Hastalıklar

Bademcik Şişmesi Ne İyi Gelir?

Bademcik şişmesi çoğu kişinin yaşadığı sorunlardan biri olurken, daha çok çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Bademcik şişmesi, diğer solunum şikayetlerinden farklı olarak yalnız kış mevsimine özgü bir rahatsızlık değildir. Yaz mevsiminde dahi bademcik şişmesi problemini yaşayan kişiler vardır. Bu problem genel olarak buzlu ve soğuk olarak tüketilen içeceklerden kaynaklanırken, eğer sebebi bilinmiyorsa mutlaka bir sağlık kurumuna başvurulması gerekir. Bademcik şişmesi eğer sebebi belliyse evde yapılabilecek bir takım bitkisel içeriklerle kolayca çözümlenir.

Bademcik Şişmesine İyi Gelen Bitkiler

Bademcikleriniz iltihaplanma olmadan şişti ve yutkunmada güçlük çekiyorsanız;

  • Limon,
  • Tarçın,
  • Bal,
  • Yeşil Çay,
  • Nane,
  • Ihlamur gibi bitkilerle bu sorunlarınıza çözüm yolu bulabilirsiniz.

Limon

Bademcikler, gırtlak bölgesinde bulunan iki lenf bezidir. Soğuk gıda tüketimi, asitli gıda tüketimi, acılı ve baharatlı yiyecekler sebebiyle bademcikler şişme yapabilir. Bu şişliği indirmek ve yutkunmada ortaya çıkan acı ve acı suyu ortadan kaldırmak için limonlu ılık su tüketimi son derece yararlıdır. Gün içinde iki bardak limonlu su içmek bademciklerde oluşan şişliği yok edecektir.

Tarçın

Bademciklerde oluşan iltihap ve şişliği yok eden diğer bir bitki tarçındır. Tarçın çubuk veya toz olarak kullanılabilir. Bir bardak suya bir çay kaşığı tarçın atarak içmek bademcik ve boğaz şişmesine iyi gelir.

Bal

Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı ve gribe iyi gelen bal, bademcik iltihabı ve şişmesine de iyi gelecektir. Sabah ve gece yatmadan bir tatlı kaşığı balı yutmak, bademcik şişliğini yok ederken ağrıyı da alır.

Yeşil Çay

Gün içinde üç öğün olmak üzere kaynatılarak ılıtılmış olan yeşil çay içmek, boğaz tahriş ve şişmelerine iyi geliyor. Limonlu olarak içildiğinde de grip rahatsızlığını yok edecektir.

Kara Zencefil Şurubu

Nane

Bademcik şişmesinde ve aynı zamanda geniz akıntısına iyi gelen bitkiler arasında nane bulunur. Yeşil olarak tüketilen nane, limonla kaynatılarak içildiğinde de şifa kaynağıdır.

Ihlamur

Boğaz şişmesi, bademcik şişmesi ve soğuk algınlığının en iyi bitkisel formülü ıhlamur çayı içmektir. Gün içinde 2 bardak içilmesi tavsiye edilmiş ve faydası görülmüştür.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.9 / 5. Toplam oy sayısı: 187

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı