Cinsel Sağlık

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

Adet sancısı olgunluk dönemini tamamlamış kadınların korkulu rüyalarından birisidir. Adet krampları olarak da bilinir ve dönemleri sırasından kadınların büyük bir çoğunluğu bu ağrıları yaşamaktadır. Kişiden kişiye ağrı eşiğinin değişmesi nedeniyle ağrılar şiddetli ya da hafif olarak kabul edilebilir. Şiddetli ağrılara tıp dilinde dismenore denmektedir. Bu ağrı düzeyi genel olarak kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak belli olmaktadır. Tabi ki ağrı eşiğinin yanı sıra ağrının seviyesinde de farklılıklar görülebilmektedir.

Adet Sancısı Neden Olur?

Adet denilen kanama, bebek oluşumu için hazırlanmış olan rahim duvarının herhangi bir döllenme yaşamaması nedeni ile atılmasına denir. Rahim, diğer adıyla uterus aslında bir kas dokusudur. Bu kas dokusunun iç kısmını oluşturan, yumuşak duvarı atmak için kaslar kasılmaya başlar. Bu kasılmalarda bireyin acı ve ağrı yaşamasına neden olmaktadır. Bazı bireylerde adet sancıları çeşitli nedenlerden dolayı daha zorlu olarak yaşanmaktadır. Bu nedenler şu şekilde adlandırılır;

Servikal Darlık

Bazı kadınların rahim ağızı genişliği, bu kan akışını engelleyeceği için kişinin daha fazla acı duymasına neden olabilmektedir.

Endometriozis

Rahmi kaplayan ince dokunun, fallop tüpleri, yumurtalıklar ve ya pelvisi kaplayan diğer dokular üzerine doğru gelişip yerleşmesine denir.

Uterin Fibroidleri

Rahim duvarında kas ve fibroz dokuda oluşan kanser hücresi olmayan ancak sert ve büyük olabilen tümörlerdir.

Adenomyozis

Bu rahatsızlık rahmi kaplayarak doku uterusun kas duvarlarına doğru büyümeye başlamasına denir.

Kara Zencefil Şurubu

Pelvik İnflamatuar Enfeksiyon

Cinsel yol ile bulaşan bazı cinsel organ enfeksiyonlarının bulaşmasına denir.

Bu rahatsızlıklar veya yapılar nedeni ile kişinin adet sancılarına dayanamaması normaldir. Çeşitli kaynaklarda adet sancılarına neden olan farklı hastalık tipleri de görebilirsiniz. Bunların ise bazı farklı yöntemler ile tedavi edilerek adet kramplarında azalma yaşanabilir.

Adet sancıları genel olarak alt karın bölgesinde yoğunlaşan sancılardır. Adetten 1 ile 3 gün önce başlayabilen bu ağrı adet başlangıcından sonra 24 saatlik süreçte en üst seviyelere kadar ulaşır ve sonrasında ki 2 günlük süreçte azalmalar görülür. Her kadında bu ağrının durumu farklı olarak görülmektedir. Mide bulantısı, yumuşak dışkılama, baş ağrısı, baş dönmesi yaşanmasına da neden olabilmektedir.

Adet Kramplarına İyi Gelen Yöntemler

Adet kramplarına iyi gelen birden fazla yöntem vardır. Bazı ilaçlar, takviyeler ya da yaşam stilleri ile adet ağrıları azaltılabilmektedir. Genel olarak ilaç tavsiyesinde bulunmak pek iyi değildir. Bu nedenle genel olarak uygulayabileceğiniz alternatif yöntemlerden bahsedeceğiz. Isı uygulaması en etkili yöntemlerden birisidir. Sıcak su torbası, sıcak bir su ile dolu bir küvet kesinlikle etkili olabilecek yöntemlerdendir. Bunların yanı sıra bazı ısı bantları da işinize yarayabilecektir.

Düzenli egzersiz kesinlikle adet kramplarının azaltılmasına yardımcı olan etkili bir yöntemdir. Diyet ve bazı besin takviyeleri almak adet ağrılarına iyi gelebilmektedir. Bunlar adet sürecinin daha hızlı gerçekleşmesini ve düzenlenmesini de sağlayabilmektedir. En önemli özelliklerden birisi ise strestir. Stres adetin düzensizleşmesine ve şiddetlenmesine neden olabilmektedir. Eğer sakin tempolu bir hayat yaşıyorsanız kesinlikle adet sancıların çok daha hafif olacaktır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.6 / 5. Toplam oy sayısı: 163

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı