«
 1. Ana sayfa
 2. Hastalıklar
 3. Boyun Fıtığı Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Boyun Fıtığı Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Boyun fıtığı genellikle masa başında veya bilgisayar karşısında çok vakit geçirenlerde belirtilerini göstermektedir. Eğer çok fazla spor yapmıyorsanız boyun fıtığı olma riskiniz daha fazla olabilir. Bilgisayar karşısında uzun saatler geçirirken, oturuşunuzu sağlıklı olacak şekilde ayarlayamıyorsanız, yavaşça boyun fıtığı olmaya doğru ilerliyorsunuz demektir. Bunun önüne geçmek için duruşunuzu düzeltmeli ve egzersizler yapmalısınız.

Yoğun bir iş temponuz olabilir, bu nedenle bilgisayar başından pek kalkamıyor olabilirsiniz ancak pomodoro tekniğini uygulayarak gün içerisinde 25 dakika iş yaptıktan sonra 5 dakikalık molalarınızda ayağa kalkıp esneme ve gevşeme hareketleri yapabilirsiniz. Bu sayede boyun fıtığı riskinin az da olsa önüne geçebilirsiniz. Akşamları iş çıkışlarında spor salonuna gidip egzersizler ile boynunuza desteklemeniz de size büyük fayda sağlayacaktır.

Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun fıtığı genellikle bilgisayar başında, masa başında saatlerde çalışan, sürekli aynı pozisyonda kalmak zorunda olan kişilerde görülmektedir. Bir nevi mesleki deformasyon rahatsızlığıdır. Boyundan kola ve parmak uçlarına uzanan hat boyunca ağrıları hissetmek boyun fıtığının en büyük habercisidir. Peki boyun fıtığı nedir ve boyun fıtığı belirtileri ve tedavisi nasıl yapılır? Boyun omurları arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesidir ve bunun sonucunda omuriliğe ve ola doğru ilerleyen sinirlere baskı yapmasıdır.

Boynumuzdaki omurlar omurga sistemimizin en hassas olanlarıdır. Boynumuzu her yöne çevirebilmemiz için bir disk yapısına sahiptir. Bu diskte görülen kayma ve hasar boyna zarar verir. Genellikle mesleki bir hastalık olarak nitelendirilen boyun fıtığının önce belirtilerinden bahsetmek gerekiyor. Eğer sizde bu belirtiler mevcutsa en kısa zamanda önlem almanız gerekmektedir. Boyun fıtığı belirtileri ve tedavisi yapılmadığında ise ileri zamanlarda felç olma ihtimalini doğurur.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun fıtığı genellikle şoförlerde, öğretmenlerde, bilgisayar başında sürekli aynı pozisyonda kalan kimselerde, bedensel olarak ağır işler yapanlarda oldukça sık görülmektedir. Boyun fıtığı iki şekilde görülmektedir. Şiddetli boyun ağrıları ya da kol ağrılarınız varsa bir doktora görünmenizde fayda olacaktır. Boyun fıtığına ne kadar erken müdahale edilirse ve doktorun tavsiyelerine uyulursa süreç yavaşlayacaktır. Boyun fıtığı belirtileri ve tedavisi;

 • Omuz, kol, ense ve sırt bölgesine yayılan tek taraflı ağrılar
 • Kollarda ve parmaklara yayılan ağrılar ve uyuşmalar
 • Yayılan ağrı nedeniyle kollardaki kuvvet kaybı
 • Kas Spazmı
 • Yürümede güçlük çekmek ve bazen dengesizlik
 • Boyun çevresinde düzleşme ve eğrilik
 • Boynu çevirme hareketlerinde zorlanma
 • Aşırı elektriklenme
 • Son olarak kulak çınlamaları, baş dönmesi, konsantrasyon bozukluğu kimi zamanlarda bulantı

Boyun fıtığı ağrıları yalnızca boyun ve kol çevresinde görülmez. Ayrıca sırt, bel ve hatta bacağa kadar inebilir. Sinir sistemi ile ilgili olan ağrılar bu sinirlerin ulaşabildiği yer bölgeye yayılabilir. Çok fazla görülen bir hastalık olduğundan dolayı çoğu kimse önemsemez. Oysa teşhisi hayati önem taşımaktadır.

Boyun Fıtığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Boyun fıtığı çok fazla ilerlememiş ise genellikle en başta ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Doktora gittiğinizde anamnez, psikolojik ve sosyal, ailevi durumunuz kontrol edilerek nörolojik muayene yapılır. Daha sonra ise kas ve duyu değerlendirmesi yapılmaktadır. Daha sonra bilgisayarlı tomografi, MRI, MR, EMG ve teknolojik direk grafı yapılarak hastaya kesin tanı konulur. Tedaviler ise hastalığın ilerlemesine göre hastadan hastaya göre değilim göstermektedir. Fakat genellikle fiziksel olarak dikkat etmeniz gereken durumlar vardır. Boyun fıtığı belirtileri ve tedavisi için dikkat etmeniz gerekenler,

 • Masa başı işler yapıyorsanız doğru duruş pozisyonda durmalı ve 1 saat aralıklarla masa başından kalkıp ara vermelisiniz
 • Boyun ve baş bölgenizi zorlayacak işlerden olabildiğince kaçının
 • Ani hareketler yapmayın
 • Özellikle yüzme boyun fıtığı tedavisinde büyük rol oynar, yürüyüş, egzersiz yapmanızda yarar var
 • Yüksekte duran cisimleri almak isterken uzanmak yerine sizi onun seviyesine getirecek bir yükseltiden yardım alın
 • Mutlaka destekleyici yastıklar kullanın
 • Soğuk havalarda boynunuzu soğuktan koruyun

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

avatar

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.