«
  1. Ana sayfa
  2. Hamilelik
  3. Ayak Parmakları Neden Uyuşur? Çözümleri Nelerdir?

Ayak Parmakları Neden Uyuşur? Çözümleri Nelerdir?

İnsan hayatında çok büyük sorun olarak görülmeyip akabinde rahatsızlık veren bir takım sıkıntılar vardır. Bu sıkıntılardan bir tanesi de ayak parmaklarında oluşan uyuşmadır. Kişiler bu sorunu sıklıkla yaşamaya başladıklarında ise ayak parmakları neden uyuşur konusunu araştırma eğilimi içine girerler. Ayak parmaklarında yaşanan uyuşmanın sebepleri incelendiğinde hiç de hafife alınmaması gereken bir konu olduğu sonucuyla karşılaşılacaktır.

ayak parmakları neden uyuşur

Duruş Veya Oturuş Pozisyonu Sebebiyle Oluşan Uyuşukluk

Ayak parmakları, eğer iki ayakta da uyuşma aynı oranda ve karıncalanma şeklindeyse ve bir süre sonra ortadan kalkıyorsa bu ayak uyuşması geçici bir uyuşma olabilir. Uzun süre ayakları diz hizasının altında tutmak veya oturur pozisyondayken ayakların basen altına alınması da ayak parmaklarında uyuşmaya sebep olur. Gece uyurken yatak içinde çorap giymek de sebepsiz gerçekleşen ayak uyuşmalarından biridir.

Sinir Sıkışması Ve Beyin Hastalıkları Sebebiyle Oluşan Uyuşukluk

Omurgada yer alan fıtık veya bir kitle, doku, genişleyen damarlar, enfeksiyon oluşumundan veya yaralanma sonucu meydana gelen şişlik sinirlerde bölgesel sıkışma oluşumuna yol açabilir. Bu oluşumlara el bileklerinde meydana gelen karpal tünel sendromu örnek verilebilir. Ayak bölgesinde de oluşabilecek olan bu durum ayak parmaklarında karıncalanma ve uyuşma oluşumuna neden olur. Beyni ilgilendiren MS hastalığında da ilk belirtilerden biri uyuşmadır. Migren ve tümör oluşumu uyuşmaya neden olabilir.

ayak parmakları uyuşmalarına neler yapılır

Vitamin Eksikliği Sebebiyle Oluşan Uyuşma

İnsan vücudunda ayak, el ve parmaklarda oluşan uyuşma sorununun en büyük sebebi demir vitamininin eksikliğidir. Vücudu dengede ve dik tutma kabiliyetine sahip olan demir vitamini vücuda tam olarak alınmadığında ayak bilekleri ve parmaklar uyuşma sorunu yaşar. Eğer vücut glikoz ve kalsiyum eksikliği yaşıyor ve oksijeni de yeterli değilse ince eklem kanallarının yer aldığı el ve ayak parmaklarında uyuşmalar kaçınılmaz olmaktadır.

Ayrıca ayak parmaklarında uyuşmaya sebep olan bir diğer faktör ise alkol kullanımıdır. Alkol kullanımı vücuttaki kan dolaşımını farklı şekilde etkilediğinden uzun süreli uyuşma yaşatan sebepler arasındadır. Ayak parmaklarınızda sebepsiz yere oluşan uyuşmalar zamanla hissizliğe doğru ilerliyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gereklidir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

avatar

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.