacağınız hareketlerden bir tanesi ve bir nevi ısınmanıza da yardımcı olduğu için egzersizlere başlamadan önce veya son egzersiz olarak uygulayabilirsiniz.

Egzersizle Birlikte Yapmanız Gerekenler

  • En başında uykunuz düzenli olsun. Gece geç saatlerde yatıp gündüz geç saatlerde uyanmayın.
  • Yediğiniz yemeklere dikkat edin. Aşırı kalorili, fast-food, abur cubur gibi yiyeceklerden uzak durun.
  • Gazlı içeceklerden ve şekerli içeceklerden uzak durun. Çayı ve kahveyi de şekersiz içmeye çalışın.
  • Günde en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin.
  • Egzersizleri sabahları aç karnına uygulamanız daha fazla yağ yakımı sağlayacaktır. Eğer imkanınız varsa hareketleri sabahları uygulayın.
  • Sabahları uyanır uyanmaz şekersiz, sütsüz kahve veya şekersiz yeşil çay tüketin.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.5 / 5. Toplam oy sayısı: 89

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu