Hamilelik

B12 Vitamin Eksikliği Nedenleri? Zararları Neler?

B12 vitamin eksikliği ülkemizde sık görülen bir problem olmakla birlikte tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Çünkü B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde, beyin ve sinir sisteminin düzenli olarak çalışmasında önemli rol oynar. B12 vitamin eksikliği belirtileri pek çok hastalık belirtisi ile benzerlik gösterdiğinden her türlü şikayette mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kesin tanı hekimler tarafından konur. Vücudumuz için son derece önemli olan B12 vitamin eksikliği? Zararları neler?

b12 eksikligi

B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuz adeta bir motor gibi sürekli çalışan bir sistemdir. Bu sistemin düzenli olarak çalışması için gerekli olan tüm besin ögelerinin yeterli oranda alınması gerekir. Dengeli ve yeterli beslenme sağlanamadığında B12 vitamin eksikliği gibi pek çok hastalık ortaya çıkıyor. Birçok hastalığın oluşmasını da tetikleyen B12 eksikliği belirtilerinin başında aşırı halsizlik, unutkanlık, görme bozukluğu, ciltte sararma, zihinsel aktivitelerde yavaşlama, tırnaklarda kırılma, kansızlık ve eklem ağrıları gelir.

B12 Eksikliği Kimlerde Görülür?

Son yıllarda hekimler tarafından en çok tanılanan hastalıkların başında B12 vitamin eksikliği geliyor. Beslenme ile kontrol altında tutulabilecek bir hastalık olan B12 eksikliği genellikle vejetaryen beslenen kişilerde görülüyor. Çölyak hastalığı gibi metabolik hastalığı olan mide ve bağırsak sorunları yaşayan kişilerde besinlerin emiliminden kaynaklı B12 eksikliği görülebilir. Bunun yanında sık alkol tüketimi olan kişilerde, elli yaş üstü kişilerde, B12 vitamini yönünden eksik olan besinleri tüketen kişilerde ve çeşitli nedenlerle mide ve bağırsak operasyonu geçiren kişilerde B12 vitamin eksikliği görülür.

b12 vitamini

B12 Vitamin Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

B12 vitamin eksikliği tanılama sürecinde ilk olarak kan değerlerine bakılır. Kan değerlerinde bir patoloji bulgusuna rastlanırsa B12 vitamin eksikliği tedavisi başlanır. Tedavi şeklinin belirlenmesinde kan değerleri önemlidir. Duruma göre haplar ya da iğne formülü ile tedavi gerçekleşir. Bunun yanında beslenme programının da düzenlenmesi gerekir. B12 yönünden zengin olan balık, yumurta, peynir, ciğer ve kuzu eti gibi besinler daha sık tüketilmelidir.

B12 Vitamin Eksikliğinizi Karşılayacak Kefir

Kefir, aklımızda genellikle “içmesi zor, tadı da baya kötü” şeklinde yer eden bir içeceğimiz. Evet belki tadı pek güzel olmayabilir, ancak vücudunuza sağladığı faydaları öğrenince o tadı görmezden gelecek ve sürekli içmeye başlayacaksınız. Yazımızda kefir hakkına bilmediğiniz ve öğrenmek istediğiniz faydalarını ve nasıl mayalanması gerektiğini anlatıyor olacağız.

Sadece günümüzde değil, çok eski tarihlerden beri kullanılan kefir neredeyse bilinen her derde deva olabiliyor. Kullanılan ilk bölge olarak Kafkas dağları gösteriliyor. Kafkas dağlarında ortaya çıkıp, Gürcistan ve Rusya gibi ülkelere yayılmaya başladıktan sonra, Rus doktorları tarafından inanılmaz faydaları keşfediliyor ve tüberküloz tedavisinde kullanılmaya başlanıyor.

Kara Zencefil Şurubu

Evde Kefir Nasıl Mayalanır? Nasıl Yapılır?

Evde kefir yapmak isteyenler için öncelikle süt temini en önemli noktadır. Süt kesinlikle paket olarak satılanlardan olmamalı, mümkünse yeni sağılmış doğal keçi veya inek sütü olmalı. Ancak büyük şehirlerde doğal sütü bulmak o kadar da kolay olmuyor, bu nedenle günlük cam şişe sütleri de kullanabilirsiniz. Onun dışına kefir tanelerini de güvendiğiniz bir yerden almanızı öneriyoruz.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı kefir mayası (kefir taneleri)
 • 1 litre keçi veya inek sütü (Bulunamazsa günlük şişe süt)
 • Cam kavanoz
 • Plastik süzgeç

Yapılışı:

 • Öncelikle sütü bir tencereye alıp, oda sıcaklığına gelene kadar ısıtıyoruz. Oda sıcaklığından kastımız yaklaşık olarak 25 derecedir, süte elinizi soktuğunuzda hafif bir ılıklık hissediyorsanız doğru dereceyi bulmuşsunuz demektir.
 • İstenilen sıcaklığa getirdiğiniz sütü tencereden, cam kavanoza boşaltıyoruz. Eğer cam kavanozunuz biraz serinse sıcaklığı ona göre hesaplayarak ayarlamanız iyi olacaktır. Ya sütünüzü biraz daha ısıtıp ondan sonra koyabilirsiniz ya da kavanozun içerisinde ılık hale gelmesini bekleyebilirsiniz.
 • Kavanozu mümkünse büyük seçmeye özen gösterin, çünkü kefir mayalandıkça büyüyecektir.
 • Sütü kavanoza koyduktan sonra, üstüne 2 kaşık kefir mayamızı ilave ediyoruz ve tahta kaşık yardımıyla yavaşça karıştırıyoruz.
 • Kavanozun üst kısmında bir bardak boşluk bırakmak iyi olacaktır.
 • Kavanozun kapağını hafifçe aralık bırakarak kapatıyoruz. Mermer gibi zeminlere koyup sıcaklığını kaybettirmemek için, altına bir bez koyuyoruz ve aynı şekilde üstünü de bir bez yardımıyla kapatıyoruz.
 • Oda sıcaklığında yaklaşık 1 gün kadar süreyle bekliyoruz.
 • Mayalanma işlemi bittikten sonra 1 gün kadar da buzdolabında bekletiyoruz ki tadı tam olarak otursun.
 • Ve son olarak plastik bir süzgeç yardımıyla mayayı süzüyoruz.
 • Süzgeçte kalan mayaları ayırmanızı tavsiye ediyoruz. Tekrar kullanabilir veya komşularınızla paylaşabilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 3.6 / 5. Toplam oy sayısı: 50

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı