Cinsel Sağlık

Bel Soğukluğu Belirtisi Neler? Tedavisi Nasıl?

Son zamanlarda en fazla merak edilen sorulardan biri de bel soğukluğu belirtisi neler? tedavisi nasıl olmaktadır. Gonore olarak da bilinen bel soğukluğu cinsel yol ile bulaşan bir hastalıktır. Hastalığın belirtileri çok belli olmaz. Enfeksiyona sebep olan bakteriler üreme bölgelerinde gelişir. Çoğu zamanda enfeksiyon ilerleyince fark edilir. Bu enfeksiyon göz, boğaz ve ağız gibi bölgelere yerleşebilir.

bel soğukluğu belirtileri

Kadınlarda Bel Soğukluğu Belirtileri

Aşırı derecede vajinal akıntılar, anal bölgede kaşıntı olması, küçük abdest yaparken ağrı duyma, büyük abdest yaparken akıntı ya da kan gelmesi, adet dönemi gelmeden erken kanama görülmesi ve adet düzensizliği, yüksek ateş, kötü kokulu akıntılar, vajinal bölgede yanma, cinsel ilişki esnasında ağrı duyulması, karın ağrısı, yumurtalıklarda iltihap oluşması ve kasık çevresinde ağrı görülmesidir.

Erkeklerde Bel Soğukluğunun Belirtileri

Erkeklerde kadınlara göre belirtileri daha belirgin olmaktadır. İdrar yaparken yanma hissi olması, penis ucundan beyaz, sarı ve yeşil renkte koyu akıntı gelmesi, testislerde ağrı ve şişme görülmesi, makat bölgesinde akıntı, kan veya kaşıntı olması ve makat enfeksiyonlarıdır.

Bel Soğukluğu Belirtileri Nelerdir?

Hastalık belirtileri başlamadan önce ortalama 21 gün boyunca kendini belli etmeyecek bir kuluçka süreci vardır. Daha sonra 3 evreyle sıra sıra hastalık giderek ciddileşir ve daha kötü bir halde ilerler. Listelediklerimiz başlıca ve en erken safhada gerçekleşen belirtilerdir;

  • Cinsel bölgelerde kaşınma ,
  • Ufak yaralar,
  • İdrara çıkarken yanma ve zorlanma.

Her evrede farklı belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Daha sonrası hastalık daha kötü bir hal almaya başlar.İdrar yolları enfeksiyon kapabilir böbrekleriniz dahil mikrop kapabilir ve başka insanlara cinsel yolla bulaştırılabilir bu yüzden dikkatli olunmalıdır.Hastalığın son evrelerinde yaralar ve yanmalar artar tuvalete çıkarken zorlanma yanma hatta kanlı idrara kadar gidebilir. Bu yüzden öneme alınmalıdır belirtilerini fark ettiğiniz anda hastaneye gitmelisiniz. Ciddi bir hastalıktır ve kesinlikle tedavi edilmesi için hastaneye gidilmelidir.

bel soguklugu nedir

Bel Soğukluğunun Teşhisi ve Tedavisi

Bel soğukluğuna bağlı olarak oluşan enfeksiyon sonucunda o bölgeden sürüntü alınarak, laboratuvara gönderilir. Mikroskop ile hastalığın bakterileri aranır. Bel soğukluğu tedavi edilmez ise farklı hastalıklar ortaya çıkarır. Bunlar bayanlarda fallop tüplerinde iltihap oluşmasına sebep olabilir. Kısırlık vb. sonuçlara da neden olabilir. Kadınlarda hamilelik zamanında sorunlar ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bel soğukluğunda enfeksiyon sonucunda yumurtalık kanallarında olan tahribata bağlı olarak dış gebelik riski olabilir.

Kara Zencefil Şurubu

Bulaşıcı bir hastalık olduğu için vücudun diğer kısımlarına da yayılma gösterebilir. Eklemlerde ağrı ve şişlik oluşturabilir. Yüksek ateşe de sebep olabilir. Bel soğukluğuna bağlı olarak oluşan enfeksiyon AIDS ve HIV hastalığına yakalanma riskini arttırmaktadır. Bel soğukluğunun tedavisi hastalığa uygun olan etkili bir antibiyotik ile yapılır.

Antibiyotikler tablet şeklinde kullanılabildiği gibi enjeksiyon olarak da kullanılabilir. Partnerlerin aynı anda tedavi edilmesi de tedavi sürecini hızlandırmaktadır. İlaç tedavisi bittikten sonra tekrardan test yaptırılması gerekir. Tedavi boyunca cinsel ilişkiden kaçınılması gerekir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.3 / 5. Toplam oy sayısı: 188

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı