Hastalıklar

Çıbana Ne İyi Gelir?

Çıbanın olduğu deri gazlı bez yardımı ile sürekli değiştirilmek sureti ile temizlenmelidir. Çıban için en çok kullanılan yöntem kara merhem sürülmesidir. Kendiliğinden geçmesini beklemek yerine doktor tavsiyelerine kulak vermek en doğru olandır. Çıban başka bölgelere yayılma ihtimali olduğu için patlatılmamalıdır.

Çünkü patlatmak başka bölgede çıban çıkmasına neden olur. Antiseptik sabunlar ile yıkanmalıdır. Patlayan çıban temiz gazlı bez ile temizlenmelidir. Çıban çıkacağı görülür görülmez sıcak bez yardımı ile kompres yapılmalıdır. İrin oluşumu başlamış ise sıcak suya batırılmış pamuk yardımıyla irinin boşaltılması sağlanır. Dermotoloji uzmanından yardım alınmalıdır. Çıbanın içi boşaltılması gerekir.

Sıcak su dolu kasenin içine epsom tuzunun karıştırılması ile aralıklı olarak çıban bulunan bölgeye uygulanabilir. Doğal ve anti bakteriyel özelliği bulunan çay ağacı yağı da diğer bir yöntemdir. Pamuk yardımı ile sıcak su içine karıştırılmış olan çay ağacı yağı çıban üzerinde bekletilmek sureti ile kullanılabilir.

Çıban Nedir?

Çıban bir deri hastalığıdır. Bakterilerin vücuttaki kıl köküne tutunup üremesi sonucunda oluşur. Genel olarak bacak, kasık ve sırt bölgelerinde görülür. Çıban derinin mikrop kaparak, ucu kızaran ve şişen bir hastalıktır. Yetişkin insanlarda daha çok görülür. Çıktığı bölgede aşırı bir ağrıya neden olur. İçinde biriken iltihap dışarıya çıkarılarak bulunduğu bölge temizlenmelidir. Çıban bakteri bulundurduğu için oynanmalıdır. Çıban çok oturan, aşırı kiloya sahip ve fazla terleme durumu olan kişilerde daha çok görülür. Çıban sarı renge gelip, iyice olgunlaşıp patlatılacak kıvama geldiğinde içindeki iltihap boşaltılması faydalıdır.

Çıban Neden Çıkar?

Çıban deri üzerinde kızarıklık, şişme, zonklama ve ağrı şeklinde gösterir. Sıkı kıyafetler giyilmesi de çıban çıkmasında etkendir. Tahriş eden, hareketsiz bırakan ve terleten kıyafetlerden kaçınılmalıdır.

Çıbanın çıkma nedenleri şu şekildedir:

Kara Zencefil Şurubu
  • Düzenli beslenmeme
  • Vitaminsiz kalma
  • Alkol tüketilmesi
  • Çeşitli hastalıklar
  • Zayıf bir bağışıklık sistemi
  • Tiroid hastalığının neden olduğu aşırı terleme durumu
  • Şeker hastası olma
  • Kansızlık

Düzenli olarak çarşaflar değiştirilmelidir. Kişisel bakım, hijyen ve çeşitli eşyalar çıban oluşumuna engel olabilir. Özellikle gelişme çağından olan çocukların sağlıklı ve yeterli beslenmemesi nedeni ile sık sık kendini tekrarlayabilir.

Çıban Belirtileri Nelerdir?

Çıban belirtilerinin başında cildin kızarması ve şişmesi şeklinde görülür. Çıban bulunan bölge de ağrı oluşur. Şişlik zaman zaman renk değiştirebilir. Bölgeye dokunulamadığı gibi kimi zaman üşüme şeklinde kendini gösterir. Deri altında ele sertlik gelmesi ile de kendini belli eder.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 156

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı