Cinsel Sağlık

Adet Düzenleyici İlaçlar

Adet Nedir?

Üreme dönemine giren ve sağlığında sorun olmayan her kadın ortalama 28 günde bir adet kanaması görür. Kişinin ergenlik döneminde gördüğü ilk adetten sonra, hormonal düzen oluşana kadar 12 ile 18 ay boyunca adet düzensizliği ve adet gecikmesi olması normaldir. Aynı durum menopoz dönemine yeni giren kadınlar için de geçerlidir.

Ergenlik düzeyinde hormon düzeyleri arttığından ve menopoz döneminde hormon düzeylerinin azalmasından dolayı vücudun yeni düzene alışabilmesi için belirli bir süreye ihtiyacı vardır. Ama üreme döneminde ve sağlığında sorun olmayan her kadın ortalama 28 günlük aralıklarla adet olur. Kadınların adet kanaması yaklaşık 3 ile 7 gün arasında devam eder. 

Kişiden kişiye göre de farklılık olabilen adet döngüsü, 21 günden kısa olması durumunda sık adet dönemi, 36 gün ve  daha seyrek döngüde olursa seyrek adet dönemi olarak bilinir. Adet döngüsünün düzenli bir şekilde devam edebilmesi için vücudun farklı bölgelerinin uyum içerisinde çalışması gerekir. Bir ya da daha çok bölgede yer alan problemler adet düzensizliğine yol açar.

Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

https://www.saglikliyol.com/adet-duzenleyici-ilaclar-nelerdir-fiyatlari-ve-isimleri/

Doktora Gidince Nasıl Teşhis Koyulur?

Adet düzensizliği şikayeti ile bir doktora gittiğinizde, doktorunuz öncellikle tıbbi olarak geçmişinizi soracak ve ardından jinekolojik muayene yapacaktır. Jinekolojik muayene sırasında rahim, yumurtalıklar ve çevre organların görüntüsünü elde etmek amacı ile ultrason çekilebilir. Doktorunuz muayeneden sonra ise, teşhisi netleştirmek için östrojen, FSH, AMH, LH gibi bir takım kan testleri isteyebilir. Bunun dışında MR da çekilebilir. Eğer doktorunuz adet düzensizliğinizin sebebini bir kitle ya da rahim iç dokusunda oluşan kalınlaşmadan kaynaklandığını düşünüyorsa incelemek üzere örnekler alabilir.

Nasıl Tedavi Edilebilir?

Adet düzensizliği, tek başına bir hastalık değildir, genellikle diğer hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar. Bu sebepten dolayı adet düzensizliklerinin tedavisinde, buna yol açan tıbbi durumun giderilmesi ya da düzenlenmesi sağlanır.  Adet düzensizliğinin hormonal bir dengesizlikten dolayı olduğu tespit edilirse ,kişiye hormon düzenleyici ilaçlar verilerek adet düzensizliği tedavi edilir. Eğer altta yatan polip gibi organik bir hastalık ise, histereskopi ile rahim içi incelenip gerekli görülen durumlarda patolojik bölge alınarak temizlenir. Diğer kanama sebepleri arasında miyomlar bulunur.

Kara Zencefil Şurubu

Miyomlar, rahim içerisinde bulunan iyi huylu urların adıdır. Ama bazı hastalarda rahmin iç dokusuna doğru baskı yaparak kanamaya sebep olabilir. Şiddetli kanamaya sebep olan miyomlar ise hastanın çocuk sahibi olup olmamasına ve yaşına göre, alınır ya da nadiren rahmin tümünün alınması şeklinde tedavi edilebilir. Aşırı kanaması olan ergen yaşlardaki kadınlarda ise kanama pıhtılaşma bozuklukları dahil bu kanamaya neden olabilecek bütün her şey araştırılır. Daha sonra kanama kontrol altına alınır ve adet düzenleyici tedaviler uygulanarak ergen hastanın adetleri düzenli hale getirilir. Ergenlik döneminde oluşan çok erken ya da geç yaşlarda adet görülmesine bakılmalı ve duruma göre tedavi uygulanmalıdır.

Adet Düzenleyici İlaç İsimleri

Eczanelerde bulunan Cyclo-Progynova, Yasmin, Dianelle, Drospera, Duphasaton, Cerazette isimlerindeki ilaçlar adeti düzenleyen ilaçlardır. Daha bir çok isimle farklı etken maddelerde üretilen ilaçların bir çoğu aynı zamanda doğum kontrol hapıdır. Hormon düzenleme etkileri de vardır. Bu sebeple adet düzensizliğinde verilen ilaçlardır. Doktor önerisi ile almanız önemlidir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.6 / 5. Toplam oy sayısı: 76

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı