«
  1. Ana sayfa
  2. Hamilelik
  3. B12 Vitamin Eksikliği Nedenleri? Zararları Neler?

B12 Vitamin Eksikliği Nedenleri? Zararları Neler?

B12 vitamin eksikliği ülkemizde sık görülen bir problem olmakla birlikte tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Çünkü B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde, beyin ve sinir sisteminin düzenli olarak çalışmasında önemli rol oynar. B12 vitamin eksikliği belirtileri pek çok hastalık belirtisi ile benzerlik gösterdiğinden her türlü şikayette mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kesin tanı hekimler tarafından konur. Vücudumuz için son derece önemli olan B12 vitamin eksikliği? Zararları neler?

b12 eksikligi

B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuz adeta bir motor gibi sürekli çalışan bir sistemdir. Bu sistemin düzenli olarak çalışması için gerekli olan tüm besin ögelerinin yeterli oranda alınması gerekir. Dengeli ve yeterli beslenme sağlanamadığında B12 vitamin eksikliği gibi pek çok hastalık ortaya çıkıyor. Birçok hastalığın oluşmasını da tetikleyen B12 eksikliği belirtilerinin başında aşırı halsizlik, unutkanlık, görme bozukluğu, ciltte sararma, zihinsel aktivitelerde yavaşlama, tırnaklarda kırılma, kansızlık ve eklem ağrıları gelir.

B12 Eksikliği Kimlerde Görülür?

Son yıllarda hekimler tarafından en çok tanılanan hastalıkların başında B12 vitamin eksikliği geliyor. Beslenme ile kontrol altında tutulabilecek bir hastalık olan B12 eksikliği genellikle vejetaryen beslenen kişilerde görülüyor. Çölyak hastalığı gibi metabolik hastalığı olan mide ve bağırsak sorunları yaşayan kişilerde besinlerin emiliminden kaynaklı B12 eksikliği görülebilir. Bunun yanında sık alkol tüketimi olan kişilerde, elli yaş üstü kişilerde, B12 vitamini yönünden eksik olan besinleri tüketen kişilerde ve çeşitli nedenlerle mide ve bağırsak operasyonu geçiren kişilerde B12 vitamin eksikliği görülür.

b12 vitamini

B12 Vitamin Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

B12 vitamin eksikliği tanılama sürecinde ilk olarak kan değerlerine bakılır. Kan değerlerinde bir patoloji bulgusuna rastlanırsa B12 vitamin eksikliği tedavisi başlanır. Tedavi şeklinin belirlenmesinde kan değerleri önemlidir. Duruma göre haplar ya da iğne formülü ile tedavi gerçekleşir. Bunun yanında beslenme programının da düzenlenmesi gerekir. B12 yönünden zengin olan balık, yumurta, peynir, ciğer ve kuzu eti gibi besinler daha sık tüketilmelidir.

B12 eksikliği olan kişilere önerilen kefir nedir? için diğer yazımızı inceleyebilirisiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.