«
 1. Ana sayfa
 2. Hastalıklar
 3. Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir ?

Ağız Yaralarına Ne İyi Gelir ?

Ağız Yaraları Nasıl Geçer

Kimi zaman uykusuzluk kimi zaman ağız temizliği kimi zamanda sebebi bazı hastalıklar olan ağız yaraları insanları gün içinde özellikle yiyecek ve içecek tüketirken rahatsız eder.İnsanlar tükettiklerinden tat alamadıkları gibi bir de acı çekerler.Ağızlarda çıkan yaraları kısa süre içerisinde nasıl geçirebileceğinizi sizler için makalemizde derledik bir göz atın.

Ağız Yarası

Ağız Yaraları Neden Oluşur

 • Düşük bağışıklık sistemi
 • Hormonal bozukluk,
 • Mide asidinin bazı nedenlere bağı ağza kadar gelmesi,
 • Gıdalara olan alerjik zayıflık
 • Bilinçsiz diş fırçalama sonucu yaşanan tahribat,
 • Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar,
 • Ağız içi yaraları genellikle gizli ateşlenme sonrası,
 • Stres, depresyon ve kaygı gibi psikolojik rahatsızlıklarda, 
 • Adet dönemi, ergenlik geçişleri, gebelik ve menopoz gibi hormon değişikliklerinin olduğu zamanlarda,
 • C ve D vitaminleri eksikliğinde,
 • Asidik meyve ve baharatların aşırı tüketilmesi sonrası,
 • Yetersiz temizlik, 
 • Bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı ortaya çıkar.
 • Behçet gibi hastalıklar
Ağız Yarası Neden Olur

Ağız Yaraları Nasıl Geçer

Karbonat

Ağız içi yaralarında en fazla başvurulan yöntem su ve karbonatı karıştırıp gargara yapmak.İlk önce suyu iyice kaynatın daha sonra ılımaya bırakın bir tatlı kaşığı karbonatla suyu iyice karıştırın ve yutmadan gargara yapın. Karbonat hem acı ve ağrıyı alacak, hem de yaranın iyileşme sürecinin başlamasına yardımcı olacaktır.

Sirke

Karbonattan sonra en fazla başvurulan malzemelerden bir diğeri ise sirke. Ağzınızı sirkeyle gargara yapmak ağız içindeki yaranın da iyileşmesinde büyük yardımcı olur ve bakterileri öldürür.

Kekik

Kekik ağız yaralarına en doğal çözümlerden biri. Tek yapmanız gereken 1 tatlı kaşığı kadar kekiği ağzınıza alıp yutmadan iyice çiğnemek. Kekik, ağız içi yaralarını geçirmekle kalmaz ayno zamanda yeni yaraların oluşumunu da engeller.

Karanfil

Tıpkı kekik çiğnemenin ağız yaralarına iyi gelmesi gibi karanfil çiğnemek de benzer etkiyi gösteriyor. Karanfil hem ağız içindeki bakterileri öldürecek hem de acıyı azaltacaktır.

Limon

Sirkeyle gargara yapmanın ağız yaralarına iyi geldiğinden bahsetmiştik. Benzer şekilde asidik yapısıyla limon suyu ve tuz da aynı işlevi görüyor ve ağzınızı yaralardan temizlemekle kalmıyor acılarınızı dindiriyor. Tek yapmanız gereken limon suyuyla düzenli olarak gargara yapmak.

Maydanoz

Bol miktarda demir içeren maydanoz yapraklarını çiğnemek de bir başka çözüm. Maydanozun içindeki vitamin ve mineraller ağızdaki yaralardan kısa sürede kurtulmanızı sağlayacak.

Tuzlu su

Tüm bu malzemelere ulaşamıyor olsanız bile tuzlu suyla ağız yaralarının iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı tuzu bir çay bardağı suya karıştırın ve bu karışımla gargara yapın. Tuzlu su yaraları ilk başta yaksa da birkaç uygulamadan sonra yaralarınıza iyi geldiği fark edeceksiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.