Güzellik ve Kişisel Bakım

Ayak Bilekleri Neden Şişer? Nasıl Tedavi Edilir?

Ayak şişmesi uzun süre ayakta duran, hareketsiz kalan ve yoğun bir şekilde çalışan insanların genellikle karşılaştığı bir durumdur. Uzun süre bilen ayak şişmesi kas rahatsızlıklarının yanı sıra genelde birçok hastalığın habercisi olabilir. Ayak bileği şişmesi ve ayak şişmesi tipik olarak yumuşak dokularda oluşan sıvıların çoğalması nedeniyle gelişmektedir.

Ayak Şişmesi Nedir?

Ayak bileklerinin şişmesi ve ayak bileğinin vücudun bu bölgelerinde sıvı birikmesine neden olan periferal ödemlerden oluştuğu tıbben bilinir. Yaralanmaların çoğu kez neden olduğu bu durum genel anlamda ayakta acıya sebep olmaz. Şişkinlik, yer çekiminin etkisiyle vücudun alt tabakalarında genellikle daha etkindir. Ayak bileğinin ve ayağın şişmesi daha çok yetişkinlerde ve yaşlılarda yaygındır. Oluşan şişlik, vücudun sadece bir tarafında veya her iki tarafında da oluşabilir. Alt tabaka veya birden fazla tabakada etkilenebilir. Ayakta ve ayak bileğindeki şişlikler genel anlamda önemli bir sağlık riski oluşturmaz, fakat insanın ne zaman doktora başvurmasını bilmelidir.

Ayak Bileği Şişmesi Belirtileri Nelerdir?

Başlarda, oluşabilen şişlik kişiye önemli bir rahatsızlık vermektedir. Bu durum kişiye ayakkabı ve çorap giymek de neredeyse mümkün olmayan bir hale geçirmektedir. Ayak hareketleri oldukça ağır hissedilmekle beraber ve ayağı hareket ettirmesi oldukça zorlaşmaktadır. Ayak şişmesi ile birlikte yaşayan alabilen bazı belirtiler şunlardır; Ayak bileğinin kabarması, ayaktaki kabarmanın dizlere kadar gelmesi, Parmaktaki bulunan şiş alanına bastırınca, şiş alanının çukur olması, bastırılan çukur alanın 10 dakikadan sonra kendi kendine düzleşmesi, kabarık olan alanın sıcaklık hissi oluşturması veya kızarık olmasıdır.

ayak bileği neden şişer

Ayak Şişmesinin Genel Belirtileri Nelerdir?

Gebelik döneminde olan kişilerde daha çok görülür, Bir sağlık sorunu üzerinde kullanılan ilaçların yan etki sorunundan doğan sonuçlar, karaciğer, böbrek ve kalp hastalıkları gibi sorunsal rahatsızlıklar, enfeksiyon hastalıklarından, lenf damarı tıkanmalarında ve son olarak kan damarının tıkanması sonucunda görülebilir.

Ayak Şişmesinin Tedavisi Nasıl Olur?

Ayak şişmesinin tedavisi en kolay yöntemlerinden biri şişen bölgenin yani ayağın bel hizasından yüksekte tutulmasıdır. Dizlerinizin belinizin arkasındaki oluşan baskıya azaltmak için size en fazla faydayı sağlamak için ayaklarınızı kalp seni yeniden daha yüksekte tutmanız gerekmektedir.

ayak şişmesi nasıl tedavi edilir

Ayakta oluşan şişmeyi hafifletmenin en kolay yöntemlerinden bazıları şunlardır; bacaklarınızı bileklerden yavaşça hareket ettirin ve esnetin, bacaklarda oluşan sıvı miktarını en aza indirmek için yemeklerde aldığınız tuz alımını azaltın, sağlıklı vücut kilo endeksini kendinize göre ayarlayın. Ayağınıza destek çorabı veya sıkıştırma çorapları giyin, uzun süre bir yerde oturmaktan kaçının, uzun saatler halinde oturduğunuz veya ayakta durdunuz zaman ayağa kalktığınızda ve ayağınızın hareket ettiğinden kesinlikle emin olun, Ayağınızdaki şişme gibi bir yaralanma veya kemik hasarı ise ve bu ortaya çıktıysa, hasarlı düzeltmek için ameliyat gerekebilir.

Kara Zencefil Şurubu

Ayak Bileğine Magnezyum Takviyesi

Eğer vücudunuz suyu tutabiliyor ise, doktorunuzun öngördüğü magnezyum takviyesini yapabilirsiniz. Günlük 400 ila 200 miligram magnezyum almak ayak bileği şişliğinin inmesinde önemli rol oynar. Kendi başınıza herhangi bir takviye almadan öncelikli olarak doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Magnezyum takviyeleri her birey için uygun değildir. Özellikle Kalp rahatsızlığı ve böbrek sorunları olan kişiler magnezyum almadan önce doktorlarına danışmak zorundadırlar. Bunun dışında magnezyum içerebilen gıdalardan beslenme programında bulunabilir. Magnezyum yönünden zengin gıdasal takviyeler, badem, ıspanak, bitter çikolata ve avokado dur.

ayak bileği magnezyum takviyesi

Ayak Bileği İçin Potasyum Alımını Artırmak Uygun Mudur?

Potasyum eksikliği vücutta yüksek tansiyon ve vücutta su tutulmasına katkıda bulunabilir. Eğer bireyin beslenme programında kısıtlama yoksa gıdalarda içeren potasyumun tüketebilir. Potasyum açısından zengin olan bazı gıdalar şunlardır; somon balığı, tavuk, tatlı patates, antep fıstığı gibi gıdalardır. Bunun gibi, gazlı içecekler yerine az yağlı süt ve bunun gibi vücuda yararlı portakal su içmeyi deneyebilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorununuz var ise özellikle de böbrek rahatsızlığı olan kişiler için bu gıdaları almadan önce doktorunuza danışmanız şiddetle tavsiye edilir.

Burkulmuş Ayak Bileğine Masaj Yapmak Uygun Mudur?

Şişmiş ayak bileğine bölgedeki sıvı uzaklaştırmak için masaj yapmak, şişmeyi azaltmak için yardımı dokunabilir. Bunu yaparken tatlı badem yağı veya greyfurt yağını birbirine katarak tüketilebilir. Ayaklarınızı ovarken uyguladığınız basıncı dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde şişlik artabilir.

Ayak Bileğinde Oluşabilen Kan Pıhtıları Nasıl Oluşur?

Bacak damarlarından oluşabilen kan pıhtıları, bacaklarla kalp arasında kan akışını kesebilir, Ayak bileğinin iltihaplanmasına ve sıvı toplanmasına neden olabilir. Kan pıhtıları deri yüzeyinde olabilir, Sadece cildin altındaki damarlarda görülebilir. Deri kan pıhtıları ayaklarda ve ayak bileğinde oluşabilir veya ayak bileğinde bulunan büyük damarları tıkayabilir. Oluşan bu pıhtılar, akciğerlere veya kalbe ulaştıklarında ölüme sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda oluşan yüksek ateş veya ağrı hangi bacakta ise o bacağın doktora gösterilmesi şiddetle tavsiye edilir. Antikoagülan tedavi öngörülebilir.

ayak şişmesi nedir

Ayak Bileği Burkulması Nasıl Oluşur?

Ayak bileği burkulmalarında ilk müdahale ayağın eklemlerini bir arada tutan bağların zorlamasın veya kısmen yırtılması sonucu oluşur. Yırtılmalar ve hatta ve hatta kopmalar da oluşabilir. Ayak bileği burkulmalarının çoğu ayak bileğinin içeri doğru dönmesi ile olur ve bu durum ayak burkulmalarında oluşan bağlardan çok etkilenir. Ayak burkulmaları genel anlamda herkesin başına gelen bir olaydır ve bu büyük bir çoğunluğu önemli bir problem olmadan iyileşme sürecine girer.

Ayak Burkulması Nasıl Teşhis Edilir?

Ayak bileği burkulmalarında, okuma esnasında bir çıtırdama sesi veya bir yırtılma hissi duyulur. Bunun üzerine ayakta yürümek ağrılara sebebiyet verir. Ayak bileğinin dışında bir şişlik oluşur ve o bölgede 24 saat içerisinde bir morarma meydana gelir.

Ayak Burkulması Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide önemli noktalardan biri de ayak bileğinde oluşan şişlik günü izlenmeli ve eklemler iyileşince kadar koruma altına alınmalıdır. Burkulma olduğu ilk dakikalar içerisinde, burkulma olan yere buz koyulmalıdır. Bir plastik poşete konulan bunlar ince bir havlu yardımıyla zarar gören bölgeye günde 3-4 defa 10 veya 20 dakika süresince uygulanır. Eklemli bölge ilk bir iki gün içerisinde tam koruma dinlendirilmelidir. Bunun için hastaya bir baston alınabilir ve bu baston sayesinde yürüme gerçekleştirilebilir. Bu bölgeye sarılan bir bandaj yürümede kolaylık sağlayabilir. Burkulan ayak bileği bandaj baston sayesinde yükseltilebilir.

Bundan sonraki aşamalar, ayak bileğinin aşırı hızlı hareketlerini önleyerek daha sonraki oluşabilecek burkulmaları korumaktır. Bunun için bandaj ve braceler kullanılabilir. Tedavide uzun süren bazı lezyonların tamamı ile iyileşemebilmesi için uygulanan bir Fizik Tedavi hatta tendon kopmalarında tıbbi müdahale gerekebilir. Ayak bileği burkulması geçiren kişi eğer bir sporcu ise uygulanan bir rehabilitasyon kişiye kolaylık sağlayabilir.

ayak burkulması nasıl tedavi edilir

Ayak Bileği Burkulması Sonrası Soğuk Buz Önermeli Miyiz?

Bu konuda yeterli bir bilgi bulunmamaktadır, Fakat uygulanmaması konusunda kanıt yeterli bulunmadığından bu öneriyi yapmakta engel yok. Yani ayak bileği burkulmasına soğuk buz önerilebilir.

Ayak Bileği Burkulmasına Elastik Bandaj İle Kompresyon Yapılmalı Mıdır?

Bu konudan Tıp uzmanlarına göre ve evrensel kabul edilebilirliği ne dayanarak ayakkabı bileği burkulmaları hastalarına elastik bandaj önerilebiliyor.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.1 / 5. Toplam oy sayısı: 169

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı