Yaşam

Acı Biberden Yanan Ele Ne İyi Gelir?

Acı biber özellikle sonbahar aylarında, kışlık olarak bildiğimiz hazırlanmış gıdaları yaparken el ile temizlenen bir sebzedir. Bu sebzenin bazı yörelerde oldukça acı hali yetişmektedir. Acı biberler düşündüğünüzden çok daha acı olabilmektedir. Biberin acı olmasının nedeni çekirdeğinde ki yapıdan kaynaklanmaktadır ve biberin acı çekirdekleri tene temas etmesi ile bile acıyı salgılamaktadır. Özellikle bu kışlıkları hazırlarken biberleri el ile hazırlamak oldukça zordur. Biberden alinizin yanması dilin yanmasından bile kötü bir hal alabilmektedir. El ve ya cilt kabararak kızarmaya başlayacaktır. Bu kızarıklıklar hızlı bir şekilde tedavi edilmez ise oldukça uzun müddet geçemeyecektir ve dildeki yanma gibi düşünürseniz kesinlikle katlanılmaz bir acı hissine neden olabilmektedir.

Acı Biber Elleri Yakarsa Ne Yapılmalıdır?

Acı biberin elde oluşturduğu yanmaya iyi gelen bazı yöntemlerde bulunmaktadır. Ancak yanmanın seviyesine bağlı olarak acının geçme süresi değişmektedir. Alerjik bünyelere sahip olan kişilerin ise bu yöntemleri kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Ama her bireyin kullanabileceği bazı yöntemler de mevcuttur. Bol su ile yıkamak ve buz koymak gibi. Bunun haricinde ki yöntemler ise kendi gördüğümüz etki sıralamasına göre sıralayabiliriz.

  • Özellikle soğuk yoğurdun içerisine ellerinizi sokmanız acının hızlı bir şekilde geçmesine yardımcı olacaktır.
  • Ellerinize bal sürmek ve bal ile ovalamakta el yanmasına iyi gelebilecek bir yöntemdir.
  • 1 demet naneyi yıkadıktan sonra naneyi ellerinizi bol suyun altına soktuktan sonra naneyi süremenizde etkili olacaktır. Bu yöntemde ilk an elleriniz biraz daha fazla yanabilmektedir.
  • Metal kaşığı elinize alıp kaşığı yıkayın. Metal kaşığı aynı anda yanan bölgelere sürerek ellerinizde 2 – 3 dakika tutun. Bu sayede hızlı bir şekilde yanmayı geçirebilirsiniz.

Acı Biber Yanması Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Bunlar acı biberin el yakması durumlarında uygulanabilecek en etkili yöntemlerdir. Farklı yörelerde alternatif yöntemlerde kesinlikle bulunmaktadır. Ancak dediğimiz gibi alerjik bünyesi olanlar kesinlikle bu yöntemlerden önce bir uzmana danışmalıdır. Ayrıca ellerinizin yanmaması için biberleri temizlemeden önce ellerinize plastik eldiven de giyebilirsiniz. Bu da ellerinize acı çekirdeklerin sürtünmesini engelleyeceği için ellerinizi korumanın farklı bir yolu olacaktır.

Bunun yanı sıra acı biber temizleme işleminin de vücudun alerjik durumu ve cilt yapısı ile etkileşimli olarak görüldüğü bilinmektedir. Özellikle deri yapısı ince olan bireylerin acı biberden uzak durmaları uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ancak çok sık karşılaşan bir durum olmasına rağmen acı biber yanmasından kaynaklı olarak gelişen bir sağlık sorununa rastlanmamıştır. Acı biberin cildi yakma süresi ortalama 3 saatlik bir süreçtir. Eğer herhangi bir şekilde bu sürenin üzerinde elleriniz yanmaya devam ediyor ise kesinlikle bir sağlık kuruluşuna başvurarak ellerinizi kontrol ettirmeniz tavsiye edilmektedir. Tabi ki bu yanma süresi cilt yapısı ile de belli olduğu için net bir rakam söylemek etik olmaz ancak 3 saat ortalama bir değerdir. Gerçekten uzun süren rahatsızlıklar durumunda hemen önlem almak faydalı olacaktır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Kara Zencefil Şurubu

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.4 / 5. Toplam oy sayısı: 77

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı