Hastalıklar

Ayak Tırnak İltihabı Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Ayak tırnak iltihabı, genellikle tırnak derisinde ya da tırnak kenarlarında meydana gelir. Beraberinde tırnak etlerinde şişme, kızarıklık ve ağrı sorunlarda ortaya çıkar. Tırnak iltihabının pek çok nedeni ve tedavi yöntemi mevcuttur. Öyleyse ayak tırnak iltihabı neden olur? Tedavisi nedir? Tırnak iltihabının en büyük etkeni, bakteriler ve mikroplardır. Yeteri kadar hijyen sağlayamama ve ayakların nemli kalmasından dolayı oluşur. Aynı zamanda sıkı ayakkabılar giymekte tırnak iltihabına neden olabilmektedir. Yine de nedenleri kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Kısa sürede tedavi edilmeli ve iltihaba neden olan etkenleri araştırarak, önlemlerinizi almalısınız.

Ayak tırnak iltihabı neden olur

Ayak Tırnak İltihabına Yol Açan Etkenler

Tırnak iltihabı son derecede rahatsız edici bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği sürece bakteriler artar ve kendiliğinden geçmesi mümkün değildir. Ayak tırnak iltihabının nedenleri ise; bağışıklık sisteminin zayıf olması, yapısal bozukluklar, ayakkabıların yanlış kullanılması, tırnakların kırılması, tırnak batıkları, tırnaklara hijyen sağlanmaması ve tırnak bölgesinde oluşan bakterilerdir. Bunun yanı sıra tırnakların yanlış kesilmesi iltihaba yol açabilir. Bu da ağrı, sızlama ve batmaya neden olur bunu yaşayanlar bir an önce bunlardan kurtulup rahata kavuşmak ister biz bu yaşananlardan kurtulmanız için evde basitçe tedavi etmenizi sağlayacak çözümleri sunduk.

Ayak Tırnak İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak tırnak iltihabı aksatılmamalı ve tedavisi kesinlikle ertelenmemelidir. Aksi taktirde bakteriler artarak iltihabı daha fazla şişirir ve ağrılara neden olabilir. Bölgedeki bakterileri engellemek için ayağınızı soğuk suda bekletebilir ve batıklar varsa çıkarılmalıdır. Mutlaka hijyene önem verilmeli ve ayaklarınız duştan sonra nemli kalmamalıdır. Aynı zamanda bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Böylelikle vücudunuzun bakterilere karşı direnci artacaktır.

Ayak Tırnak İltihabının Önüne Nasıl Geçilir?

Tırnak iltihabı herkesin başına gelebilecek bir sorundur. Bu rahatsızlığın oluşmaması için önlemler alabilirsiniz. İlk olarak tırnak hijyenine önem verilmeli, rahatsız eden ayakkabılar giyilmemeli ve tırnaklar doğru şekilde kesilmelidir. Ayrıca tırnakların arasında biriken kirler mutlaka temizlenmelidir. Tırnaklara bakım yapılmalıdır. Böylelikle bakteri oluşumu en düşük seviyeye gelecektir. En önemlisi de, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bağışıklık sistemini korumak vücuttaki mikroorganizmalara karşı korumaya yardımcı olur. Bununla beraber ciltte oluşan bakterilerin azalmasını sağlar.

ayak tırnak iltihabı tedavi yöntemleri

Ayak Tırnak İltihabı Cerrahi Yöntemlerle Tedavi Edilir mi?

Ayak tırnak iltihabı hastaların sosyal yaşamını etkilemesinden doları en sık görülen şikayetler arasındadır. Ayak tırnaklarda eğer batma sorunları varsa, cerrahi yöntemlerle uzman doktorlar aracılığıyla tedavi edilir. Uzman doktorlar muayene ederek, tedavileri gerçekleştirmektedir.

Ayak Tırnak İltihabı Evde Doğal Yöntemler Tedavi Edilir mi?

Evde doğal yöntemlerle de ayak tırnak iltihabının önüne geçebilir ve bakterilerin artmasını önleyebilirsiniz. Ancak hijyene son derecede önem vermeli ve çok fazla baskı uygulamamalısınız. Tedavisi için en iyi yöntem, ayağınızı sıcak suda bekletmektir. Sıcak su iltihabın yumuşamasına ve ağrıların azalmasını sağlayacaktır. Dar ve sivri burun ayakkabılar bir süre giyilmemelidir. Çoraplarınızı her gün değiştirmeli ve pamuklu çoraplar kullanmalısınız. Ağrıların önüne geçmek için eczaneye danışarak antibiyotik içeren kremler kullanabilirsiniz. Böylece bakteriler azalarak iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Kara Zencefil Şurubu

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.5 / 5. Toplam oy sayısı: 67

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı