Yaşam

Baş Dönmesine Ne İyi Gelir?

Baş dönmesi, günümüz çağında her insan tarafından mutlaka tecrübe edilen ve oldukça yaygın bir ağrı çeşidi olan sağlık problemlerinden biridir. Kimi zaman stres, günlük şehir rutini ve gürültü gibi basit konular nedeni ile yaşanan bu problem, bazı durumlarda ise önemli bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu yüzden kişiler tarafından sıkça sorulan ve baş dönmesinin nedenleri ve tedavisini yakından inceleyelim.

Baş Dönmesi Nedenleri

Baş dönmesi, ülkemizde her 5 kişinin 1’inde yaygın olarak görülen bir kronik problemdir. Uzun süreli olması ve tedavi yöntemlerine cevap vermemesi durumunda tehlike arz eden baş dönmesinin nedenleri şunlardır;

  • Ani tansiyon düşüşleri
  • Uzun süreli açlık
  • Kan şekerinin düşmesi veya yükselmesi
  • Güneş altında uzun süre kalınması
  • İç kulak içerisinde gerçekleşen enfeksiyonlar
  • Ani kalkışlar sırasında yaşanan kan basıncı düşüşü

Bu belirtiler baş dönmesinin var olduğunu ve nedenini kanıtlayan belirtiler arasında bulunuyor. Baş dönmesinin nedenine göre tedavi yöntemi uygulanmalı ve iyileşme beklenmelidir.

Baş Dönmesine İyi Gelen Besinler

21. yüzyıl insanının sık sık karşılaştığı bir sağlık problemi olan baş dönmesi, kimi zaman hasta adaylarının canını sıkan ve çözmek istedikleri bir kronik sorun halini alır. Bu nedenle tedavisini ve iyi gelen yiyecekleri araştıran hasta adaylarına baş dönmesine iyi gelen şu yiyecekler önerilir; zencefil çayı, limon, nane, kaju, yoğurt, kabak çekirdeği, bal, avokado, badem, susam, acı baharatlar.

Baş Dönmesini Engelleyen Besinler

Özellikle içerisinde magnezyum, kalsiyum ve E vitamini besinler tüketmek baş ağrılarının dinmesine yardımcı olur. Baş ağrısı doğal yöntemlerle de kısa sürede tedavi edildiği gibi beslenme düzeninin en sağlıklı biçimde uygulanıyor olmasıyla da baş ağrılarına önlem almak mümkün.

Baş Dönmesinin İşaret Ettiği Rahatsızlıklar

Baş dönmesi hafife alınmaması gereken bir durumdur. Baş dönmesi bazı ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Kansızlık, tümör, yüksek tansiyon, damar sertliği gibi pek çok hızlıca tedavi edilmesi gereken hastalıkların ilk belirtisi olarak baş dönmesi sorununu yaşıyor olmanız mümkün. Bu nedenle özellikle 3 günü aşan baş ağrısı sorununuzu mutlaka uzman bir hekim ile paylaşmanız gerekir. 

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.3 / 5. Toplam oy sayısı: 237

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu