Hastalıklar

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Son zamanlar oldukça yaygınca görülmeye başlanan bir rahatsızlık türüdür. Mevsimden kaynaklı olarak bazı hastalıkların viral hale gelmesi ile birlikte insanlar kendilerinde bazı belirtiler görürler. Birden fazla hastalığı belirtilerinden birisi olan boğaz yanması, boğaz ağrısı ve yutkunma güçlükleri salgın hastalıklarla beraber kafaları kurcalayan bir sorun haline geldi. Peki bu boğaz yanması nedir?

Boğaz yanması genel olarak enfeksiyon nedeni ile gözlemlenen bir hastalık belirtisidir. Bir çok çeşitli nedenden kaynaklanabilmektedir. Boğaz ağrısını en sık virüs kökenli enfeksiyonel hastalıklarda görülmektedir. Özellikle soğuk algınlığı gibi mevsimsel olarak yaygınlaşan hastalıkların ortak belirtisi diyebiliriz. Peki boğaz ağrısı yaşayan bireyler evde kendilerine iyi gelebilecek neler yapabilirler?

Boğaz ağrısı virüs, bakteri ve ya bazı dış nedenlerden kaynaklı olarak görülebilmektedir. Dış nedenler ise bir alerji, boğaz kuruluğu, hava kirliliği, kronik tahriş gibi nedenlerdir. Bu nedenle boğazın öncelikle hangi nedenden dolayı rahatsızlandığını öğrenmek ve buna göre bir çözüm üretmek önemlidir. Örneğin virüsten kaynaklanan bir enfeksiyon ise antibiyotik iyi gelebilir ve ortalama 1 haftalık bir süreçte iyileşebilirsiniz. Ancak bakteriden kaynaklanan bir enfeksiyon ise tamamen tedavisi olması 1 aya kadar uzayabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle bir tıbbi kuruluşa başvurarak uzman bir doktordan yardım almak en etkili yöntemdir.

Antibiyotik Kullanımı

Boğaz yanması genel olarak virüs tabanlı ve enfeksiyondan kaynaklanan bir rahatsızlık olduğu için antibiyotik kullanımı kesinlikle etkili bir yöntemdir. Enfeksiyonun türüne göre kullanım süreci 3 gün ile 1 hafta arasında değişiklik gösterebilmektedir. Bir hastalık belirtisi olduğu için doktorunuza başvurmanız kesinlikle sizin için önemli bir güvenlik tedbiri olacaktır. Bir uzman önerisi olmadan antibiyotik kullanmayınız.

Hatmi Kökü

Bir çok insanın neredeyse adını hiç duymadığı bu bitki kökü boğaz ağrısı için en etkili yöntemlerden birisidir. 30 gram kadar hatmi kökü 1 litrelik soğuk suyun içerisine bir tülbent ile sararak bırakın. Bu karışımın yaklaşık 8 saat kadar suyun içerisinde beklemesi gerekmektedir. Daha sonrasında bu sudan gün boyunca içebilirsiniz. Boğazınızda ki ağrı ve yanma sorunlarını kısa sürede geçirecek diyebiliriz.

Adaçayı ve Ekinezya

Adaçayı ve ekinezya bakterilerin ölmesini sağlayan bir bitki çayıdır. Bu nedenle bakteriden kaynaklanan inflamatuarlarda bile oldukça etkili bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. 1 çay kaşığı adaçayı, 1 tatlı kaşığı toprak ekinezisi, yarım su bardağı ile hazırlanabilmektedir. Bu karışım boğaz kuruluğuna da iyi geldiği için hastalık durumu dışında da tüketilebilmektedir. Yarım su bardağı suyu kaynatıp belirttiğimiz malzemelerin üzerine ekleyiniz. 30 dakika tamamen karışmalarını bekleyin. Karışımı daha sonrasında bir sprey yardımı ile 2 saat aralıklar ile boğazınıza püskürtün. Bu karışım boğazdaki enfeksiyonun hızlı bir şekilde geçmesine yardımcı olacaktır.

Curcumin 500

Tuzlu Su

Tuz bilindiği gibi bakteri ve virüsleri kurutabilmek gibi bir özelliğe sahiptir. Bu neden bir bardak ılık su içerisine bir miktar tuz ekleyerek boğazınızda gargara yapmak, boğazdaki enfeksiyonun hafiflemesine yardımcı olacaktır. Düzenli aralıklar ile 2 – 3 günlük kullanımda boğaz tamamen temizlenecektir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.7 / 5. Toplam oy sayısı: 144

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı