«
  1. Ana sayfa
  2. Doğal Takviyeler
  3. Balgam Söktürücü Şifalı Bitkiler ve Bitki Çayları

Balgam Söktürücü Şifalı Bitkiler ve Bitki Çayları

Balgam, genellikle fazla sigara tüketenlerde ve akciğer problemleri yaşayan insanlarda görülüyor. Bazen öyle bir hal alıyor ki geceleri  öksürükten dolayı uyutmayabiliyor, nefes alma konusunda zorluklara sebep olabiliyor. Ancak, balgam söktürücü şifalı bitkiler ve bu bitkiler ile yapılan bitki çayları ile  evde rahatlıkla balgamdan kurtulabilirsiniz. Her hastalığın alternatif tıp yöntemiyle iyileştirilebildiği gibi balgam için de evde hazırlayabileceğiniz ve sağlığınıza iyi gelecek kürler mevcut. Gelin isterseniz evde hazırlayabileceğiniz balgam söktürücü şifalı bitkilere ve bitki çaylarına bir göz atalım.

Balgam aslında akciğerlerimizin kendini temizleme yöntemidir. Kirli hava, hastalıklar veya alerjilerden dolayı oluşan kirlenmeyi akciğerler balgam yoluyla dışarıya atarlar. Ancak balgamın fazla gözükmesi, hastalık habercisi de olabilir. Ağız yoluyla balgam atamayan kişilerde boğazda tıkanma ve öksürük krizleri görülebilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için balgam söktürücü ilaçlar, evde hazırlayabileceğiniz doğal bitkiler ve bitki çayları var. Bu şifalı bitkiler sayesinde solunum yollarında ve boğazda oluşan rahatlama sayesinde balgam sökümü hızlanacak ve ciğerleriniz de rahatlamış olacak. Dilerseniz balgam söktürücü bitki çaylarını ve şifalı bitkileri anlatalım.

Balgam Söktüren Şifalı Bitkiler

Alternatif tıp alanındaki uzmanların sayısının artmasıyla birlikte artık ilaç kullanımı yerine şifalı bitkilerden destek alarak hazırlanan kürler ve çaylar kullanılmaya başlandı. Geceleri uykularınızı zehir eden, gün içerisinde öksürük krizlerine sebep olan balgamdan kurtulmanız için hazırlamış olduğumuz şifalı bitkiler listesini gözden geçirebilir, bitkileri hangi şekilde kullanacağınızı öğrenebilir ve dilerseniz kendinize bu bitkilerden çay veya kür hazırlayabilirsiniz. Hadi şimdi balgam söktürücü şifalı bitkilere göz atalım.

Zerdeçal

Zerdeçalın faydaları saymakla bitmeyecek cinsten. Neredeyse bütün dertlere şifa olan bu bitki, balgam söktürücü özelliği de taşımakta. İçerisinde bulundurduğu antiseptik özellikli maddeler sayesinde akciğerlerinizde oluşan balgamı atma konusunda oldukça faydalı olduğu biliniyor. Yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı zerdeçalı bir bardak su ile karıştırdıktan sonra tüketilmesi halinde balgam atma konusunda oldukça etkili olacaktır. Dileyenler gün içerisinde 1 bardak suya 1 çay kaşığı zerdeçal ve tuz koyarak gargara yapabilirler ve boğazdaki balgamı söküp atabilirler.

Zencefil

Zencefil de en az zerdeçal kadar etkili bir bitkisel çözüm. İçerisindeki antibakteriyel ve balgam söktürücü özellikler barındıran maddeler sayesinde solunum yolundaki tıkanıklıkların giderilmesinde yardımcı olur ve balgamı kolaylıkla atmanızda etkilidir. 2 çay kaşığı zencefili 1 bardak kaynamış suya ilave ederek gün içerisinde tüketmeniz balgam sökümü konusunda oldukça etkili olacaktır.

Okaliptus yağı

Balgam söktürücü özelliklere sahip en güçlü yağlardan bir tanesidir. Bu yağın kullanımı zerdeçal ve zencefile göre biraz farklılık gösteriyor. Mümkünse bir leğene veya geniş bir kaba sıcak su ekledikten sonra birkaç damla okaliptus yağı ekleyerek, çıkan buharı ciğerlerinize çektikten sonra solunum yolundaki rahatlamayı hissedebilirsiniz. Eğer evinizde hava nemlendirici cihazlar kullanıyorsanız, cihazın içerisine birkaç damla damlatarak evin de havasını değiştirebilir, aynı zamanda balgamdan da kurtulabilirsiniz.

Balgam Söktürücü Bitkisel Çaylar

Balgam söktürücü şifalı bitkilerden ve ekstra bir kaç bitkiden daha faydalanarak hazırlanabilen bitkisel çaylar da balgam sökümü konusunda oldukça etkili oluyor. Genellikle sıcak su ile hazırlanan bu karışımlar içildikten sonra solunum yolunda açılma, boğazda yumuşama ve ciğerlerde temizlenme etkileri gösteriyorlar. Tüm bu saydığımız etkilerle beraber balgam sökümü konusunda da etkili oluyorlar.

Zencefil Çayı

Balgam söktürücü şifalı bitkileri sayarken zencefilden bahsetmiştik. Bitkinin kendisi bir yana, çayı da oldukça etkili bir şekilde balgam atmaya yardımcı oluyor. Zencefil, akciğerlerdeki iltihaplanmayı engelliyor ve ciğerlerin temizlenmesini sağlıyor. Bir bardak kaynatılmış suyun içerisinde kendinizin rendelediği bir parça zencefili koyun ve demlenmesini bekleyin. Eğer zencefil size çok acı geliyor ve içemiyorsanız bir çay kaşığı kadar da bal ekleyebilirsiniz. İyice demlendikten sonra yavaş yudumlarla tüketebilirsiniz.

Okaliptus Çayı

Okaliptus çayı, boğazın yumuşamasını sağlar ve balgamın atılması konusunda yardımcı olur. Kokusu dolayısıyla ferahlatıcı bir etkisi vardır ve öksürük problemlerine de çözüm olabilir. Yine bir bardak sıcak suya bir miktar okaliptus ekleyerek yavaşça demleyebilir ve ardından tüketebilirsiniz. İçmesi zor gelenler için, buharını solumak da ciğer temizliği ve boğazın yumuşaması konusunda yardımcı olacaktır.

Meyan Kökü Çayı

Meyan kökü çayı, balgam söktürücü özelliğinin yanı sıra, iltihaplanmayı da önleyici özelliklere sahiptir. Evde kolayca hazırlayabileceğiniz ve doğal şifa yöntemi olarak kullanabileceğiniz meyan kökü çayı, solunum yollarında rahatlama sağlar. Aynı zamanda bronşit rahatsızlığına da iyi gelir. Bir bardak sıcak suya aktarlardan alabileceğiniz meyan kökünden bir parça koyuyorsunuz ve biraz demlenmesini bekliyorsunuz. Sonrasında yavaşça tüketimini sağlayıp vücudunuzdaki balgamdan kurtulabilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

avatar

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.