Doğal Takviyeler

Akciğer Sağlığınıza İyi Gelecek Bitkiler

Solunum sistemimizin temel organı olan akciğerlerin sağlığı oldukça önemlidir. Yazımızda akciğer sağlığına iyi gelecek, akciğer iltihaplanmalarını giderebilecek ve solunum yollarınızı açacak bitkilerden bahsediyor olacağız. Sayacağımız bitkiler aynı zamanda bağışıklık sisteminizi de kuvvetlendirecek ve hücrelerinizin ihtiyacı olan bütün oksijeni sağlayacaklar.

Vücudumuzun belki de en önemli organlarından biri olan akciğer, günlük hayatta bulunduğumuz ortamda aldığımız nefesi zararlı ve kirli maddelerden arındırır ve temiz bir oksijen almamızı sağlar. Alınan bu oksijeni hücrelere taşır ve vücudumuzda bulunan karbondioksidi atmaya yardımcı olur. Ancak oldukça hassas bir organdır ve herhangi bir iltihaplanma ya da enfeksiyon durumunda oldukça zarar görebilir ve insan sağlığını tehlikeye atabilir. Bunun gibi kötü durumların önüne geçebilmek için akciğer detoksu için kullanabileceğiniz bitkilerden bahsedeceğiz.

Akciğere İyi Gelen Bitkiler

1 – Okaliptus

okaliptus çayı

Okaliptus bitkisi doğada bulabileceğimiz doğal antibiyotiklerden biridir. İçerisinde barındırdığı uçucu yağlar ile birlikte akciğer hastalıklarına karşı savaşır ve bu sayede kan akışını hızlandırır. Ayrıca bu uçucu yağlar akciğer enfeksiyonlarının sebep olduğu tıkanıklıkları açar ve rahat nefes almanıza olanak sağlar.

Günümüzde bilinen bütün akciğer hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlarda, şuruplarda ve boğaz pastillerinde okaliptus bulunmaktadır. Aynı zamanda çoğu bitki çayı karışımlarının da içerisinde okaliptus bulunur. Eğer akciğer iltihaplanması veya benzeri bir problem yaşıyorsanız okaliptus içeren bitki çaylarından içebilir veya aktarlardan alacağınız taze okaliptus yapraklarını kaynatıp tüketebilirsiniz.

2 – Meyan Kökü

meyan kökü çayı akciğer detoksu

Bağışıklık sistemine ve akciğer sağlığına iyi gelen bir diğer bitki de meyan köküdür. Özellikle akciğerlerde iltihaplanma varsa bu iltihaplı mukoza zarını temizlemek için en etkili bitkilerden bir tanesidir. Burun tıkanıklığına sebep olan sümüğün giderilmesinde hatta ve hatta sinüzit tedavisinde de kullanılabilir. Aynı zamanda balgam söktürücü şifalı bitkiler arasında da yer almaktadır.

Aşırı meyan kökü tüketimi uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. Fazla kullanılması durumunda yüksek tansiyon gibi yan etkileri olabiliyor. Bu sebeple günde en fazla 3 bardak meyan kökü tüketilmesi en sağlıklı doz olarak belirtiliyor. Eğer kronik ve ciddi bir hastalığınız varsa meyan kökü kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.

3 – Ekinezya

ekinezya çayı akciğer iltihaplanması

Ekinezya, grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonların tedavisinde kullanılabilecek doğal bir şifalı bitkidir. Akciğer rahatsızlıklarında da kullanılabilen bitki, aynı zamanda stresi azaltmak ve uyku düzenini sağlamak için de kullanılabiliyor. Ekinezya çayı içildikten sonra vücutta gevşemeye ve rahatlamaya sebep olabiliyor. Ekinezya çayı kuru öksürüğe iyi gelen bitkiler arasında en etkili olanlardan bir tanesidir.

4 – Nane

akciğere iyi gelen bitkiler nane çayı

Nane ve nane esansiyel yağı akciğer temizliği konusunda kullanılan bitkilerden bir diğeri. Nanenin içerisinde bulunan mentol, solunum sistemindeki kasların gevşemesine yardımcı olur, bu sayede solunum yollarındaki tıkanıklıkların açılmasını sağlar. Aynı zamanda nane kuvvetli bir anti-histamindir ve vücutta detoks etkisi yaratır. Detoks etkisi ile birlikte solunum sistemindeki alerjik semptomların giderilmesi ve vücudun bağışıklığının güçlendirilmesi sağlanır.

5 – Kekik

akciğer sağlığı için kekik çayı

Solunum yollarında bulunan tıkanıklıkları gidermek ve akciğer iltihaplanmalarından kurtulmak için önerilen bir diğer bitki de kekiktir. Sadece akciğer temizlemekle kalmaz, aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve mantar önleyici, antibiyotik, anti-inflamatuvar özelliklere sahiptir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı