Yaşam

Akşamdan Kalmaya Ne İyi Gelir?

Halk arasında akşamdan kalma denilen kişi, bir gece öncesinde içki içmiş ve uyanamamış olan kişidir. Akşamdan kalma denmesinin altında ufak bir mizah ve o kişiye olan yakınlık bulunur. Kişi, bir gece önce ve akşam yalnız ya da arkadaşlarıyla birlikte içki içmiş ve alem yapmıştır. Bu nedenle sarhoşluğunun etkisiyle uyanmakta ve sosyal hayata uyum sağlamak konusunda zorluk yaşamaktadır.

Akşamdan kalma kişiyi normal hayat standardına döndürmek için bir takım takviyeler yapılır. Kişi sarhoşluğunun düzeyine göre bir süre sonra normal yaşamına dönebilmektedir. Bir gece önceki yorgunluğunu giderebilmek ve tam olarak ayılabilmesini sağlamak için en etkili yöntem sudur. Su içmek mideyi canlandıracak ve boşaltım sistemini harekete geçirecektir.

Ilık Suyla Duş Almak

Akşamdan kalma olan kişinin o anların yorgunluğunu üzerinden atması için, en etkili yöntem soğuğa çalan ılık su ile duş almasıdır. Duş kişiye şok etkisi yaratır ve vücudun normal seviyesine dönmesine yardımcı olur. Kişi duştan sonra tekrar uyumak istese dahi uyuyamaz.

Şekersiz Türk Kahvesi İçmek

Alkol almış olan bir kişiye zindelik katan en etkili ve kolay formül Türk kahvesi içirmektir. Kahvesi çok olan ve şekersiz olması önem taşıyan kahve ile ayılmak çok daha kolay olacaktır.

Atom Takviyesi

Baharatlı ve acılı gıdalar, vücudu alkol yüzünden yorgun düşmüş olan kişi için son derece etkilidir. Ancak bunun bir karışım haline getirilmesi, vücudun ayağa kalkması için ihtiyaç duyduğu besinleri de içeriğinde bulundurması şarttır. Bunun için bir kase yoğurdun içine bol miktarda pul biber atılır. Eğer evde isot varsa yoğurdun içine isot katılabilir. Karışımın üzerine nar sosu ya da ekşi katılır. Kuru nane, maydanoz gibi baharatlar da eklenebilir. Son derece kuvvetli bir karışımdır. Bu karışım midede yer alan alkolün etkisini yok edecektir.

Acılı Tarhana Çorbası

Geceden alkol almış ve sabaha çok yorgun kalkan herkesi uyandıracak ve yaşantısına zinde devam etmek isteyen herkes için tarhana çorbası yararlıdır. Çorbaya katılacak acı pul biber vücuda canlılık ve zindelik katmak için özellikler taşır.

Kara Zencefil Şurubu

Akşamdan Kalma Reçeteleri

Gece alkolü çok kaçırıp, sabah işe gitmesi gerekenler için alkolün etkisini silecek onlarca reçete bulunur.

Bu reçeteler;

  • Yumurta
  • Bal
  • Sirke
  • Enerji içeceği
  • Muz
  • Kola
  • Tarçınlı su
  • Zencefil gibi vitaminlerdir.

Bu vitaminlerin alınmasındaki amaç alkolün etkisini ortadan kaldırmak, vücut için gerekli olan mineralleri yerine koymaktır. Alkol, insan vücuduna zararlı oluşunun yanı sıra bazı kişilerde bağımlılık oluşturan bir içeriktir. Bu sebeple vücuttan etkisini kolay kolay silmek çok da kolay değildir. Alkol vücuttan en kolay boşaltım sistemi aracılığıyla atılır ve bu nedenle boşaltım sisteminin çalıştırılması son derece önemlidir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.6 / 5. Toplam oy sayısı: 77

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı