«
  1. Ana sayfa
  2. Yaşam
  3. Belde Acı ve Ağrı Neden Olur?

Belde Acı ve Ağrı Neden Olur?

bel agrisi neden olur

Bel ağrısı baş ağrısından sonra görülen en çok ağrı türüdür. Beldeki ağrının türü, dinlenme ile geçip geçmeyeceği, günlük aktiviteler sırasında artıp artmadığı teşhisi koymak için önemlidir. Belde acı ve ağrı neden olur? Belde oluşan ağrı bir çok hastalığın habercisi olabileceği gibi spor yapmayla ve ani hareketler yapmak ile de alakalı olabilir.

Neden Bel Ağrısı Olur?

Brusella, kemik erimesi, bel fıtığı, kemiklerde oluşan tümörler gibi bir çok hastalığa bağlı olarak belde ağrı oluşabilir. Ani hareketler belde bulunan omurların kaymasına ve sinirin sıkışmasına neden olarak ağrıya neden olabilir. Bel bölgesinde yansıyan ağrıda görülebilir. Bel kısmında bir sorun olmamasına rağmen mide, karaciğer gibi organlardan yansıyan ağrı oluşabilir. Yansıyan ağrılarda sorun başka bir organda olup bele yansır. Yapılan tahliller ile arının hangi organdan kaynaklandığı belirlenir.

  • Bel ağrısı sebepleri,
  • Ani hareket,
  • Sporda ağır çalışmak,
  • Ağır yük kaldırmak,
  • Sırt terliyken rüzgar çarpması,
  • Sırtınızın açıkta kalması.
bel agrisi tedavisi

Bel Ağrısı Tedavisi

Bel ağrısı tedavisi için öncelikle bel ağrısına neden olan etken saptanmalıdır. Detaylı muayene için uzman doktorun görmesi gerekir. İlaç tedavisine ek olarak fizik tedavi de gereklidir. Cerrahi tedavi fizik tedavi uygulandığı halde sonuç alınamayan hastalar için uygundur. Günlük hareketler yapılırken çok dikkatli olunmalıdır. Örnek verecek olursak eşyayı yerden alırken dizler kırılıp ve dizlerden çömelerek eğilip alınması gerekir. Ani hareketlerden ve bel bölgesinin zorlanmasından uzak durulmalıdır.

Evde Ağrı Hafifletmeye Yönelik Çözümler

Eğer kronik bir bel ağrınız varsa kesinlikle doktora başvurunuz. Size sunduğumuz yöntemler ağrılarınızı hafifletmeye yardımcı olacak yöntemlerdir tedavi yöntemleri değildir!

Sıcak Havlu

Havlunuzu ütü aracılığıyla iyice ısıtın yakmamaya dikkat gösterin. İyice ısıttığınız havluyu belinizin tamamını kapatacak şekilde serin ve üstünüzü giyin yaklaşık 20 dakika uygulayabilirsiniz. Hiç bir zararı olmadığı için gün içinde ağrınız oldukça tekrarlayabilirsiniz.

Kas Gevşeticiler

Kas gevşeticiler kaslarınızın rahatlamasını ve kasılmasını engeller jel ve hap olmak üzere ikiye ayrılır.

Kas Gevşetici Jel

Kas gevşetici jel sürdüğünüz bölgeyle anında etkileşime geçerek bölgesel ağrılarınızı hafifletir ve rahatlatır.

Kas Gevşetici Hap

Kas gevşetici hap beyine giden sinirlere kadar gevşettiği için reflekslerinizi de yavaşlatır. Kas gevşetici hap kullandığınız da otomobil sürmemeniz gerekir çünkü uyku hali ve hareketleriniz de yavaşlama görülür.

bel fıtığı ağrısı

Bel Fıtığı Ağrısı

Belde oluşan ağrıların büyük çoğunluğu bel fıtığından kaynaklanır. Bel fıtığından kaynaklanan ağrı için bazı önlemler alınmalıdır. Bel fıtığı omurlar arasında bulunan disklerin kayması sonucu oluşan bir hastalıktır. Genellikle ani hareketlerden kaynaklanır. Cerrahi tedavi bel fıtığında artık en son aşama olarak kabul edilir. Daha çok ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar ile tedavi sağlanır. Tedavide fizik tedavi programları çok önemlidir. Sert yatak ve bazı egzersiz programı tedaviye ek olarak sunulur. Özellikle çocukluk ve yetişkinlik döneminde kalsiyum ve d vitamini almak çok önemlidir. Kemik erimesi gibi durumlarda zamanında doğru beslenme ağrı oluşumunu önler. Spor yaparken hafif spor hareketleri tercih edilmelidir. Bel kısmı zorlanmamalıdır ve ani hareket yapılmamalıdır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.